Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 29 kwietnia 2021

Rutwica lekarskaRutwica lekarska to ziele należące do roślin bobowatych. Powszechnie występuje w południowej i środkowej Europie oraz Azji Mniejszej, jej naturalnymi terenami w Polsce są zaś mokre łąki i rowy, szczególnie na południu kraju. W celach leczniczych stosuje się górne pędy rutwicy. Roślina może osiągać do 60 cm.

Rutwica lekarska – skład

Ziele rutwicy zawiera liczne związki aktywne, w tym:

  • pochodne guanidyny, w tym galeginę i hydroksy-4-galeginę;
  • pochodną chinazoliny – peganinę;
  • gorycze;
  • garbniki;
  • czterocukier stachyozę;
  • sole mineralne.

Dawniej rutwica lekarska była rośliną, z której pozyskiwano substancje podobne do metforminy. Metformina natomiast jest lekiem powszechnie stosowanym w cukrzycy, szczególnie typu 2.

Zobacz również: Ziołolecznictwo.

Działanie rutwicy lekarskiej

Ziele rutwicy obniża poziom cukru we krwi w początkowym okresie cukrzycy. Podstawowym związkiem czynnym jest tutaj galegina, blisko spokrewniona ze stosowanymi w Polsce przeciwcukrzycowymi preparatami. Ponadto rutwica lekarska:

  • stymuluje wydzielanie mleka u kobiet w okresie laktacji;
  • w niewielkim stopniu działa moczopędnie;
  • wzmaga potliwość;
  • obniża stężenie glukozy w surowicy krwi;
  • wspiera obniżanie masy ciała;
  • poprawia profil lipidowy organizmu.

Szczególną uwagę należy zwrócić na działanie odchudzające rutwicy. Ziele wykazuje korzystny wpływ na osoby z nadwagą, ponieważ spowalnia wchłanianie cukrów w przewodzie pokarmowym, wspiera syntezę insuliny i zwiększa tolerancję glukozy przez komórki organizmu. Dodatkowo zawiera sporą ilość antyoksydantów, czyli związków aktywnych eliminujących nadmiar wolnych rodników (wolne rodniki uznaje się za czynnik ryzyka m.in. nadwagi i otyłości).

Rutwica lekarska zaliczana jest do roślin bezpiecznych. W mieszankach ziołowych, w zalecanych dawkach, nie wywołuje objawów niepożądanych. Jednak wyciągi z samego ziela stosuje się współcześnie bardzo rzadko.

Rutwica lekarska – zastosowanie

Ziele rutwicy służy jako środek pomocniczy w początkowych, łagodnych postaciach cukrzycy typu młodzieńczego. Lepsze wyniki osiąga się po zastosowaniu mieszanki ziołowej, której jednym ze składników jest ziele rutwicy lekarskiej. Konieczna jest jednak stała konsultacja lekarza, ścisłe przestrzeganie diety oraz systematyczna kontrola poziomu cukru we krwi i w moczu. Czasem ziele rutwicy stosuje się jako środek mlekopędny, gdyż jest bezpieczne dla matki i dziecka.

Zobacz również: Fakty na temat cukrzycy.

Rutwicę lekarską można otrzymać niemal w każdym sklepie z naturalnymi suplementami diety i ziołami, w różnej postaci. Zarówno jako odrębne ziele, jak i w różnego rodzaju mieszankach ziołowych. Możemy zaopatrzyć się także w suplementy diety (kapsułki, tabletki) z dodatkiem omawianej rośliny.

Napar z rutwicy lekarskiej

Standardowy przepis na napar z omawianej rośliny obejmuje zalanie łyżki ziela szklanką wrzącej wody i parzenie tego pod przykryciem przez około 15 minut. Po upływie tego czasu całość odcedzamy i pijemy ¼ lub ½ szklanki 2-3 razy dziennie, w zależności od potrzeb. Najczęściej zaleca się picie naparu między posiłkami, ponieważ składniki aktywne wchłaniają się lepiej.

Mieszanka przeciwcukrzycowa

Aby uzyskać skuteczną, ziołową mieszankę przeciwcukrzycową należy zmieszać po 30 g: ziela rutwicy lekarskiej, strąków fasoli i korzenia łopianu oraz po 20 g: liści borówki czarnej, kwiatów i korzenia mniszka, korzenia lukrecji oraz owoców kopru włoskiego. 2 łyżki takiej mieszanki zalewamy ciepłą wodą i gotujemy powoli pod przykryciem przez około 3 minuty. Następnie odstawiamy na 10 minut i odcedzamy. Napar ziołowy jest gotowy do spożycia. Zaleca się picie jednej szklanki 3 razy dziennie w lekkich postaciach cukrzycy. Przed zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem.

Zobacz również: Rozmaryn i oregano obniżają poziom cukru we krwi i zapobiegają cukrzycy.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie 100% naturalny
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Różański H., Wróbel D., Galega officinalis L. Rutwica lekarska w Kotlinie Jasielsko-Krośnieńskiej, Herbalism, 1/2017.
  2. Potempa M., Jonczyk P., Szczerba K., Kandefer B., Kajdaniuk D., Metformina – panaceum dzisiejszych czasów?, Diabetologia Praktyczna, 2/2016.
  3. Walkiewicz K., Nasiek-Palka A., Gętek M., Muc-Wierzgoń M., Kokot T., Klakla K., Nowakowska-Zajdel E., Znaczenie substancji aktywnych pochodzenia roślinnego w cukrzycy, Postępy Fitoterapii, 17/2016.
  4. Szeleszczuk Ł., Zielińska-Pisklak M., Młodzianka A., Rośliny o działaniu hipoglikemizującym, Lek w Polsce, 9/2013.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami