Aktualizacja: 16 marca 2022
Atak paniki stanowi nagły, niekontrolowany napad lęku o bardzo dużym nasileniu. Ataki paniki to, tuż obok depresji, najczęściej występujące zaburzenie psychiczne. Szacuje się, że może dotyczyć nawet do 10% społeczeństwa, przy czym częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn.
Spis treści
Atak paniki – definicja
Atak paniki ściśle wiąże się z pojęciem lęku napadowego – to epizody właśnie takiego lęku. Lęki napadowe zaś stanowią uporczywe zaburzenie lękowe przebiegające epizodycznie z okresami całkowitej remisji pomiędzy epizodami, które mają charakter nagłych stanów przerażenia (paniki) z somatyzacją. Napady paniki trwają kilkanaście do kilkudziesięciu minut, charakteryzują się przeżywaniem przerażenia wobec poczucia zagrożenia.
Przyczyny ataków paniki
Przyczyny ataków paniki dzielą się na środowiskowe i emocjonalne, czyli wewnętrzne. Przede wszystkim jednak są to czynniki wewnętrzne, związane z indywidualnymi predyspozycjami do takich zaburzeń. Bardzo często schorzenia natury psychicznej i emocjonalnej są dziedziczne. Oznacza to, że częściej pojawiają się u osób, których rodzice także cierpieli na różnego rodzaju zaburzenia emocjonalne.
Atak paniki najczęściej dotyczy sfer życia, które wywołują u danej osoby traumatyczne przeżycia. Mogą to być złe kontakty z bliskimi, śmierć kogoś bliskiego, ciężka choroba, utrata majątku czy problemy finansowe, a także nadmierna podejrzliwość, np. o zdradę. Wyróżnia się również nieco mniej poważne przyczyny ataków lęku, np. przejście na emeryturę lub stres w pracy. Bez względu na przyczynę, ataków paniki nie należy ignorować. Pojawiają się one u osób, które nie radzą sobie dobrze z własnymi emocjami i nie potrafią opanować strachu czy stresu.
Jak objawia się atak paniki?
Atak paniki może objawiać się na różne sposoby, u każdego lęk może manifestować się inaczej. Najczęściej jednak zauważa się objawy ogólne, takie jak:
- napady gorąca, zimne dreszcze;
- drętwienie lub mrowienie poszczególnych części ciała, najczęściej kończyn.
Równie częste są objawy pobudzenia autonomicznego, czyli:
- pocenie się;
- kołatanie serca;
- trzęsienie się;
- suchość w ustach.
A także objawy ze strony klatki piersiowej, brzucha i mózgu:
- uczucie dławienie;
- trudności w oddychaniu;
- dyskomfort lub ból w klatce piersiowej;
- bóle brzucha;
- nudności;
- zawroty głowy, chwiejność;
- uczucie omdlenia;
- poczucie, że obiekty stają się nierealne.
Gdy napady paniki występują średnio raz na tydzień, zaburzenie ma nasilenie umiarkowane, natomiast jeżeli cztery razy w tygodniu – ciężkie. Granice łagodnego nasilenia zaburzenia nie są zdefiniowane. Jednocześnie ataków paniki nie rozpoznaje się jako odrębne zaburzenie w przypadku współtowarzyszących objawów schizofrenii czy innych zaburzeń psychosomatycznych. Wówczas napady paniki uznawane są za objaw właśnie tych chorób, a nie odrębną jednostkę kliniczną.
Jak pozbyć się ataków paniki?
Istnieją 2 najskuteczniejsze metody walki z przewlekłymi napadami paniki:
- wizyta u psychoterapeuty;
- nauka technik relaksacyjnych.
Wizyta u psychoterapeuty jest niezwykle korzystna, ponieważ specjalista pomoże spojrzeć na problem z innego punktu widzenia, rzuci nowe światło na życie pacjenta i umożliwi mu zrozumienie własnych reakcji na sytuacje powodujące objawy ataku paniki. To właśnie rozmowa z kimś takim uznawana jest za najskuteczniejszą walkę nie tylko z atakami paniki, ale i wszystkimi innymi problemami emocjonalnymi oraz psychicznymi.
Z kolei techniki relaksacyjne pozwolą na łagodzenie objawów ataku paniki lub zapobieganie występowaniu ich w warunkach domowych, np. pomiędzy sesjami z psychoterapeutą. Do skutecznych technik relaksacyjnych zalicza się:
- świadome oddychanie;
- trening autogenny Schultza;
- medytację;
- oddychanie do papierowej torby, aby zapobiec hiperwentylacji.
Aby skutecznie zapobiegać powrotom ataków paniki warto zdecydować się na regularną aktywność fizyczną, pić przynajmniej 1,5 l wody dziennie oraz sięgać po produkty bogate w NNKT i przeciwutleniacze. Taki tryb życia wpłynie bowiem korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego – i nie tylko. W wyjątkowych przypadkach konieczna może się okazać farmakoterapia uspokajająca, warto jednak najpierw skorzystać z metod alternatywnych.
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Małyszczak K., Napady paniki – jak przerwać błędne koło, Psychiatria po Dyplomie, 12/2013.
- Wojtas A., Jakuszkowiak-Wojten K., Terapia lęku panicznego w ujęciu poznawczo-behawioralnym, Psychiatria, 6/2010.
- Shubina I., Terapia poznawczo-behawioralna pacjentów z zaburzeniem lęku panicznego, Łódź, 2011.
Zostaw komentarz