Aktualizacja: 19 sierpnia 2022
Każdy powinien znać podstawowe, domowe sposoby na ból biodra, ponieważ problem ten może spotkać człowieka bez względu na wiek, płeć czy codzienną aktywność fizyczną. Ból biodra może mieć wprawdzie wiele przyczyn, dlatego na wstępie zaleca się wizytę u specjalisty, który określi etiologię problemu. Domowe sposoby zaleca się jako elementy terapii pomocniczej.
Spis treści
Domowe sposoby na ból biodra
Ból biodra, szczególnie przewlekły, wymaga konsultacji ze specjalistą. Warto wybrać się na wizytę do fizjoterapeuty zajmującego się przypadkami ortopedycznymi i sportowymi. Nie należy rezygnować z wizyty u specjalisty. Może się okazać bowiem, że ból biodra wynika ze złamania lub pęknięcia kości, naderwania struktur miękkich czy poważnej choroby (np. choroby autoimmunologicznej), która wymaga specjalistycznego leczenia. W wielu przypadkach można jednak zmniejszać ból biodra domowymi sposobami.
Ćwiczenia
Mowa głównie o ćwiczeniach rozciągających. Wiele osób z bólami biodra rezygnuje z ćwiczeń, co usprawiedliwia właśnie swoimi nieprzyjemnymi dolegliwościami. Należy pamiętać, że ćwiczyć można do granic bólu i nie przekraczając ich. Całkowite zaprzestanie ćwiczeń wiąże się z dużym ryzykiem zmniejszenia ruchomości stawów biodrowych i nasilenia dolegliwości. Mięśnie tej okolicy nie będą wystarczająco ukrwione i odżywione, może następować ich powolna atrofia. Na początku, przy silniejszych bólach, można ćwiczyć na leżąco. Przykładowe ćwiczenia:
- nogi ugięte do 90 stopni, stopy oparte o podłoże. Wykonujemy wznos bioder w górę i utrzymujemy 5 sekund;
- nogi ugięte do 90 stopni, stopy oparte o podłoże. Przyciągamy lewą nogę do klatki piersiowej, odstawiamy, po czym zmieniamy nogę;
- rowerek lewą nogą, a następnie prawą;
- nogi wyprostowane, odwodzimy najpierw jedną nogę jak najdalej damy radę bez przesuwania tułowia, wracamy do pozycji wyjściowej i zmieniamy nogę.
Wyżej wymienione ćwiczenia polecane są np. osobom ze zmianami zwyrodnieniowymi oraz z chorobami reumatycznymi. Osoby, u których ból biodra może pojawiać się wskutek siedzącego trybu życia powinny zdecydować się na bardziej intensywne ćwiczenia. Dobrym rozwiązaniem będzie joga czy zajęcia stretchingu.
Rolowanie
Po ćwiczeniach warto zdecydować się na rolowanie. W tym celu wystarczy zakupić duży, gładki wałek. Dzięki niemu można skutecznie rozciągnąć i przemasować mięsień czworogłowy uda oraz pasmo biodrowo-piszczelowe. To właśnie napięcie tych struktur często powoduje ból biodra, szczególnie u osób mało aktywnych. Gdy ból biodra wiąże się z poważniejszymi dolegliwościami, warto kupić wałek wieloigłowy, którego użytkowanie nie wymaga większej aktywności fizycznej.
Prawidłowa pozycja podczas snu
Osoby z bólem biodra często narzekają na nasilenie dolegliwości w nocy. Dzieje się tak najczęściej dlatego, że spanie na bolesnym biodrze jest nieprzyjemne, zaś spanie na drugim biodrze powoduje przywiedzenie ud i tym samym nasilenie objawów. Najlepiej spać na plecach, z nogami w pozycji neutralnej. Osoby preferujące spanie na boku mogą spróbować umieścić między kolanami poduszkę, która będzie utrzymywać odpowiednie odwiedzenie nóg.
Wykonywanie czynności dnia codziennego
Aby ból biodra był mniejszy należy unikać czynności nasilających go. Przede wszystkim należy skupić się na prawidłowym siedzeniu, ponieważ tę czynność każdy wykonuje wielokrotnie w ciągu dnia. Nie zaleca się zakładania nogi na nogę, ponieważ powoduje to przywiedzenie w stawach biodrowych i nasila ból.
Kolejnym ważnym aspektem jest dźwiganie ciężarów i podnoszenie różnych rzeczy z podłoża. Nie wolno przeciążać odcinka lędźwiowego kręgosłupa, ponieważ jego dolegliwości ściśle wiążą się z problemami stawów biodrowych. Podnoszenie przedmiotów należy wykonywać zgodnie z zasadami ergonomii (plecy proste, podnoszenie obiema rękami). Idąc po zakupy lepiej rozłożyć produkty do dwóch toreb i nieść po jednej w każdej ręce, niż zdecydować się na jedną siatkę i nieść ją w jednej ręce.
Terapia zimnem i ciepłem
Krioterapia jest idealnym sposobem na zmniejszanie dolegliwości bólowych, obrzęku i stanu zapalnego. Jest metodą polecaną szczególnie w bólach biodra w stanach ostrych, np. w momencie nasilenia aktywności choroby reumatycznej czy tuż po operacji stawu biodrowego. W warunkach domowych można przykładać do biodra zimne okłady (woreczek z lodem) pamiętając, aby nie dotykał bezpośrednio skóry (czynność wykonujemy przez szmatkę).
Dobrym rozwiązaniem jest również ciepłolecznictwo, szczególnie przy bólach wynikających z długotrwałego siedzenia, choroby zwyrodnieniowej czy „zastania się”. Ciepłe okłady i termofor skutecznie rozgrzeją mięśnie, dzięki czemu ruch w stawie będzie płynniejszy i możliwy do wykonania. Ciepłolecznictwa nie stosujemy w stanach ostrych, ponieważ nasila zapalenie.
Odpowiednia dieta
Jednym z podstawowych elementów sprawności układu kostnego i mięśniowo-więzadłowego jest prawidłowa dieta. W przypadku bólu stawów warto sięgnąć po suplementy takie jak kolagen, koenzym Q10 czy kwas hialuronowy. Nie należy pomijać istoty witamin i minerałów, białka czy niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Efektów suplementacji nie widać od razu, lecz zazwyczaj po kilku tygodniach. Osoby z nadwagą i otyłością powinny zredukować masę ciała.
Ziołolecznictwo
Medycyna alternatywna funkcjonuje od wieków i wciąż ma się dobrze. Odpowiednio stosowane surowce roślinne są bezpieczne i całkowicie naturalne, przez co coraz więcej ludzi decyduje się na sięganie po nie. W przypadku bólu stawów poleca się maści robione na żywokoście oraz okłady z tej rośliny. Ziołolecznictwo wskazuje również na korzyści zdrowotne związane ze spożywaniem owoców dzikiej róży w każdej postaci – konfitury, soki, napary.
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Nalazek A., Kamińska E., Kaźmierczak U., Trela E., Leczenie, diagnostyka i profilaktyka stawu biodrowego w chorobie zwyrodnieniowej, Journal of Health Sciences, 4/2014.
- Gokhle E., Adams S., 8 kroków do pozbycia się bólu pleców, Wydawnictwo Vital, Białystok 2014.
- Ogorevc M., Medycyna alternatywna w sporcie, Wydawnictwo KOS, Katowice 2011.
- Jarosz M., Suplementy diety a zdrowie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008.
Dziękuję za dobre i profesjonalne rady. Na pewno z nich skorzystam