Aktualizacja: 6 lipca 2021
Ugryzienie komara z pewnością nie jest przyjemnym doświadczeniem. Te uciążliwe owady dają się we znaki zwłaszcza o zachodzie słońca w okresie od mają do października. Szczególnie upodobały sobie zacienione, drzewiaste tereny i okolice wody, nawet jeśli chodzi jedynie o oczko wodne koło domu. Każdy miłośnik spędzania czasu na łonie natury – i nie tylko, ponieważ komary często wlatują przez okna do mieszkań – dobrze wie, jakie są konsekwencje spotkania z nimi. Warto znać więc domowe sposoby na ugryzienie komara.
Spis treści
Charakterystyka komarów
Na początku warto przybliżyć tematykę komara oraz przedstawić kilka ciekawostek na jego temat. W Polsce żyje 48 gatunków komarów, z czego najpopularniejszym i najbardziej uciążliwym jest gatunek Culex pipiens – mały, bzyczący owad. Samce komarów żywią się sokami roślin. To samice potrzebują krwi jako źródła białka koniecznego do rozwoju jajników. Komary są przyciągane przez:
- kwas mlekowy oraz inne składniki ludzkiego potu;
- zwiększone stężenie dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu;
- termodetekcję – to zdolność komarów do wyszukiwania najlepszych dla siebie ofiar. Właśnie dzięki tej zdolności na ukąszenia najbardziej narażone są kobiety podczas owulacji, dzieci i młodzi mężczyźni.
Jak więc widać, ciężko uchronić się przed ugryzieniem komara. Szczególnie, jeśli nie jesteśmy dobrze ubrani i przebywamy na świeżym powietrzu przez dłuższy czas.
Dlaczego ugryzienie komara boli?
Samica komara podczas wkłuwania się w skórę wydziela substancje antykrzepliwe. Są one zawarte w jej ślinie i jednocześnie konieczne, aby mogła swobodnie napić się ludzkiej krwi. To właśnie te substancje powodują ból, świąd i pieczenie skóry. Objawy mogą utrzymywać się nawet do kilku dni. U małych dzieci substancje antykrzepliwe komarów mogą wywoływać gorączkę i ogólne złe samopoczucie.
Zobacz również: Ugryzienia pluskwy.
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Istnieje wiele metod łagodzących dolegliwości związane z ukąszeniem przez komara. Najczęściej stosuje się chłodne okłady, jednak równie dobrze można sięgać po:
- roztwór soli – łyżeczkę soli rozpuszczamy w szklance wody i nasączamy takim roztworem wacik. Przykładamy go następnie do zmienionego miejsca na skórze kilkukrotnie w ciągu dnia;
- natkę pietruszki – łagodzi świąd. Celem jej użycia wystarczy rozdrobnić natkę w moździerzu i przykładać powstałą papkę do skóry;
- białą kapustę – na zmienioną skórę przykładamy kawałek świeżego liścia;
- spirytus salicylowy – odkaża rankę, zmniejsza dyskomfort i łagodzi świąd.
Jednym ze skuteczniejszych sposobów jest stosowanie olejków eterycznych, w tym głównie ziołowych. Wykazują one właściwości łagodzące, ochładzają miejsca po ukąszeniu oraz zmniejszają podrażnienia. Poleca się olejki: lawendowy, cytronelowy, cynamonowy lub cytrynowy.
Co można kupić w aptece?
W aptece popularnością cieszą się gotowe już maści łagodzące ukąszenia owadów. Warto mieć w domowej apteczce jedną taką maść, zwłaszcza w okresie letnim, ponieważ dobrze sprawdzi się ona również przy użądleniu osy, szerszenia czy pszczoły – tutaj domowe sposoby są znacznie mniej pomocne. Maści można używać w przypadku ukąszeń komarów. Warto zaopatrzyć się także w amol, który zawiera w swoim składzie kilka wymienionych wyżej olejków. Jest zupełnie bezpieczny dla zdrowia i odświeża skórę.
Innym sposobem jest węgiel aktywny, który można kupić w każdej aptece – zarówno stacjonarnej, jak i internetowej. Wystarczy kilka tabletek rozpuścić w wodzie i taką mieszanką obficie przemyć skórę. Następnie moczymy w niej kawałek gazy i przykładamy do zmian skórnych na kilka minut.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Przede wszystkim – nie drapmy miejsc po ukąszeniu komara, nawet jeśli swędzą. Drapanie takich miejsc przyniesie jedynie chwilowe ukojenie, jednak świąd po krótkiej chwili powróci ze zdwojoną mocą. Warto również zmniejszyć ryzyko ukąszenia:
- załóż moskitierę na okno;
- suplementuj witaminę B1, która działa odstraszająco na owady;
- ustaw na parapecie lawendę w doniczce lub świece zapachowe;
- przed wyjściem na zewnątrz wieczorem stosuj spraye ochronne;
- udając się do lasu zakryj ciało.
Można wieczorami używać specjalnych kominków na olejki eteryczne. Szczególnie dobrze komary odstraszają olejki miętowe, cytronelowe i goździkowe.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Buczyłko K., Majsiak E., Wagner A., Alergia na owady niebłonkoskrzydłe, Alergia Astma Immunologia, 3/2015.
- Kociołek-Balawejder E., Złocińska A., Środki odstraszające owady, Prace Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, 57/2009.
- Vignemont F., Ukąszenia komara przeciwko enaktywistycznemu ujęciu doświadczeń cielesnych, AVANT, 1/2014.
Dobry artykuł. Fachowo i przystępnie. Dzięki za info o pietruszce, która pomaga.
Trzeba się teraz przygotować na ich natarcie, więc domowe sposoby się przydadzą.
Przydatne informacje, zwłaszcza że mamy w pobliżu kilka zbiorników wodnych