Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 11 marca 2022

Czy wybielanie zębów jest szkodliwe?Wiele osób chcących poprawić estetykę swojego uśmiechu zastanawia się, czy wybielanie zębów jest szkodliwe. Wiele mówi się o tym zabiegu, a zdania są podzielone. Wykazano jednak, że dobrze wykonane wybielanie zębów jest w pełni bezpieczne, choć może wiązać się z chwilowym dyskomfortem.

Czy wybielanie zębów jest szkodliwe?

Dawniej do wybielania zębów wykorzystywano mocne środki chemiczne, które niszczyły szkliwo, a nawet miazgę zęba – nie mówiąc już o okolicznych tkankach miękkich. Obecnie, w wyniku znacznego postępu medycyny i stomatologii, wybielanie zębów uważane jest za zabieg w pełni bezpieczny. Preparaty wybielające zostały przebadane pod różnym kątem, dopiero po potwierdzeniu ich bezpieczeństwa i skuteczności wprowadzono je do użytku.

Wybielanie zębów może wiązać się z wystąpieniem przejściowych dolegliwości. Jednak za pomocą odpowiednich preparatów i prawidłowego wykonania czynności dentystycznych współcześnie w dużym stopniu minimalizuje się wszelkie dolegliwości.

Wybielanie zębów a biała dieta

Należy pamiętać, że wybielanie zębów wymaga utrzymywania tak zwanej białej diety. Obejmuje ona rezygnację z picia barwiących napojów (kofeina, herbata, soki owocowe, napoje gazowane) oraz spożywania barwiących pokarmów (buraków, pomidorów, borówek, truskawek, czekolady itd.). Jednocześnie zabronione jest palenie papierosów. Białą dietę należy utrzymywać przez 2 tygodnie po zabiegu wybielania. Później można stopniowo wracać do standardowych przyzwyczajeń kulinarnych, jednak ze szczególnym naciskiem na higienę jamy ustnej.

Zobacz również: Domowe sposoby na wybielanie zębów.

Skutki uboczne wybielania zębów

Najczęstszym skutkiem ubocznym profesjonalnego wybielania zębów jest ich nadwrażliwość na gorące, zimne i kwaśne pokarmy. Zjawisko to jest jednak przejściowe i zanika po około 2 dniach. Wiąże się z chwilowym odwodnieniem zębów. Obecnie rutyną powinno być stosowanie preparatów fluorkowych po zakończonym zabiegu, mające na celu obniżenie ryzyka wystąpienia tego powikłania. Podrażnienia dziąseł, warg czy języka najczęściej powstają wskutek mechanicznego uszkodzenia podczas zakładania szyny bądź chemicznego podrażnienia nadtlenkami. Zbyt częste wybielanie zębów może zaburzać równowagę mikroflory jamy ustnej.

W skrajnych przypadkach efektem niepożądanym wybielania zębów są nadżerki szkliwa, zmiany morfologiczne zęba czy oparzenia błony śluzowej jamy ustnej. Takie problemy wiążą się jednak z nieprawidłowym wykonaniem wybielania, co w profesjonalnych placówkach się nie zdarza. Przyczyną tych dolegliwości jest najczęściej złe dopasowanie nakładki lub łyżki wybielającej.

Zbyt częste lub niewłaściwe stosowanie produktów do wybielania zębów może sprzyjać rozwojowi infekcji grzybiczych i wirusowych oraz zakażeń oportunistycznych. Konieczne wydaje się podjęcie działań edukacyjno-informacyjnych, które pomogą ograniczyć nadużywanie zabiegu wybielania zębów i zmniejszą ryzyko wystąpienia możliwych skutków ubocznych i powikłań.

Wybielanie zębów – przeciwwskazania

Wybielanie zębów jest bezpieczne, o ile zabieg zostanie wykonany u osób ze zdrową jamą ustną. Przed przystąpieniem do wybielania stomatolog musi przeprowadzić wywiad z pacjentem i dokładnie ocenić stan jamy ustnej. Wśród przeciwwskazań do wybielania zębów zaliczamy:

  • wiek do 16. roku życia, ponieważ zęby nie są jeszcze w pełni rozwinięte;
  • ciążę i okres karmienia piersią;
  • uczulenie i nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu wybielającego;
  • próchnicę;
  • nieszczelne wypełnienia;
  • epilepsję, chorobę Parkinsona;
  • intensywną nadwrażliwość zębów.

Intensywna nadwrażliwość zębów jest przeciwwskazaniem z tego względu, że po zabiegu dolegliwość może się znacznie nasilić. Względnym przeciwwskazaniem są również spore wypełnienia, zwłaszcza na przednich zębach, ponieważ wypełnienia nie ulegają wybieleniu. Ich kolor będzie się więc różnił od nowej, białej barwy zębów, dając nieestetyczny efekt. Względnym przeciwwskazaniem jest również nałogowe palenie papierosów. Jeśli pacjent nie wykazuje chęci rzucenia papierosów, wybielanie nie będzie miało sensu. Zażółcenie zębów powróci już po 2 tygodniach.

Polecane produkty

Koenzym Q10 (100 mg) bioalgi
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Chrobak M., Kaczmarek U., Wpływ wybielania zębów nadtlenkiem wodoru na mikrotwardość szkliwa, Dental and Medical Problems, 1/2009.
  2. Wojtowicz W., Grabowska R., Zawilska A., Dukat A., Wybielanie zębów z żywą miazgą, Twój Przegląd Stomatologiczny, 7/2019.
  3. Słotwińska S., Majkowski M., Wybielanie zębów a środowisko jamy ustnej, Nowa Stomatologia, 3/2011.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami