Aktualizacja: 3 czerwca 2022
Odparzenia to zmiany zapalne skóry spowodowane wskutek ekspozycji skóry na działanie gorąca, wilgoci czy tarcia. Objawiają się pod postacią bolesnych, wrażliwych na dotyk zmian na skórze. W dużym stopniu obniżają jakość życia codziennego. Mogą pojawić się bez względu na płeć czy wiek, choć najczęściej spotyka się odparzenia w przebiegu pieluszkowego zapalenia skóry.
Przyczyny odparzeń
Odparzenia powstają wówczas, gdy skóra narażona jest na działanie niektórych czynników zewnętrznych. Bardzo często przyczynami są:
- niewygodne obuwie – brak cyrkulacji powietrza prowadzi do potliwości stóp, a źle dobrany rozmiar butów czy ich model powoduje tarcie;
- źle dobrana odzież – najczęściej widać to na przykładzie niedopasowanego biustonosza, który ociera się o wrażliwą skórę pod biustem i powoduje jej uszkodzenia;
- pieluchomajtki u osób starszych i pieluchy u dzieci – szczególnie podczas długotrwałego przebywania w jednej pozycji i braku właściwej higieny;
- otyłość – u osób z dużą masą ciała bardzo często dochodzi do ocierania się skóry o skórę, np. pod pachami czy na przyśrodkowej części ud.
Odrębnym tematem jest pieluszkowe zapalenie skóry. Zignorowane, pojawiające się na delikatnej skórze dziecka odparzenia prowadzą do rozwoju wspomnianej jednostki chorobowej. Przyczyną są tutaj kontakt skóry z kałem i moczem, rzadkie przebieranie pieluchy oraz tarcia pieluchy spowodowane nadmierną ruchliwością dziecka. Często pieluchy wykonane są dodatkowo z materiałów nieprzepuszczających powietrze, co dodatkowo wpływa na ryzyko powstania odparzeń.
Zobacz również: Odparzenia pod piersiami
Leczenie odparzeń
W przypadku odparzeń spowodowanych zakładaniem dziecku pieluszki najskuteczniejszą metodą będzie zwrócenie uwagi na regularną, bardzo częstą jej zmianę. Warto ustalić czas mikcji i defekacji dziecka, aby tuż po tym zdjąć pieluchę, dokładnie umyć skórę i pozostawić dziecko bez żadnych ubrań – rodzic nie będzie się stresował, że dziecko nabrudzi wokół siebie. Skóra najlepiej goi się bowiem przy kontakcie z powietrzem, gdy jest sucha i czysta. Ponadto lekarze zalecają, aby myć dziecku pupę 2 razy dziennie czystą, przegotowaną wodą bez dodatków żadnych chemikaliów.
Jeśli przyczyną odparzeń jest nadwaga, jedyną metodą przyczynową będzie normalizacja masy ciała. Wpłynie to korzystnie nie tylko na redukcję uszkodzeń skóry, ale i na zmniejszenie ryzyka wielu poważnych chorób czy poprawę ogólnego samopoczucia. Z kolei kobiety borykające się z problemem odparzeń pod piersiami powinny udać się do brafitterki, która dobierze rozmiar i krój biustonosza indywidualnie do preferencji klientki i jej budowy ciała.
Domowe sposoby na odparzenia
Postępowanie w przypadku pojawienia się odparzeń (bez względu na wiek i przyczynę) można przedstawić w 3 krokach:
- I – umycie odparzonego miejsca letnią wodą z dodatkiem szarego mydła;
- II – dokładne i delikatne osuszenie skóry (poprzez oklepanie) ręcznikiem bawełnianym lub tetrową pieluchą;
- III – pozostawienie skóry bez nakładania opatrunku lub odzieży bądź zastosowanie preparatów na odparzenia.
Jeśli chcemy przyspieszyć proces regeneracji można sięgnąć po starodawne metody, np. z zakresu ziołolecznictwa. W przypadku odparzeń skuteczne mogą się okazać okłady z naparu z rumianku, zaś jeśli odparzenia dotyczą miejsc intymnych – nasiadówki. Zmienione miejsce można posypać także talkiem lub mąką ziemniaczaną. Do często wykorzystywanych (aczkolwiek niepotwierdzonych medycznie) metod zalicza się przemywanie skóry roztworem z sody oczyszczonej.
Krem z kolagenem do rąk jest aktywny biologicznie, a dodatkowo hypoalergiczny. Stworzony według specjalnie opracowanego wzoru na bazie naturalnego kolagenu.
Zobacz tutaj ...
Bardzo wysokiej jakości produkt przeznaczony do skóry z problemami takimi jak łuszczyca, egzema i atopowe zapalenie skóry. W jego skład wchodzą substancje pozyskiwane z głębin Morza Bałtyckiego.
Zobacz tutaj ...
Ekskluzywny krem kolagenowy wielowymiarowy, bezzapachowy, pozbawiony sztucznych barwników oraz konserwantów, produkt odpowiedni do każdego rodzaju cery.
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Jabłońska S., Majewski S., Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.
- Adamski Z., Kaszuba A., Dermatologia dla kosmetologów, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2010.
- Weston W., Morelli J., Kaszuba A., Dermatologia pediatryczna. Diagnostyka różnicowa, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2018.
Przydatne rady, właśnie z nich aktualnie korzystam
Ooooo zapisuje sobie, bo nie raz się przydają! Dzięki!
Dzieci nie mam ale wpis mi się spodobał. Ciekawy materiał!
Dziekuje za cenne rady! Na pewno sie przydadza : )
Komu się nie zdarzyły takie sytuacje….dobrze znać naturalne sposoby na te dolegliwości
Oparzenia to bardzo nie przyjemna sprawa. Niestety doświadczyłam w życiu tego
Miałam to szczęście, że w szkole, nauczycielka nauczyła nas podstaw takich. Które przydadzą nam się w dalszym życiu, a zarazem, będziemy mogli wykorzystać w swoim zawodzie. Aktualnie, tylko z odparzeniami u dziecka się spotykam.