Aktualizacja: 5 października 2022
Nerwica żołądka to dolegliwość układu pokarmowego, będąca wynikiem głównie nadmiernego stresu i braku zdolności do radzenia sobie z nim. Istnieje wiele metod i domowych sposobów radzenia sobie z problemem, należy jednak uzbroić się w cierpliwość i posiadać dużą dawkę motywacji. Pierwszym krokiem jest bowiem zmiana stylu życia i wpływ na własną sferę psychiczną.
Z czego wynika nerwica żołądka?
Jak wspomniano, główną przyczyną problemów żołądkowych o podłożu nerwicowym jest stres. Oczywiście wcześniej należy wykluczyć inne możliwe przyczyny problemów, takie jak: nieodpowiednia dieta, brak aktywności fizycznej, przyjmowanie niektórych leków czy choroby żołądka. Jeśli jednak nie ma konkretnych przyczyn problemów żołądkowych, a pacjent cierpi na dolegliwości żołądkowe, należy zwrócić uwagę na jego styl życia i usposobienie charakteru. Nerwica żołądka często towarzyszy osobom, które:
- żyją w biegu, chcą załatwić wiele spraw w krótkim czasie;
- nadmiernie przejmują się opinią innych czy ważnymi wydarzeniami;
- nie są zadowolone z życia zawodowego, skarżą się na złe relacje z przełożonymi lub współpracownikami;
- mają problemy związkowe czy rodzinne i nie potrafią sobie z nimi poradzić;
- nie mają czasu na odprężenie i relaks;
- mają dużo problemów – bez względu na aspekt życia, którego dotyczą.
Nerwica żołądka może być również częścią poważniejszego schorzenia, np. zespołu jelita drażliwego (IBS). IBS także posiada podłoże nerwicowe.
Objawy nerwicy żołądka
Najbardziej typowym objawem nerwicy żołądka jest jego ból. Dolegliwości bólowe zazwyczaj nie ustępują nawet po zastosowaniu środków przeciwbólowych. Towarzyszą temu następujące objawy:
- zaparcia lub biegunki;
- nudności i wymioty;
- wzdęcia;
- niestrawność;
- odbijanie;
- uczucie ciężkości w brzuchu;
- utrata apetytu.
Właśnie ze względu na tak powszechne dla chorób układu pokarmowego objawy nerwicę żołądka często uznaje się błędnie za zatrucie pokarmowe, grypę żołądkową czy inne dolegliwości. Charakterystyczną cechą nerwicy żołądka jest brak jasnych wyników w dokładnych badaniach diagnostycznych. Przykładowo, gastroskopia nie wskazuje na żadne dolegliwości, choć pacjent wskazuje na powyższe objawy.
Nerwica żołądka – leczenie
Zawsze najlepszą metodą leczniczą jest eliminacja przyczyny dolegliwości. W tym przypadku mowa o nadmiernym stresie i braku umiejętności łagodzenia go. Warto wyeliminować źródła stresu – jeśli jest to możliwe, zmieńmy pracę, udajmy się do psychoterapeuty, który pomoże nam w radzeniu sobie ze stresem lub porozmawiajmy szczerze z najbliższymi osobami. Bardzo często eliminacja stresu nie jest jednak możliwa. Wówczas należy znaleźć sposoby, aby stres nie był aż tak silnie odbierany przez nasz organizm. Skutecznymi metodami są:
- psychoterapia;
- medytacja;
- joga, basen, jazda konna lub inna aktywność fizyczna, która działa odstresowująco dla danej osoby;
- kontakt ze zwierzętami;
- gorąca kąpiel z dodatkiem uspokajających olejów eterycznych (np. z szałwii czy lawendy);
- masaż relaksacyjny;
- dzień wyłącznie dla siebie spędzony na łonie natury, bez dostępu do mediów.
Warto także zwrócić uwagę na codzienną dietę. Nieodpowiednie produkty spożywcze nasilają dolegliwości żołądkowe, przez co schorzenie jest jeszcze bardziej uciążliwe. W związku z tym należy unikać ciężkostrawnych, tłustych i smażonych potraw, fast-foodów oraz nadmiaru słodyczy. Nie sprawdzą się również słodkie napoje gazowane, które dodatkowo podrażniają błonę śluzową żołądka. Warto sięgać zaś po źródła:
- NNKT – ryby morskie, oleje roślinne, orzechy, żółtka jaj;
- witaminy A – ryby, marchew, produkty mleczarskie. Witamina A reguluje pracę żołądka;
- witaminy C – acerola, dzika róża, papryka, natka pietruszki. Witamina C wzmacnia odporność, przez co skutki stresu nie są tak odczuwalne.
Dodatkowo zaleca się suplementację Spiruliny i koenzymu Q10. Koenzym Q10 sam w sobie jest silnym antyoksydantem, przez co likwiduje nadmiar wolnych rodników tlenowych i zmniejsza stres oksydacyjny. Z kolei Spirulina dostarcza wszystkich cennych składników odżywczych, których niedobory można zauważyć przy spadku apetytu spowodowanego stresem.
Probiotyki od bioalgi zawierają aż 150 milionów wyselekcjonowanych, naturalnych i żywych szczepów bakterii. Uzupełniają dietę w składniki probiotyczne i roślinne takie jak Lactobacillus Sporogenesis (Bacillus Coagulans), Lactobacillus Acidophilus, ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Denys K., Orzechowska A., Gałecki P., Kiedy podejrzewać podłoże psychiczne w zaburzeniach układu pokarmowego?, Medycyna po Dyplomie, 11/2015.
- Murawiec S., Leczenie ostrego lęku – opis trzech przypadków zastosowania tabletek podjęzykowych alprazolamu do opanowania nasilonych dolegliwości lękowych, Psychiatria, 3/2014.
- Jabłoński M., Farmakoterapia zaburzeń nerwicowych – warunki optymalnego wyboru leczenia, Psychiatria po Dyplomie, 1/2011.
Zostaw komentarz