Aktualizacja: 19 września 2022
Ćwiczenia mózgu są bardzo ważną częścią naszego życia, choć często o nich zapominamy. Z pewnością mózg jest jednym z najważniejszych elementów naszego organizmu, dlatego warto o niego zadbać. Regularne ćwiczenia mózgu poprawiają jego długoterminowe funkcjonowanie, wspierają rozwój w przypadku dzieci oraz chronią przed utratą pamięci u osób starszych.
Spis treści
Dlaczego warto trenować mózg?
Mózg działa podobnie jak ludzkie ciało – jeśli systematycznie pobudzamy je do wysiłku, pracuje sprawnie i cieszy się dobrą kondycją. Tym samym sposobem możemy wpływać na kondycję naszego mózgu. Często wykorzystywany mózg wpływa na długie zachowanie pamięci krótkotrwałej i długotrwałej, zmniejsza ryzyko chorób neurodegeneracyjnych i poprawia koncentrację. Takie osoby szybciej się uczą i łatwiej skupiają się na wykonywanej czynności. Jednocześnie nie mają problemów z wielozadaniowością.
Ćwiczenia mózgu – przykłady
Do najpopularniejszych i bardzo przyjemnych metod ćwiczenia mózgu zalicza się:
- rozwiązywanie krzyżówek i sudoku;
- układanie puzzli;
- czytanie książek wymagających łączenia wątków i głębszego myślenia;
- rozwiązywanie zagadek i łamigłówek;
- granie w towarzyskie gry wymagające myślenia.
Każdy z pewnością znajdzie wśród tych pomysłów coś, w co z łatwością się zaangażuje. Do mniej znanych, ale również skutecznych metod ćwiczenia mózgu możemy zaliczyć:
- wymyślanie słów – w grze może brać udział kilka osób, jak również można w nią grać samemu. W przypadku kilku osób, jedna rzuca dowolne słowo, zaś kolejna osoba ma za zadanie znaleźć następne słowo, które rozpoczyna się na ostatnią literę poprzedniego. Słowa nie mogą się powtarzać;
- wymyślanie słów w innym języku – zasady gry są podobne jak wyżej, jednak uczestnicy gry muszą wymyślać słówka w wybranym przez siebie języku obcym, który znają na tyle, że możliwa jest gra;
- państwa-miasta, statki – popularne gry, do których konieczne są tylko kartki papieru i długopisy;
- wolne skojarzenia – jedna osoba podaje dowolne słowo, zaś kolejna wymyśla inne, które w pierwszej kolejności kojarzy jej się z podanym słowem. Do tego skojarzenia kolejna osoba podaje swoje.
Ćwiczenia mózgu są nie tylko przyjemne, ale i skuteczne. Mogą być świetną rozrywką dla osób w każdym wieku oraz dla całych rodzin. Stanowią alternatywę dla tak częstego współcześnie oglądania telewizji czy surfowania w internecie.
Kiedy warto ćwiczyć mózg?
Tak naprawdę trening mózgu jest dobrym pomysłem w przypadku każdego człowieka. W szczególności jednak wskazane są dzieciom i młodzieży, celem rozwijania u nich wyobraźni, pamięci i koncentracji, a także osobom starszym, celem poprawy pamięci i zapobiegania wystąpieniu demencji.
Dieta na mózg
Aby ćwiczenia mózgu były jeszcze bardziej efektywne warto zwrócić uwagę na stosowaną dietę. Nie wszystko co jemy dobrze wpływa na kondycję tego organu, zaś wprowadzając do menu niektóre produkty możemy skutecznie wspierać jego czynność. Do związków pozytywnie wpływających na pracę mózgu zalicza się między innymi:
- kwasy omega 3 i omega 6 – czyli niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Występują powszechnie w tłustych rybach morskich, owocach morza, olejach roślinnych i orzechach;
- antyoksydanty – ich skarbnicą są przede wszystkim owoce i warzywa, choć duże ilości można spotkać np. w algach;
- witaminy z grupy B – są one niezbędne do produkcji neuroprzekaźników. Ich dobrym źródłem są otręby, warzywa strączkowe i liściaste, awokado czy Spirulina;
- magnez – wspiera radzenie sobie ze stresem oraz stabilizację całego układu nerwowego. Znajduje się w orzechach, suszonych owocach, kakao i migdałach.
Oczywiście nie należy pomijać istoty odpowiedniego nawodnienia. Warto pić przynajmniej 1,5 l czystej wody dziennie (w niektórych przypadkach zapotrzebowanie to jest zwiększone), ponieważ to właśnie ona w większości buduje mózg oraz cały ludzki organizm.
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Bober-Płonka B., Ćwięk A., Neuropsychologiczna analiza funkcjonowania poznawczego po zabiegu lewostronnej hemisferektomii w przebiegu zespołu Rasmussena – opis przypadku, Polski Przegląd Neurologiczny, 14/2017.
- Domżał R., Pamięć w neurologii: zaburzenia, diagnostyka i leczenie, Forum Medycyny Rodzinnej, 4/2013.
- Konkel M., Drozd A., Nowacka-Kłos M., Hansdorfer-Korzon R., Barna M., Zespół pomijania stronnego u pacjentów po udarze mózgu – przegląd metod fizjoterapeutycznych, Forum Medycyny Rodzinnej, 5/2015.
Zostaw komentarz