Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 12 kwietnia 2023

Biały szum - korzyści dla snu

Biały szum to zjawisko, które ciężko zdefiniować. Odnosi się przede wszystkim do układu nerwowego człowieka. To odgłos generowany przez różne urządzenia, który wpływa pozytywnie na organizm człowieka, szczególnie w odniesieniu do małych dzieci.

Co to jest biały szum?

Biały szum to odgłos zawierający mieszaninę wszystkich słyszalnych przez człowieka częstotliwości, czyli te w granicach od 20 Hz do 20 kHz. Ten rodzaj szumu obejmuje dźwięki o wysokiej, średniej i niskiej częstotliwości. Do czego można więc porównać biały szum? Wiele osób odnosi się do statycznych dźwięków, takich jak odgłos klimatyzatora, wentylatora lub lodówki. W rzeczywistości najlepiej porównywać biały szum do cichego, lekko syczącego odgłosu, który słyszymy po ustawieniu radia na nieużywaną częstotliwość. Biały szum można również uzyskać włączając suszarkę do włosów na niższe obroty.

Korzyści z białego szumu

Istnieje wiele korzyści z słuchania omawianego białego szumu. Są to między innymi:

  • ułatwienie zasypiania – między innymi poprzez blokowanie dźwięków mogących spowodować wybudzenie;
  • zwiększenie efektywności nauki i koncentracji;
  • poprawa wydajności dzieci z ADHD w zadaniach pamięciowych;
  • pobudzanie osób starszych, poprawa ich nastroju, zwłaszcza w przypadku demencji;
  • działanie uspokajające i redukujące stres.

Biały szum jest szczególnie korzystny w przypadku niemowląt i małych dzieci. Noworodek czy niemowlę, które wykazują problemy ze spaniem, znacznie lepiej czują się w pomieszczeniu, w którym panuje dźwięk białego szumu. Łatwiej zasypiają, nie są drażliwe i mniej płaczą. Dzieje się tak, ponieważ najprawdopodobniej biały szum przypomina dziecku środowisko panujące w brzuchy mamy. Działa więc kojąco i pozwala się wyciszyć.

Jak wytworzyć biały szum?

Świeżo upieczone mamy wskazują, że dziecko najlepiej reaguje na dźwięk suszarki do włosów. W krytycznych sytuacjach można zatem włączyć suszarkę lub zdecydować się na umycie i suszenie włosów w pokoju, gdzie znajduje się dziecko. Jest to jednak rozwiązanie sporadyczne. Znacznie lepszym i efektywniejszym pomysłem będzie kupno specjalnego generatora szumu. Jego cena zazwyczaj nie przekracza 100 zł, jest to zatem niewielka kwota w porównaniu do korzyści, które uzyskamy.

Innym rozwiązaniem jest pobranie aplikacji na telefon generującej biały szum lub odtworzenie jednego z ogólnie dostępnych nagrań i filmików na internecie. Mamy wskazują jednak, że takie rozwiązanie najczęściej nie jest efektywne. Najlepiej zatem zdecydować się na korzystanie z suszarki lub generatorów.

Jak korzystać z białego szumu?

W przypadku dzieci należy przestrzegać kilku zasad:

  • biały szum ma towarzyszyć wyłącznie stanom usypiania i spania dziecka, ewentualnie jego nauki (w przypadku dzieci starszych lub z ADHD). Jeśli dziecko czuwa lub się bawi, nie należy przesadzać z jego stosowaniem i wybrać lepiej muzykę dla dzieci lub rozmowę z nim;
  • największą skuteczność ze stosowania omawianej metody uzyskuje się w okresie od urodzenia do 5. roku życia, zatem to na ten czas powinno przypadać korzystanie z białego szumu;
  • nastawiając aplikację lub urządzenia generujące biały szum nie należy stawiać ich za blisko łóżeczka, sam dźwięk także nie powinien być głośny, lecz powinien stanowić zaledwie tło dźwiękowe.

U osób dorosłych i młodzieży korzystanie z białego szumu prezentuje się nieco inaczej. Najlepiej włączać generator w sytuacji nadmiernego stresu, gdy chcemy się wyciszyć i zrelaksować lub podczas intensywnych wysiłków intelektualnych. Również nie zaleca się, aby generator był włączony przez cały czas.

Zobacz również: Naturalne sposoby na sen.

Biały szum w psychologii

W psychologii omawiane zjawisko to zaburzenie, w którym układ nerwowy osoby chorej samodzielnie wytwarza bodźce, niezależnie od czynników zewnętrznych. Osoba z taką dysfunkcją przejawia szczególnego rodzaju sensoryzmy. W efekcie sprawia wrażenie oderwanej od rzeczywistości i zupełnie skoncentrowanej na nieistniejącym świecie. Warto także dodać, że każdy człowiek od czasu do czasu doświadcza takich zaburzeń, co przejawia się np. szumem w uszach czy piszczeniem w uszach. Biały szum objawia się:

  • szklistym, nieobecnym wzrokiem;
  • rozciąganiem powiek lub mocnym zaciskaniem powiek;
  • patrzeniem „przez” ludzi i przedmioty, nie skupianie się na konkretnym celu lecz patrzenie w dal;
  • kołysaniem się;
  • wkładaniem palców do uszu;
  • zastyganiem w bezruchu podczas wykonywania czynności;
  • gęsią skórką powstającą bez określonej przyczyny;
  • zawrotami głowy.

Biały szum jest więc dolegliwością natury neurologicznej, najczęściej jednak opisuje się go jako pozytywne zjawisko, które chcemy wywołać, aby odnieść oczekiwane rezultaty opisane powyżej.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Rostowska T., Lewandowska-Walter A., Małżeństwo i rodzicielstwo a zdrowie, Toruń 2012.
  2. Bałanda A., Opieka nad noworodkiem, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009.
  3. Armstrong C., Morrow L., Neuropsychologia medyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami