Aktualizacja: 11 lipca 2022
Olej z czarnuszki na włosy to znane od wielu lat rozwiązanie, aby widocznie i odczuwalnie poprawić ich kondycję. Można go stosować zarówno zewnętrznie (w kupnych lub domowych kosmetykach), jak i wewnętrznie na drodze suplementacji. Najlepiej połączyć obydwa działania, aby zadziałać kompleksowo i uzyskać jak najlepsze efekty.
Spis treści
Jak wpływa olej z czarnuszki na włosy?
Czarnuszka posiada niezwykle bogaty skład, który wpływa korzystnie na wygląd włosów. Znajdują się w niej między innymi:
- węglowodany;
- niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe;
- białka;
- sterole;
- olejki lotne, w tym tymochinon i karwakrol;
- flawonoidy, karotenoidy i inne silne antyoksydanty;
- witaminy – tiamina, pirydoksyna, niacyna, kwas foliowy, witamina E;
- składniki mineralne – wapń, fosfor, żelazo, miedź, cynk, magnez, potas, siarka, chrom, mangan, molibden.
Dzięki tym składnikom olej z czarnuszki wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze oraz przeciwzapalne. Wpływa więc nie tylko na poprawę kondycji samych włosów, ale i skóry głowy. Zmniejsza intensywność łupieżu, którego źródłem jest miejscowy stan zapalny wywołany przez grzyby. Jeśli chodzi o stan włosów, olej z czarnuszki zmniejsza wypadanie włosów i bardzo silnie je nawilża. Tworzy na ich powierzchni warstwę ochronną, dzięki czemu są one zabezpieczone przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak wiatr, mróz, promieniowanie słoneczne czy deszcz. Przeprowadzono badania, które wykazały, że regularnie stosowanie oleju z czarnuszki na włosy może skutecznie stymulować ich porost i tym samym chronić przed patologicznym łysieniem.
Zobacz również: Spirulina i czarnuszka – wzajemne uzupełnienie.
Jak używać olej z czarnuszki na włosy?
Najlepiej zaopatrzyć się w czarnuszkę pod postacią nierafinowanego oleju. Aby efekty były widoczne i odczuwalne, produkt musi mieć wysoką jakość. Co to oznacza? Otóż musi w swoim składzie zawierać 100% oleju, żadnych innych uzupełniaczy czy chemicznych dodatków. Taki olej można wykorzystywać na wiele sposobów. Najpopularniejszym jest olejowanie włosów, czyli olej z czarnuszki na włosy nałożony i utrzymany przez kilka godzin. Aby dokładnie go zmyć, zaleca się umycie włosów ulubioną odżywką, a dopiero później szamponem.
Olejek z czarnuszki można dodać również do tradycyjnie stosowanej maski do włosów – zarówno tej kupionej w sklepie, jak i przyrządzonej samodzielnie w domu. Już kilka kropel produktu wystarczy, aby maska wzbogaciła swój skład i spotęgowała działanie. Kolejnym pomysłem może być mocne zmieszanie kilku kropel olejku z czystą wodą (najlepiej destylowaną), w zwykłym spryskiwaczu. Pusty pojemnik do spryskiwania można kupić niemal w każdej drogerii. Po dokładnym wstrząśnięciu przed każdym użyciem warto nim spryskać grzebień lub szczotkę. Dzięki temu łatwiejsze będzie rozczesywanie nawet bardzo splątanych włosów.
Suplementacja czarnuszki
Powszechnie wiadomo, że najlepsze jest kompleksowe działanie. Chcąc poprawić nie tylko wygląd włosów, ale i skóry czy paznokci warto zdecydować się na suplementację oleju z czarnuszki. Wysokiej jakości suplementy mają formę kapsułek z zamkniętym w środku olejem. Ich regularne przyjmowanie sprawia, że już po 2 tygodniach można zauważyć widoczne efekty. Co ważne, są one długotrwałe i silniejsze niż w przypadku stosowania miejscowego oleju. Dzieje się tak, ponieważ uzupełniamy niedobory cennych składników odżywczych, które wspierają wygląd zewnętrzny, ale i ogólne zdrowie. Wymienione wyżej składniki wpływają korzystnie między innymi na wzmocnienie włosów i poprawę ich wyglądu.
Przeciwwskazania
Olej z czarnuszki jest produktem bezpiecznym, wręcz zawierającym niezbędne do zachowania zdrowia składniki. Organizm człowieka toleruje go bardzo dobrze. Z tego względu praktycznie nie ma przeciwwskazań do jego suplementacji. Kapsułki mogą spożywać już dzieci od 3. roku życia, a także osoby starsze czy chore. Kobiety w ciąży i karmiące piersią przed rozpoczęciem suplementacji powinny skonsultować się z lekarzem i otrzymać zgodę.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Michalak M., Paradowska K., Zielińska A., Możliwości wykorzystania w kosmetologii wybranych olejów roślinnych jako źródła karotenoidów, Postępy Fitoterapii, 1/2018.
- Jurczak R., Reguła J., Właściwości prozdrowotne czarnuszki siewnej i jej znaczenie w leczeniu dny moczanowej, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 3/2018.
- Kaźmierczak A., Wcisło-Dziadecka D., Zmarzły N., Zdrowie z natury – czarnuszka siewna w produktach kosmetycznych i leczniczych, Postępy Nauk Medycznych, XXXI/2018.
Zostaw komentarz