Aktualizacja: 7 września 2022
Kobieta jeszcze w ciąży powinna wiedzieć, jak leczyć depresję poporodową. Macierzyństwo jest dla kobiet dużym wyzwaniem i nowością – nawet, jeśli wcześniej już rodziły. Między matką a dzieckiem tworzy się szczególna więź, zaś kobieta odczuwa tak zwany instynkt macierzyński. Nie zawsze jednak tak się dzieje.
Spis treści
Czym jest depresja poporodowa?
Depresja poporodowa to poważne zaburzenie psychiczne, które rozpoznaje się w ciągu 4-6 tygodni po urodzeniu dziecka aż u około 10-20% kobiet, które zostały matkami. Następuje brak zainteresowania dzieckiem i obowiązkami typowymi dla połogu, a wynikającymi z roli matki. Podobnie, poczucie winy lub negatywne postrzeganie się siebie będzie przejawiać się w odniesieniu do funkcjonowania kobiety jako matki.
W rezultacie depresji poporodowej świeżo upieczona mama nie jest w stanie rzetelnie pełnić swojej nowej roli. Pojawiają się: lęk, strach, wahania nastroju, przygnębienie, zaburzenia nastroju. Pogarszają się relacje kobiety nie tylko z dzieckiem, ale i najbliższymi osobami – partnerem, rodzicami, rodzeństwem, przyjaciółmi. Kobieta nie chce zajmować się dzieckiem, ma do niego żal lub boi się, że zrobi mu krzywdę. Depresja poporodowa może być krótko- lub długoterminowa. Pozostałymi objawami depresji poporodowej są:
- bezsenność lub wręcz przeciwnie – chęć ciągłego spania i niewychodzenia z łóżka;
- spadek zainteresowania czynnościami codziennymi, nawet związanymi z higieną osobistą;
- zaburzenia odżywiania;
- poczucie braku własnej wartości, utraty zainteresowania partnerem;
- zaburzenia koncentracji.
Zdecydowanie najpoważniejszą konsekwencją depresji poporodowej są próby samobójcze lub chęć wyrządzenia krzywdy dziecku. Takie zjawiska nie występują zawsze, jednak należy mieć je na uwadze. Depresja poporodowa jest problemem, który należy jak najszybciej zdiagnozować. Na szczęście, przy profesjonalnej pomocy i wsparciu najbliższych można ją skutecznie wyleczyć.
Jak leczyć depresję poporodową?
Metody leczenia depresji poporodowej zależą głównie od nasilenia choroby oraz preferencji kobiety. Często kobiety boją się przyjmować farmaceutyki z obawy przed szkodliwym działaniem dla płodu lub noworodka. Preferują więc oddziaływanie psychologiczne.
Łagodna i umiarkowana depresja
W przypadku depresji poporodowej od łagodnej do umiarkowanej najskuteczniejsza będzie terapia behawioralno-poznawcza lub interpersonalna. Taka terapia może się odbywać zarówno w grupie, jak i na spotkaniu indywidualnym. To psychiatra decyduje, która forma będzie dla pacjentki lepsza. Spotkania z terapeutą uznaje się za leczenie pierwszego rzutu w przypadku depresji poporodowej. Pozostałe metody obejmują:
- odpowiednio dobrane ćwiczenia fizyczne;
- aktywne słuchanie;
- preparaty przeciwdepresyjne;
- wzbogacenie codziennej diety o NNKT, witaminy i minerały.
Bardzo ważne jest wsparcie od najbliższych. Powinno oni zostać poinformowani o specyfice problemu, jego przyczynach, objawach i ewentualnych konsekwencjach. Ważne, aby kobieta czuła wsparcie w każdym momencie dnia – zwłaszcza od partnera i jeśli to możliwe także od rodziców.
Ciężka depresja
W przypadku ciężkiej depresji podstawą będzie zawsze farmakoterapia. Biorąc pod uwagę ustaloną skuteczność inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) w ramach leczenia głębokiej depresji stosuje się takie leki jak citalopram, escitalopram i sertralina. Terapia skojarzona z grupy SSRI i CBT lub IPT może być również brana pod uwagę. Za bezpieczną i także skuteczną metodę leczenia omawianej choroby uznaje się elektrowstrząsy.
Kobieta z ciężką depresją poporodową – podobnie jak w przypadku łagodnego i umiarkowanego stopnia choroby – wymaga opieki i wsparcia najbliższych. Dodatkowo takiej pacjentce zawsze należy zapisać numer telefonu do specjalisty w widocznym miejscu. Może nosić go w portfelu, w kieszeni lub powiesić na kartce na lodówce. Gdy tylko poczuje chęć wyrządzenia sobie lub dziecku krzywdy bądź poczuje się gorzej – powinna zadzwonić do swojego psychoterapeuty.
Podsumowanie
Depresja poporodowa wciąż nie została dogłębnie przebadana i poznana. W związku z tym nie istnieje jedna skuteczna metoda jej zapobiegania. Istnieją jednak pewne działania, które mogą stanowić jej prewencję. Przyszła mama nie powinna się przemęczać i udowadniać na każdym kroku, że da radę spełniać wszystkie obowiązki sprzed ciąży. Jeśli potrzebuje pomocy, nie powinna obawiać się o nią poprosić. Dlatego trzeba się nią zająć, przygotować dla niej posiłek, wyręczyć – warto spełniać jej potrzeby. Kolejnym istotnym aspektem jest zdrowe żywienie oraz codzienny odpoczynek. Kobieta w ciąży nie powinna wprowadzać drastycznych zmian w swoim życiu – przeprowadzka, zmiana pracy itd. Warto z takimi decyzjami poczekać.
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Kossakowska K., Depresja poporodowa matki i jej konsekwencje dla dziecka i rodziny, Kwartalnik Naukowy, 3/2019.
- Kosińska-Kaczyńska K., Horosz E., Wielgoś M., Szymusik I., Zaburzenia afektywne u położnic w pierwszym tygodniu po porodzie – analiza rozpowszechniania i czynników ryzyka, Ginekologia Polska, 79/2008.
- Jaeschke R., Siwek M., Dudek D., Poporodowe zaburzenia nastroju, Neuropsychiatria i Neuropsychologia, 2012.
Zostaw komentarz