Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 29 sierpnia 2022

Zimne potyZimne poty to bardzo niecharakterystyczny objaw dotyczący układu nerwowego. Może pojawiać się w wielu bardziej i mniej poważnych dolegliwościach, a także może być fizjologiczną reakcją organizmu na niektóre sytuacje.

Co to są zimne poty?

Zimne poty to objaw, który może towarzyszyć różnym jednostkom klinicznym. Najczęściej wynika ze stresu, jednak może mieć także bardziej poważne podłoże. Aby ocenić powagę dolegliwości należy przyjrzeć się dokładnie czynnikom takim jak tryb życia pacjenta, przyjmowane leki, choroby ogólnoustrojowe czy pora dnia, w której występują zimne poty. Należy mieć na uwadze, że omawianej dolegliwości mogą towarzyszyć także inne objawy, takie jak dreszcze, mdłości czy zawroty głowy.

Z czego wynikają zimne poty?

Jak wspomniano, zimne poty zazwyczaj są przejawem nadmiernego stresu, czyli wiążą się z silnymi emocjami danej osoby. Mogą jednak towarzyszyć chorobom i dolegliwościom takim jak:

Zimne poty mogą być również reakcją organizmu na składniki aktywne niektórych leków. Jeśli objaw ten występuje niedługo po przyjęciu nowych leków, warto zwrócić się do lekarza. Może się bowiem okazać, że to efekt uboczny konkretnego preparatu. Wówczas warto zmienić lek na inny, o podobnym lub takim samym działaniu.

Szczególnym przypadkiem są nocne zimne poty, czyli takie, które wybudzają pacjenta ze snu lub pojawiają się późną porą nocną. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest to oznaka rozwijającej się choroby nowotworowej. To właśnie nocne poty często bywają pierwszym objawem raka i na ich podstawie zleca się dodatkowe badania onkologiczne.

Leczenie

Leczenie dolegliwości zależy ściśle od jej przyczyny. Jeśli jest to odpowiedź organizmu na stres czy inne sytuacje wysoce emocjonalne, nie należy się obawiać, ponieważ jest to fizjologia organizmu. Gdy zimne poty stają się uciążliwe można zdecydować się na psychoterapię, która z pewnością pomoże z radzeniem sobie ze stresem. Przydatne są również domowe techniki relaksacyjne i nauka umiejętnego uspokajania się.

Zobacz również: Jak złagodzić stres?

Jednak gdy omawiane dolegliwości wiążą się z chorobą, przede wszystkim należy rozpocząć terapię choroby podstawowej. Dlatego tak ważna jest dokładna diagnostyka pacjenta. Zazwyczaj najpierw udajemy się do lekarza rodzinnego, który skieruje nas na ogólne badania. Na podstawie ich wyników oraz na podstawie obserwacji pacjenta i wywiadu, lekarz rodzinny skieruje nas do specjalisty. Mając podejrzenia odnośnie konkretnej choroby – szczególnie, jeśli występuje ona rodzinnie – można udać się do konkretnego specjalisty prywatnie.

Polecane produkty

Bio Acerola C - 100% naturalna witamina C
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Twycross R., Pocenie się w zaawansowanej chorobie nowotworowej, Polska Medycyna Paliatywna, 2/2004.
  2. Pilarska E., Konieczna S., Lemka M., Zawroty głowy u dzieci – klasyfikacja, przyczyny, objawy, diagnostyka, Neurologia Dziecięca, 21/2012.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami