Aktualizacja: 19 września 2022
Dużo mówimy o super pożywieniu na naszej stronie Spirulina.pl, ponieważ dobrze wiemy, że istnieje tysiące składników odżywczych w suplementach spośród szerokiej gamy dostępnych na rynku. Zawierają one unikalny wachlarz witamin, minerałów, enzymów i innych składników leczniczych. Potrafią nawet skutecznie walczyć z chorobą. Ale jedno pożywienie (super pożywienie, czyli superfood), które wyróżnia się wśród pozostałych, które naprawdę warto przyjmować każdego dnia jest Spirulina. Alga, która zawiera duże ilości chlorofilu i wiele innych, dających życie składników odżywczych.
10 powodów, dla których warto przyjmować Spirulinę
Poniżej przedstawiamy 10 powodów, które w jasny sposób pokazują dlaczego alga ta jest tak wartościowym, naturalnym produktem.
Zawartość białka
Spirulina jest szczególnie bogata w białka przeciwdziałające infekcjom. Naukowcy potwierdzili, że zwiększa produkcję przeciwciał zwalczając tym samym choroby w organizmie. Ze względu na to, że Spirulina składa się z prawie 70% białka, najwięcej wśród wszystkich innych produktów spożywczych. Jest szczególnie skuteczna w zwiększaniu produkcji makrofagów, rodzaju białych krwinek, które zwalczają i zapobiegają infekcjom.
Działanie antyalergiczne
W roku 2005 opublikowano badania w Journal of Medicinal Food, w których udowodniono, że Spirulina hamuje reakcje alergiczne, w tym także u osób osób cierpiących na alergiczny nieżyt nosa. Okazuje się, że regularne przyjmowanie wysokiej dawki Spiruliny może pomóc alergikom znacząco zmniejszyć objawy alergii.
Składniki odżywcze
W odniesieniu do krwi wykazano, że Spirulina jest skuteczna w leczeniu anemii. W swojej książce pod tytułem Healing With Whole Foods: Asian Traditions and Modern Nutrition, autor Paul Pitchford wyjaśnia, że Spirulina i inne formy mikroalg skutecznie zwiększają produkcję czerwonych krwinek. Jest to szczególnie widoczne gdy przyjmowane są w połączeniu z witaminą B12.
Spirulina a eliminacja wolnych rodników
Bogata w fikocyjaninę i chlorofil Spirulina to również potężny „oczyszczacz” krwi. Te dwa ważne składniki nie tylko wpływają na namnażanie się nowych komórek krwi, ale także utrzymują w dobrej kondycji układ krwionośny. Chlorofil znajdujący się w tej aldze jest praktycznie identyczny jak w hemoglobinie, cząsteczkach odpowiadających za oczyszczanie krwi i transport tlenu do komórek.
Spirulina a pozostałe składniki odżywcze
Spirulina zawiera wszystkie 8 niezbędnych aminokwasów egzogennych i 10 endogennych, beta-karoten, zeaksantynę, antyoksydanty, a także kompleks witamin z grupy B. To jednak nie wszystko. Zajdziemy w jej składzie również dziesiątki minerałów, w tym również pierwiastki śladowe, niezbędne kwasy tłuszczowe, kwas gamma-linolenowy oraz korzystne bakterie probiotyczne. Spirulina jest wyjątkowa w swoim działaniu, ponieważ potrafi skutecznie pobudzić układ odpornościowy do aktywności.
Spirulina a detoksykacja
Te same składniki odżywcze przyczyniają się detoksykacji komórek organizmu z metali ciężkich i innych toksyn. Jako potężny środek chelatujący, Spirulina dąży do wniknięcia w głąb tkanek ciała, aby usunąć toksyny takie jak rtęć, arsen, kadm, pestycydy, promieniowanie, syntetyczne substancje chemiczne. Znajdują się one m.in. w żywności. Spirulina pomaga również przy transporcie niezbędnych składników odżywczych przez barierę krew-mózg w celu zastąpienia pustych przestrzeni pozostawionych przez toksyny.
Obniżanie cholesterolu
Przeprowadzone badania w roku 1988 w Japonii i kilku innych krajach wykazały, że Spirulina pomaga obniżyć poziomu cholesterolu i zmniejsza podstawowe problemy. Te zaś powodują stany zapalne, a także wpływają na gromadzenie się cholesterolu we krwi. Przyjmując regularnie, codziennie Spirulinę można skutecznie obniżyć poziom cholesterolu w surowicy krwi. To z kolei wpłynie na zmniejszoną częstotliwość wystąpienia schorzeń układu krążenia.
Eliminacja nadwagi i otyłości
Osoby z nadwagą lub otyłe mogą również czerpać korzyści jakie daje im alga. Reguluje ona bowiem metabolizm i wpływa na redukcję masy ciała. Nie tylko może pomoc zrzucić dodatkowe kilogramy, ale również rozwinie i doprowadzi do wzrostu czystej masy mięśniowej. Jest to m.in. spowodowane bardzo wysokim poziomem i przyswajalnością białka.
Poprawa zdrowia psychicznego
Wiele osób, które regularnie przyjmują Spirulinę od dłuższego czasu zauważają znaczącą poprawę w zakresie zdrowia psychicznego. A to dlatego, że zawiera ona wyjątkowo wysoki poziom L-tryptofanu. Jest to aminokwas, który produkuje neuroprzekaźniki melatoniny i serotoniny w mózgu. To bezprecedensowy produkt dla prawidłowego funkcjonowania naszego mózgu. Wpływa ona na poprawię nastroju, zwiększa pamięć i działa uspokajająco.
Spirulina a wpływ na urodę
Alga to również szeroki wachlarz przeciwutleniaczy, niezbędnych kwasów tłuszczowych i składników odżywczych. Substancje te pomagają pielęgnować skórę i włosy. Dodatkowo alga ta skupia się na przeciwdziałaniu szkodliwym czynnikom, które przyczyniają się do wypadania włosów czy wpływają na przyspieszone starzenie się skóry. Może ona pomóc odmłodzić największy narząd organizmu od wewnątrz.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Yakoot M., Salem A., Spirulina platensis versus silymarin in the treatment of chronic hepatitis C virus infection. A pilot randomized, comparative clinical trial, BMC Gastroenterology, 12/2012.
- Gumiela E., Szulińska M., Bogdański P., Wpływ suplementacji Spiruliny na wybrane parametry antropometryczne i biochemiczne, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2013.
- Ekiert K., Dochniak M., Superfoods – idealne uzupełnienie diety czy zbędny dodatek?, Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne, 4/2015.
- Jękot B., Hałaszuk P., Rzewińska A., Rojowski J., Muszyńska B., Preparaty zawierające algi źródłem substancji prozdrowotnych, MIR, 1/2016.
- Nuhu A., Spirulina (Arthrospira): An Important Source of Nutritional and Medicinal Compounds, Journal of Marine Biology, 4/2013.
- Capelli B., Cysewski G., Potential health benefits of spirulina microalgae, Natura Foods, 2/2010.
Zostaw komentarz