Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 29 września 2022

Opryszczka narządów płciowychOpryszczka narządów płciowych to jedna z najczęściej przenoszonych drogą płciową chorób. Stanowi przyczynę owrzodzeń narządów moczowo-płciowych. Wywołuje ją wirus herpes simplex virus typu 1 lub 2. Należy wiedzieć, że zakażenie, nawet przy wdrożeniu leczenia, pozostaje już do końca życia.

Opryszczka narządów płciowych – droga zakażenia

Ilość zachorowań jest znacznie wyższa w krajach wysoko rozwiniętych, co może wiązać się z wysoką liczbą kontaktów seksualnych. Szacuje się, że częstość zakażeń jest najwyższa około 40. roku życia i tylko ¼ osób zdaje sobie sprawę ze swojego stanu. Zakażenie HSV trwa do końca życia i przebiega w 4 fazach:

  • wylęgania;
  • zakażenia pierwotnego;
  • okresów bezobjawowych;
  • reaktywacji i nawrotów opryszczki.

Do zakażenia dochodzi przez bezpośredni kontakt wirusa z uszkodzoną skórą lub nieuszkodzonymi błonami śluzowymi. Może do niego dojść nawet podczas przechodzenia dziecka przez kanał rodny lub karmienia piersią. Należy wiedzieć, że podczas kontaktów seksualnych ryzyko zakażenia kobiety przez mężczyznę jest aż 4-krotnie wyższe niż w odwrotnym przypadku, co wynika z różnic anatomicznych.

Uważa się, że wirus HSV-1 może być przenoszony również z cząsteczkami śluzu wydzielanego przez drogi oddechowe oraz pośrednio, bytując krótko na skórze rąk czy zwykłych przedmiotach. Prawdopodobieństwo zakażenia HSV-2 inną drogą niż seksualną jest znikome.

Objawy opryszczki narządów płciowych

Opryszczka narządów płciowych posiada charakterystyczny, łatwy do zdiagnozowania przebieg. Typowe są wykwity pierwotne w postaci pęcherzyków na rumieniowym podłożu. W obrębie błon śluzowych dominują nadżerki lub płytkie owrzodzenia. Do objawów opryszczki narządów płciowych zalicza się zapalenie:

  • sromu, pochwy lub szyjki macicy u kobiet;
  • żołędzi, napletka lub skóry prącia i moszny u mężczyzn;
  • cewki moczowej, odbytu i odbytnicy;
  • jamy ustnej.

U osób z obniżoną odpornością może dojść do zapalenia mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych oraz narządów wewnętrznych: wątroby, przełyku, a także płuc. W ich przypadku śmiertelność wynosi około 50%.

Nasilenie objawów oraz ich charakter zależą głównie od rodzaju zakażenia. Może ono być pierwotne (u osób nie posiadających przeciwciał przeciwko HSV-1 ani HSV-2) lub nawrotowe (u osób seropozytywnych). Typowe pierwotne objawowe zakażenie manifestuje się bólem, pieczeniem i parestezjami, czemu towarzyszą objawy ogólnoustrojowe, takie jak bóle głowy, bóle mięśni i podwyższona ciepłota ciała.

Konsekwencje opryszczki narządów płciowych

Opryszczka narządów płciowych ma wiele konsekwencji, także natury psychicznej. Osoba zakażona niechętnie podejmuje się czynności seksualnych, wykazuje frustrację, a niekiedy nawet agresję oraz boi się zakażenia innych osób. Jest to szczególnie widoczne w przypadku kobiet, które obawiają się zakażenia płodu lub noworodka.

Leczenie opryszczki narządów płciowych

Leczenie opryszczki narządów płciowych obejmuje głównie farmakoterapię. Leki wpływają na łagodzenie objawów i skracanie czasu ich występowania. Nie eliminują jednak wirusa i nie zmieniają naturalnego przebiegu zakażenia. Leczenie należy rozpocząć w ciągu pierwszych 5 dni od momentu wystąpienia objawów.

Dodatkowo stosuje się nasiadówki i modyfikuje styl życia. Chodzi m.in. o korzystanie z bawełnianej bielizny, kąpiele z dodatkiem olejku geraniowego, dokładne osuszanie zmian skórnych po kąpieli oraz stosowanie łagodzących żeli. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na stosowaną dietę – powinna być bogata w witaminy z grupy B i cynk, a uboga w orzechy i czekoladę.

Polecane produkty

Koenzym Q10 (100 mg) bioalgi
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Straface G., Selmin A., Zanardo V., Santis M., Ercoli A., Scambia G. Zakażenie wirusem opryszczki pospolitej podczas ciąży, Dermatologia po Dyplomie, 1/2013.
  2. Majewska A., Romejko-Wolniewicz E., Zaręba-Szczudlik J., Łuczak M., Młynarczyk G. Wirus opryszczki pospolitej typu 1: epidemiologia i udział wirusa w zakażeniach narządów płciowych, Nowa Medycyna, 1/2011.
  3. Serwin A., Musiałkowska E., Chodynicka B., Opryszczka narządów płciowych – nadal istotne problem epidemiologiczny i kliniczny, Przegląd Epidemiologiczny, 64/2010.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami