Aktualizacja: 5 października 2022
Socjopata to osoba o ukierunkowanym charakterze i określonym wzorcu osobowości. Należy pamiętać, że socjopatia nie jest chorobą, lecz zaburzeniem osobowości polegającym na nieprzestrzeganiu norm etycznych i pozytywnych wzorców zachowań. Rozwija się zazwyczaj już na etapie dzieciństwa, gdy dziecko nie ma prawidłowych wzorów do naśladowania.
Spis treści
Kto to jest socjopata?
Socjopatą może być każdy – udowodniono, że nie jest to wcale rzadkie zaburzenie. Jedno z badań wskazuje, że socjopatia o różnym nasileniu może dotyczyć nawet do 20% społeczeństwa. Socjopata cechuje się wypaczonym pojęciem zagadnień emocjonalnych i interpersonalnych. Taka osoba nie przestrzega ogólnie przyjętych prawidłowych wartości i zachowań społecznych. Można powiedzieć, że jest nieczuła na emocje i uczucia innych, dąży do zaspokajania własnych potrzeb oraz nie przejmuje się wyrządzanymi po drodze szkodami.
W osiąganiu wyznaczonego celu socjopatom pomaga ich urok osobisty oraz pewność siebie. Łącząc to z dobrym kłamstwem może zdziałać wiele. W otoczeniu takich osób nie jesteśmy w stanie zauważyć, kiedy i jak zostajemy wykorzystani. Ponadto socjopaci często unikają kar prawnych, gdyż doskonale znają moralne i społeczne zasady funkcjonowania w społeczeństwie.
Skąd bierze się socjopatia?
Dawniej myślano, że socjopaci posiadają wysoki poziom testosteronu, zaś socjopatki cierpią na niedobór progesteronu. O ile istnieje taka zależność, współcześnie nie jest ona uznawana za przyczynę socjopatii. Główną przyczyną jest tutaj bowiem nieprawidłowo funkcjonujące środowisko, w którym rozwija się dziecko. Takie środowisko kształtuje młodego człowieka i wpływa na postrzeganie przez niego wzorców zachowań. Być może dziecko dorastało w patologii, doświadczało przemocy lub było świadkiem nieprzyjemnych i niepoprawnych społecznie zachowań. Częstą przyczyną rozwoju socjopatii w dorosłym życiu jest stosowanie kar fizycznych i psychicznych, wojskowe, surowe wychowanie oraz brak okazywania miłości przez najbliższych.
Jak rozpoznać socjopatę?
Na pierwszy rzut oka zazwyczaj bardzo ciężko jest rozpoznać socjopatę. Taka osoba może pracować na wyższych stanowiskach, zwykle jest miła i uprzejma, zadbana oraz dobrze wychowana. Cechy socjopatii widać dopiero przy bliższym poznaniu takiej osoby. Są to:
- brak zdolności przywiązania się do drugiego człowieka, brak czułości w związkach;
- brak wyrzutów sumienia, wstydu;
- instrumentalne i podmiotowe traktowanie ludzi w swoim otoczeniu;
- wykorzystywanie ludzi aby osiągnąć własne, zamierzone cele;
- brak empatii;
- nieprzestrzeganie norm społecznych typowych dla danego środowiska.
Socjopaci często manipulują innymi osobami, co bardzo ciężko ustalić. Jeśli zauważymy, że taka osoba dąży do swoich celów, nawet kosztem innych osób, a przy tym sprawnie kieruje ich zachowaniem, możemy podejrzewać socjopatię.
Zobacz również: Nerwica.
Związek z socjopatą
Związek z socjopatą jest bardzo trudny. Taka osoba nie angażuje się w pełni w relację, nie przejmuje się uczuciami partnera i nie okazuje szczerych uczuć. Socjopatia w związku może być początkowo trudna do wykrycia, ponieważ socjopata jest uroczą, czarującą osobą i sprawia wrażenie bardzo zainteresowanego drugą osobą. Zwykle szuka takich osób, które będzie mógł zmanipulować, aby następnie przejąć dominację w związku. Kobiety niezależne traktuje jako zagrożenie, szuka więc nieco bardziej uległych osób do związku. Socjopata w jednym momencie okazuje miłość, zaś w drugiej nienawidzi swojego partnera. Taki związek jest często niestabilny, pełny zawirowań. Konieczna jest terapia partnerska, socjopata powinien jednak zacząć terapię od siebie samego.
Czy można wyleczyć socjopatię?
Socjopata bardzo niechętnie korzysta z pomocy innych osób, ponieważ najzwyczajniej w świecie nie widzi u siebie żadnego problemu. Za najlepszą formę terapii dla socjopatów uznaje się trening umiejętności społecznych i terapię poznawczo-behawioralną. Tradycyjna psychoterapia się nie sprawdzi, ponieważ bazuje na emocjach, których u socjopaty brak. W związku warto udać się na wspólną terapię.
Socjopatia jest ciężka do zlikwidowania, jednak nie niemożliwa. Wymaga dużego nakładu pracy nad sobą samym i zrozumienia charakteru swoich zachowań. Z całą pewnością wyeliminowanie socjopatii nie będzie możliwe, gdy socjopata nie wykaże chęci współpracy z psychoterapeutą.
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Małecki M., Zyzik R., Poczytalność i wina psychopaty w świetle ewolucyjnych koncepcji genezy psychopatii, Ruch Prawniczy, Ekonomiczny i Socjologiczny, 3/2014.
- Jakubik A., Diagnostyka osobowości dyssocjalnej, Studia Psychologica, 6/2006.
- Ratajczak M., Osobowość dyssocjalna w świetle prawa karnego. Wybrane zagadnienia, Poznań 2019.
- Górecka M., Socjopata – główny bohater współczesnego serialu amerykańskiego na przykładzie Dr House’a i House of Cards, Łódź 2015.
Zostaw komentarz