Aktualizacja: 8 grudnia 2023
Olej z czarnuszki działanie na skórę ma bardzo korzystne, jest on bardzo skutecznym dermokosmetykiem. Dzięki specyficznemu składowi, sporej ilości witamin i dużej przyswajalności świetnie sprawdza się jako samodzielny kosmetyk lub dodatek do przygotowywanych w domu preparatów. Jego zastosowanie nie wymaga specjalnej wiedzy, a rosnąca dostępność sprzyja samodzielnemu dbaniu o kondycję skóry.
Spis treści
Olej z czarnuszki nawilżające działanie na skórę
Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w oleju z czarnuszki egipskiej mogą wnikać w powierzchniową warstwę skóry, zwiększając jej wilgotność i likwidując oznaki przesuszenia. Niestety nie odżywia się w ten sposób głębokich warstw, więc efekt jest jedynie kosmetyczny. Jednak i tak jest to bardzo duża zaleta na przykład dla osób cierpiących z powodu nadmiernego złuszczania naskórka, które towarzyszy wielu jednostkom chorobowym i może być wynikiem nieodpowiedniej diety lub kontaktu z zanieczyszczeniami. Nawilżenie powierzchniowych warstw skóry pozwala na redukcję przebarwień skóry i niewielkich blizn, ponieważ lepsze nawodnienie sprzyja pobudzeniu naturalnych procesów fizjologicznych tkanki i normalizuje działanie gruczołów skórnych.
Odżywianie skóry olejem z czarnuszki
Olej z czarnuszki jest bogaty w witaminę A i witaminę E. Obie pełnią w skórze kilka ważnych funkcji. Przede wszystkim są regulatorami metabolizmu i ich niewłaściwy poziom sprzyja przesuszaniu lub przetłuszczaniu skóry. Dodatkowo obie te witaminy, jeśli występują razem, nawzajem potęgują swoje korzystne działanie na skórę. Należy również pamiętać, że obie te witaminy są przeciwutleniaczami, a więc chronią przed wolnymi rodnikami. Ich rola w tym zakresie jest największa we wnętrzu komórek skóry, ale również w przestrzeniach komórkowych nie można jej pominąć, tym bardziej latem, kiedy skóra twarzy narażona jest na intensywne promieniowanie UV – wolne rodniki nie ograniczają swojego szkodliwego działania do wnętrza komórek, ale mogą również przenikać przez błony i odżywiona dzięki olejowi z czarnego kminku skóra zdecydowanie lepiej znosi opalanie. Oczywiście nawet najlepsze oleje nie zastąpią kosmetycznych filtrów o dużej sile, ale taka dodatkowa bariera ochronna jest zawsze potrzebna.
Olej z czarnuszki jako naturalny kosmetyk
Koncernowe kosmetyki mają bardzo skomplikowany skład, w którym nierzadko pojawiają się związki, co do których można mieć wiele zastrzeżeń, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Nawet zwyczajna ciekła parafina może powodować problemy skórne, jako że zatyka pory skóry. Zaś dodatek parabenów lub innych związków chemicznych może być nawet przyczyną mutacji w obrębie materiału genetycznego komórek. To poważne zagrożenie. Olej z nasion czarnuszki ma też dość złożony skład, ale większość jego składników nie jest dla organizmu ksenobiotykami. Oznacza to, że są to substancje występujące naturalnie w ludzkim organizmie. Takie związki nie tylko nie powodują negatywnych skutków zdrowotnych, ale mają też bardzo słabe działanie alergizujące. Stosowanie oleju z czarnuszki jest więc dla skóry bezpieczne i nie obciąża jej w tak dużym stopniu, jak stosowanie syntetycznych kosmetyków. Czasem najnowsze technologie nie są w stanie zapewnić takiej skuteczności i bezpieczeństwa, jak naturalne kosmetyki.
Na poniższym filmie przedstawiamy jak przygotować maseczkę na twarz, której składnikiem jest olej z czarnuszki, mód i płatki owsiane:
Olej z czarnuszki działanie na skórę
Olej z czarnuszki działanie na skórę ma bez wątpienia pozytywne. Jest naturalnym kosmetykiem, który pozwala w każdej sytuacji zadbać o skórę: może być stosowany pomocniczo przy trądziku, przesuszonej skórze, nadprodukcji sebum, egzemach i w leczeniu blizn. Jest naturalnym dermokosmetykiem wyróżniającym się wielotorowym działaniem i bardzo wysokim poziomem bezpieczeństwa. Można z niego korzystać jako samodzielny kosmetyk do codziennego stosowania. Można też wykorzystać do przygotowania bardziej złożonych kosmetyków domowych, łącząc go na przykład z odpowiednimi wyciągami roślinnymi.
Bogactwo składników odżywczych, takich jak kwasy tłuszczowe Omega 3, witaminy i przeciwutleniacze, sprawia, że olej ten może wspomagać regenerację skóry, łagodzić podrażnienia oraz pomagać w utrzymaniu nawilżenia, przynosząc korzyści dla zdrowia i wyglądu skóry.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Kaźmierczak A., Wcisło-Dziadecka D., Zdrowie z natury – czarnuszka siewna w produktach kosmetycznych i leczniczych, Postępy Nauk Medycznych, 2018.
- Jurczak R., Reguła J., Właściwości prozdrowotne czarnuszki siewnej i jej znaczenie w leczeniu dny moczanowej, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 3/2018.
- Borusiewicz M., Janeczko Z., Nigella sativa L. – roślinny surowiec o właściwościach plejotropowych, Postępy Fitoterapii, 4/2015.
- Pałczyński C., Czarnuszka siewna czyli panna w zieleni: działanie przeciwzapalne, Alergia, 3/2016.
Zostaw komentarz