Aktualizacja: 19 lipca 2022
Domowe sposoby na migrenę powinien znać każdy, kto cierpi na tę nieprzyjemną przypadłość. Nie jest to problem rzadki – szacuje się, że dotyczy nawet do 15% populacji. Chociaż migrena nie jest chorobą niebezpieczną ani nie powoduje ciężkich powikłań, to jednak jest przyczyną znacznych cierpień. Wielogodzinne lub nawet kilkudniowe napady bólowe występują co najmniej 1-2 razy w miesiącu.
Z czego wynika migrena?
Nie ustalono dokładnych i jednoznacznych przyczyn migreny. Wskazuje się jednak, że na jej wystąpienie mają wpływ następujące czynniki:
- nadwrażliwość układu nerwowego na bodźce środowiskowe i sensoryczne;
- zmiany genetyczne.
Wymienia się także czynniki ryzyka dotyczące osób predysponowanych:
- palenie papierosów;
- nadużywanie alkoholu;
- niedobór snu;
- głód;
- jaskrawe światło;
- hałas;
- silne zmęczenie, np. po wysiłku fizycznym.
U każdego człowieka napad migreny może mieć inne źródło. Bodźce wywołujące ból głowy są w dużej mierze indywidualną kwestią.
Leczenie migreny
Ludzie z migreną często sięgają po farmakologiczne środki przeciwbólowe. Jest to odruchowa reakcja organizmu na ból. Przyjmowanie leków doraźnych ze wszystkich grup do przerwania bólu głowy, który jest codzienny lub prawie codzienny, może prowadzić do ich nadużywania i w konsekwencji do polekowego bólu głowy. Nadużywanie leków przeciwbólowych może zaś prowadzić do wytworzenia się dodatkowego bólu głowy z nadużywania leków. W farmakoterapii należy więc zachować umiar i znaleźć złoty środek. Rekomendowanymi lekami o najwyższym poziomie dowodów naukowych są leki przeciwbólowe i przeciwzapalne (kwas acetylosalicylowy, ibuprofen, naproksen, diklofenak, paracetamol i metamizol) oraz tryptany.
Domowe sposoby na migrenę
Domowe sposoby są bezpieczne i skuteczne w walce z migreną. Uzasadnione jest stosowanie treningów relaksacyjnych oraz terapii poznawczo-behawioralnej. Aby być w stanie samodzielnie prowadzić takie terapie w warunkach domowych warto udać się na wizytę do fizjoterapeuty lub osteopaty oraz psychoterapeuty. Do innych, powszechnie zalecanych sposobów radzenia sobie z bólami migrenowymi zaliczamy:
- odpowiednią ilość snu – wykazano, że epizody migreny są cięższe u osób niewysypiających się;
- unikanie używek;
- picie przynajmniej 1,5 l wody dziennie;
- regularną aktywność fizyczną, najlepiej na świeżym powietrzu;
- ciepłe lub zimne okłady na szyję i czoło;
- gorący, rozluźniający prysznic;
- automasaż skroni;
- wyrównanie gospodarki elektrolitowej – głównie poprzez suplementację magnezu;
- suplementację witamin – głównie ryboflawiny i pirydoksyny;
Przy migrenach warto wybrać się do osteopaty lub doświadczonego fizjoterapeuty. Współczesna medycyna posiada skuteczne, całkowicie naturalne i bezpieczne metody radzenia sobie z tym problemem. Dobrze sprawdzą się różnego rodzaju techniki terapii manualnej, akupunktura, akupresura, suche igłowanie, masaże czy terapia relaksacyjna lub oddechowa. Techniki neurostymulacyjne zwiększają możliwości terapeutyczne, stając się dodatkową metodą leczenia pacjentów z migreną oporną na leczenie farmakologiczne.
Zobacz również: Sposoby na napięciowy ból głowy.
Dzienniczek bólu głowy
Osoba borykająca się z przewlekłymi, ciężkimi migrenami powinna założyć dzienniczek. Zapisuje się w nim informacje takie jak: rodzaj spożytego pokarmu, ilość wypijanej wody, godziny snu czy ewentualne sytuacje stresowe. Dzięki temu znacznie łatwiej zauważyć czynniki wywołujące migrenowy ból głowy i w efekcie tak zmodyfikować styl życia, aby ich unikać.
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Rożniecki J., Stępień A., Domitrz I., Leczenie migreny przewlekłej — zalecenia opracowane przez Grupę Ekspertów Polskiego Towarzystwa Bólów Głowy i Sekcji Badania Bólu Polskiego Towarzystwa Neurologicznego na podstawie międzynarodowych zaleceń i najnowszej literatury, Varia Medica, 5/2018.
- Boczarska-Jedynak M., Sławek J., Praktyczne aspekty leczenia migreny przewlekłej toksyną botulinową typu A, Polski Przegląd Neurologiczny, 4/2017.
- Boćkowski L., Sendrowski K., Śmigielska-Kuzia J., Doraźne leczenie napadów migrenowych i stanu migrenowego u dzieci i młodzieży, Neurologia Dziecięca, 20/2011.
Pamiętam moją znajomą, która raz w miesiącu chciała się schować pod kołdrę i nie wychodzić właśnie przez migrenę. Coś strasznego!
Dziekuje za przydatne rady ! Czasem trudno sobie poradzić z migrena…
Migrena dopada mnie an szczęście rzadko i pomaga wtedy masaż.
Migrena jest uciązliwa i zdecydowanie utrudnia życie. MOja mama parzyła bardzo mocną kawę i dodawała dużo soku z cytryny. Ponoć pomagało
Lata temu miałam migrenę, ale na szczęście to chyba jednorazowe. Mam bliską osobę, która cierpi na migreny – przekażę Jej ten artykuł.
Masaż i akupunktura 🙂
Masaż uszu jest też skuteczny 🙂
Akurat dzisiaj przez cały dzień walczyłam z migreną…