Aktualizacja: 29 kwietnia 2022
Często pada pytanie – jak odetkać ucho? To zjawisko występuje z wysoką częstotliwością, szczególnie przy przemieszczaniu się szybkimi środkami transportu oraz nagłej zmianie wysokości położenia względem poziomu morza. Sytuacja jest niegroźna, jednak często nieprzyjemna i powodująca dyskomfort. Kolejną sytuacją zatkanego ucha jest nagromadzenie się woskowiny.
Spis treści
Przyczyny zatkanego ucha
W pierwszej sytuacji zatkanie ucha polega na nagłej zmianie ciśnienia. W momencie, gdy do ucha dostaje się zbyt dużo powietrza następuje ucisk tzw. trąbki Eustachiusza, łączącej ucho środkowe z gardłem. Powoduje to jej zwężenie i niewielki zator. Do zatkania ucha w taki sposób dochodzi najczęściej podczas:
- jazdy windą;
- wspinaczki górskiej;
- lotu samolotem;
- silnego kataru;
- jazdy autobusem po drogach zlokalizowanych na różnych wysokościach, np. na górzystym terenie.
Zupełnie inną sytuacją zatkanego ucha jest zalegająca wydzielina. Wosk uszny to lepka substancja produkowana przez zewnętrzną część ucha. W jej skład wchodzą między innymi martwe komórki naskórka, skwalen, cholesterol czy kwasy tłuszczowe. Pełni ona ważną funkcję ochronną i nawilżającą, jednak jej nadmiar nie jest zjawiskiem korzystnym. Powoduje formowanie się w kanale słuchowym czopa woskowego, który może uciskać błonę bębenkową i blokować przewód słuchowy ograniczając zdolność wyraźnego słyszenia. Nie ma konkretnej przyczyny nadmiernego tworzenia się woskowiny, jednak należy regularnie oczyszczać ucho z jej nadmiaru. To ważne, ponieważ woskowina stanowi idealne środowisko do rozwoju bakterii.
Jak odetkać ucho?
Jeśli przyczyną zatkanego ucha jest zmiana ciśnienia wystarczy sięgnąć po proste rozwiązania, takie jak żucie gumy czy ssanie cukierka. Stymulujemy wówczas produkcję śliny, w efekcie czego częściej ją połykamy. To powoduje szybkie odetkanie ucha. Pomocne może się okazać ziewanie oraz próba wydechu powietrza nosem przy jego zaciśnięciu. Aby zapobiec zatkaniu ucha przy zmianie wysokości można otworzyć usta lub lekko je uchylić.
Z kolei gdy przyczyną jest nadmiar woskowiny, wystarczy sprawnie i delikatnie ją usunąć. W tym celu powinno się stosować specjalne preparaty do rozpuszczania woskowiny, najczęściej dostępne w formie kropli. Można je uzyskać bez recepty w każdej aptece. Jeśli taka czynność nie skutkuje, warto udać się do lekarza, który usunie nadmiar wydzieliny i znajdzie przyczynę jej długotrwałego zalegania.
Czyszczenie uszu jednorazowym patyczkiem
Czyszczenie uszu jednorazowym patyczkiem higienicznym jest najczęściej stosowaną praktyką, jednak błędnie. Zabieg ten może jedynie zaszkodzić i wbrew pozorom nie usuwa dokładnie woskowiny. Patyczek nie tylko wpycha woskowinę głębiej do przewodu słuchowego, ale może nawet uszkodzić błonę bębenkową, jeśli wkładany jest zbyt głęboko. To zaś może spowodować uszkodzenie słuchu.
Płukanie ucha
Zabieg płukania ucha wykonuje lekarz lub pielęgniarka za pomocą strzykawki bądź specjalnego irygatora. W tym celu wykorzystuje się najczęściej sól fizjologiczną lub gotowe preparaty oczyszczające. To metoda ostateczna w sytuacjach, gdy inne techniki się nie sprawdzą. Po takim płukaniu ucha mogą jednak pojawić się chwilowe skutki uboczne – szumy uszne, zawroty głowy czy ból ucha.
Przeciwwskazania do czyszczenia ucha
Przeciwwskazaniami do czyszczenia ucha preparatami dostępnymi w aptekach są:
- aktywne zapalenie ucha środkowego;
- zapalenie kanału słuchowego;
- krwawienie lub wyciek z ucha;
- perforacja błony bębenkowej.
Natomiast przeciwwskazaniem do czyszczenia ucha jednorazowym patyczkiem jest każda inna sytuacja, nawet jeśli dana osoba jest w pełni zdrowa. Choć ciężko pokonać wieloletnie przyzwyczajenia, warto wypróbować innych, bezpieczniejszych metod.
Kiedy udać się do lekarza?
Wizyta u laryngologa powinna odbyć się w sytuacjach, gdy doszło do uformowania się czopu woskowego, a preparaty dostępne w aptekach nie są w stanie sprostać swojemu zadaniu. Jeśli zatkaniu ucha towarzyszą szumy uszne, osłabienie słuchu, ból ucha i ból głowy także warto udać się do specjalisty.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Kuczkowski J., Aktualne problemy w rozpoznawaniu i leczeniu ostrego i wysiękowego zapalenia ucha środkowego, Forum Medycyny Rodzinnej, 4/2011.
- Narożny W., Nyka W., Siebert J., Etiopatogeneza, diagnostyka i leczenie choroby Meiniere’a, Forum Medycyny Rodzinnej, 2/2007.
A co myślicie o woskowaniu uszu?
Coś mi mówi że zastosuję te pomysły ?
Na pewno rady wymienione we wpisie okażą się pomocne przy zatkanym uchu.