Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 18 października 2022

Wirusowe zapalenie wątroby typu CWirusowe zapalenie wątroby typu C stanowi chorobę zakaźną wywołaną przez wirus HCV. Wyróżnia się 2 postacie tego schorzenia – ostrą i przewlekłą, a różnią się one głównie obrazem klinicznym. Zakażenie HCV w większości przypadków przebiega bezobjawowo. Stąd też pojawiły się następujące określenia omawianej jednostki chorobowej: „cichy zabójca” czy też „wirusowa bomba zegarowa”.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C – objawy

Kliniczne objawy wirusowego zapalenia wątroby typu C zależą w dużej mierze od stanu choroby. Jeśli zapalenie wątroby jest ostre, zwykle ma na początku nietypowy przebieg, który może wskazywać na wiele innych problemów zdrowotnych. Pacjenci zgłaszają między innymi:

  • ogólne osłabienie;
  • stan podgorączkowy;
  • bóle mięśniowo-stawowe;
  • brak apetytu;
  • nudności;
  • wymioty;
  • uczucie rozpierania w okolicy prawego podżebrza;
  • powiększenie wątroby;
  • ciemną barwę moczu.

Zobacz również: Kolor moczu – co oznacza?

Dodatkowo może wystąpić świąd, który sugeruje postać cholestatyczną ostrego zapalenia wątroby. W związku z takimi objawami wirusowe zapalenie wątroby o ostrym przebiegu bywa mylone z zatruciem pokarmowym, chorobą wrzodową czy nawet zwykłą grypą. Przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu C może rozwijać się latami i pozostać niezauważone. Jeśli występują jakiekolwiek dolegliwości, są one na ogół słabe:

Długotrwały proces zapalny, z martwicą, włóknieniem oraz nieprawidłową regeneracją, tworzeniem przęseł łącznotkankowych i guzków regeneracyjnych, prowadzi do rozwoju marskości wątroby.

Objawy niepokojące

Wirusowe zapalenie wątroby samo w sobie jest niebezpieczne. Można jednak wyszczególnić objawy, które są wyjątkowo alarmujące:

Sugerują one przejście WZW typu C w rzadko występującą postać piorunującą. Wiąże się ona z ostrą niewydolnością wątroby, a więc bardzo złym rokowaniem. Często nawet mimo podjętego leczenia (włącznie z przeszczepem wątroby) w większości przypadków kończy się śmiercią. Stopień progresji zmian w wątrobie zależy m.in. od:

  • płci osoby zakażonej;
  • jej wieku w momencie zakażenia;
  • genotypu wirusa;
  • wskaźnika BMI;
  • chorób współistniejących;
  • zachowań zdrowotnych (spożywanie alkoholu itp.).

Po około 20 latach trwania choroby nawet u 30% chorych rozwija się marskość wątroby, natomiast u do 4% pacjentów z marskością co roku dochodzi do rozwoju raka wątrobowokomórkowego.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C – jak można się zarazić?

Do zakażenia wirusem HCV dochodzi poprzez przetoczenie zakażonej krwi lub kontakt uszkodzonych błon śluzowych lub skóry z tym wirusem. Może nastąpić wskutek korzystania wielokrotnego z zainfekowanej igły (w mało higienicznym studiu tatuażu lub w przypadku narkomanów), bądź podczas zabiegów chirurgicznych czy stomatologicznych. Uważa się, że do zakażenia może dojść nawet wskutek korzystania z jednej maszynki do golenia przez wiele osób, jeśli jedna z tych osób jest nosicielem. W związku z tym, że zwykle WZW C przebiega bezobjawowo, taka osoba może nawet nie wiedzieć, że roznosi niebezpieczne wirusy.

Jednocześnie należy pamiętać, że HCV nie przenosi się w ślinie. Zatem nie możemy zarazić się wirusowym zapaleniem wątroby typu C w trakcie pocałunku, kichania, kaszlu, trzymania się za ręce czy spożywania dań jedną łyżkę. Bezpieczne jest również przebywanie w otoczeniu osób chorych, a nawet pływanie w jednym basenie.

Polecane produkty

Spirulina bioalgi - kompletne wzmocnienie i oczyszczenie organizmu
Hodowla Spiruliny bioalgi mieści się na Tajwanie, wysoko w górach, w miejscu stałego nasłonecznienia (śr. temp. to 25 st. C). Nie naraża to na stres oksydacyjny komórek Spiruliny. Dlatego zachowuje ona bardzo wysokie stężenie składników odżywczych
Zobacz tutaj ...
Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, …
Zobacz tutaj ...
Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Klamann J., Smiatacz T., Diagnostyka wirusowych zapaleń wątroby w praktyce lekarza pierwszego kontaktu, Forum Medycyny Rodzinnej, 2/2016.
  2. Lorenc B., Sikorska K., Palenicek L., Renke M., Nowe możliwości leczenia wirusowego zapalenia wątroby typu C, Forum Nefrologiczne, 2/2018.
  3. Hartleb M., Milkiewicz P., Mach T., Cichoż-Lach H., Zakażenia HCV – epidemiologia, wyzwania diagnostyczne i szanse stworzone przez nowe terapie, Gastroenterologia Kliniczna, 3/2016.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami