Aktualizacja: 28 grudnia 2020
Ostroga piętowa to nieprzyjemna i zwykle bolesna dolegliwość, dlatego warto znać domowe sposoby leczenia. Nie zastąpią one wizyty u profesjonalnego fizjoterapeuty, jednak mogą ulżyć w bólu i stanowić element leczenia pomiędzy takimi wizytami.
Spis treści
Czym jest ostroga piętowa?
Ostroga piętowa do dolegliwość powstała wskutek toczącego się procesu zapalnego w obrębie przyczepu rozcięgna podeszwowego. To patologia chrzęstno-włóknista ścięgna Achillesa, rozcięgna podeszwowego i mięśnia zginacza krótkiego palców. Najczęściej występuje jednostronnie, jednak są przypadku obustronnej ostrogi piętowej.
Wśród czynników ryzyka rozwoju tego schorzenia znajdują się:
- otyłość, nadwaga;
- praca stojąca;
- niewygodne, nieodpowiednio dobrane obuwie;
- podeszły wiek;
- płaskostopie;
- chodzenie na wysokich obcasach;
- zmniejszony zakres zgięcia grzbietowego w stawie skokowo-goleniowym;
- przebyte urazy w obrębie kości piętowej.
Sumowanie się mikrourazów, przeciążeń, ucisk w obrębie stopy i pozostałe czynniki sprawiają, że w okolicy kości piętowej powstaje stan zapalny. Z czasem w tym miejscu powstaje narośl zwana entezofitem. Powstaje on fizjologicznie celem ochrony stopy przed dalszymi patologiami, jednak jego obecność powoduje wiele dolegliwości.
Objawy ostrogi piętowej
Ostroga piętowa objawia się przede wszystkim dolegliwościami bólowymi w obrębie pięty. Ból określany jest jako kłujący, tępy, ostry lub palący. Nie jest więc określony dla wszystkich pacjentów. Ból lokalizuje się najczęściej w dolno-przyśrodkowej części pięty, ponieważ właśnie tam przyczepia się powięź. W pierwszej fazie choroby ból pojawia się tylko po przeciążeniu stopy i przy palpacji guza kości piętowej po stronie przyśrodkowej. Z kolei w fazach bardziej zaawansowanych może pojawiać się nawet podczas wchodzenia po schodach.
Ostrogę piętową należy zróżnicować z innymi dolegliwościami i schorzeniami, które mogą dawać podobne objawy w obrębie pięty. Mowa między innymi o złamaniach w okolicy pięty, jałowej martwicy guza kości piętowej czy stanach zapalnych kości. Do przyczyn bólu pięty zalicza się również atrofię poduszki tłuszczowej, zespół cieśni kanału stępu oraz kompresję nerwów podeszwowych przyśrodkowych.
Leczenie ostrogi piętowej
Leczenie ostrogi piętowej najczęściej jest procesem długim i bardzo skomplikowanym. Podstawę stanowi działanie ukierunkowane na wyeliminowanie czynnika, który sprzyja jej powstawaniu. Równie istotnym elementem jest zlikwidowanie stanu zapalnego, powstałego na skutek przewlekłego drażnienia tkanek miękkich przez narośl. W tym celu wykorzystuje się tak zwaną terapię skojarzoną, w której elementy fizykoterapii, kinezyterapii i innych dziedzin nauki łączą się ze sobą dla uzyskania najlepszego efektu.
Najlepsze efekty uzyskuje się przy specjalistycznej rehabilitacji. W tym celu warto udać się do fizjoterapeuty zajmującego się problemami ortopedycznymi. To pod jego okiem powinna przebiegać cała terapia. Wizyty w gabinecie będą podstawą do tego, aby pracować nad ostrogą piętową samodzielnie w domu.
Ostroga piętowa – domowe sposoby leczenia
Fizjoterapeuta z pewnością zaleci zadania, które należy wykonywać samodzielnie w domu, aż do następnej wizyty. Można również zająć się leczeniem ostrogi piętowej samodzielnie w warunkach domowych. Pierwszym elementem samodzielnej terapii jest rozluźnianie tylnej części podudzia oraz podeszwę stopy. Patologia rozcięgna podeszwowego najczęściej wiąże się ze zwiększonym napięciem mięśni tylnej strony podudzia. Ćwiczenia rozciągające zaleca się wykonywać 3 razy dziennie przez okres 10 dni. Przykładowe ćwiczenia:
- usiądź w rozkroku, utrzymuj plecy proste. Palce stopy skieruj w stronę sufitu i wykonaj skłon do przodu lub do nogi z ostrogą piętową;
- usiądź na krześle, wyprostuj nogę w kolanie i palce stopy skieruj w stronę sufitu. Na stopę załóż elastyczną taśmę gumową do ćwiczeń. Utrzymując prosty kręgosłup i uniesioną głowę, za pomocą taśmy przyciągaj stopę ku goleni rozciągając tylną część podudzia.
Dobrym rozwiązaniem jest również korzystanie z rollerów, czyli rolowanie tylnej części podudzia lub podeszwy stopy. Można do tego zastosować także wałki wieloigłowe, szczególnie, jeśli mamy w domu kogoś, kto mógłby nam pomóc i wykonać takie rozluźnianie.
Kolejną metodą jest kinesiotaping. Najlepiej, aby fizjoterapeuta pokazał nam, w jaki sposób wykonać aplikację indywidualnie do problemu danego pacjenta. Uwzględni on napięcie mięśni kończyny dolnej, ewentualne wady stopy i obrzęki oraz rodzaj bólu. Po przeszkoleniu będziemy mogli samodzielnie aplikować taśmy kinesiotapingu na stopę. W książkach medycznych i w Internecie można znaleźć wiele uniwersalnych aplikacji, którymi również można się sugerować w razie bólu.
Na koniec warto wspomnieć o krioterapii. Ostroga piętowa wiąże się z bólem i stanem zapalnym. Na obie te dolegliwości skuteczne są zimne okłady. Można je wykonywać nawet kilka razy dziennie z zachowaniem ostrożności. Nigdy nie wykonujemy zimnych okładów bezpośrednio na skórę. Między okładem a skórą powinna znaleźć się np. bawełniana ściereczka.
Zmiana stylu życia
Warto przyjrzeć się swojemu stylowi życia. Jeśli wykonujemy pracę stojącą, być może to ona przyczyniła się do problemu ostrogi piętowej. Warto wziąć wolne na czas rehabilitacji lub oszczędzać się w pracy – siedzieć, gdy to możliwe, zwracać uwagę na okresowe rozciąganie mięśni kończyny dolnej itd.
Istotna jest także zmiana obuwia. Zabronione jest noszenie wysokich obcasów czy butów zbyt uciskających stopę. Najlepszym rozwiązaniem będą wygodne, nie uciskające stopy obuwie, na płaskiej podeszwie, wykonane z miękkiego tworzywa. Przy ostrodze piętowej skuteczne są wkładki ortopedyczne oraz podpiętki żelowe amortyzujące wstrząsy.
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Król T., Mędrak A., Dąbrowska-Galas M., Rutkowska M., Michalik P., Michalski T., Występowanie dolegliwości bólowych w ostrodze piętowej, Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu, 2/2018.
- Uczciwek M., Metody fizjoterapeutyczne w leczeniu ostrogi piętowej i zapalenia rozcięgna podeszwowego – przegląd piśmiennictwa, Journal of Education, Health and Sport, 7/2017.
- Koch M., Chochowska M., Marcinkowski J., Skuteczność terapii pozaustrojową falą uderzeniową w leczeniu ostrogi piętowej, Hygeia Public Health, 4/2014.
Zostaw komentarz