Aktualizacja: 13 października 2020
Postbiotyki to stosunkowo nowe pojęcie na rynku farmaceutycznym i gastronomicznym. Z pewnością zainteresuje osoby dbające o zdrowie i wygląd, szczególnie poprzez stosowanie zbilansowanej, zdrowej diety i odpowiednią suplementację. Postbiotyki to termin określający metabolity bakterii probiotycznych, które wspierają zdrowie fizyczne, psychiczne i urodę.
Postbiotyki – charakterystyka
Podstawowym postbiotykiem jest kwas masłowy, który należy do grupy krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych będących produktami fermentacji cukrów złożonych. Stanowi on główny i najważniejszy składnik energetyczny komórek nabłonkowych jelita grubego.
Do postbiotyków należą również inaktywowane szczepy probiotyczne, których właściwości prozdrowotne wynikają między innymi z właściwości immunomodulujących elementów składowych ich ścian komórkowych. Na polskim rynku niestety wciąż niewiele jest postbiotyków.
Postbiotyki silnie stymulują układ odpornościowy, ponieważ posiadają w swoim składzie cząsteczki, na które system immunologiczny reaguje po wcześniejszym ich rozpoznaniu. Są nimi metabolity, które mogą wpływać między innymi na funkcjonowanie mikroflory jelitowej, będącej bardzo ważną częścią systemu immunologicznego. Prawidłowa bariera jelitowa nie przepuszcza patogenów czy alergenów. Z kolei postbiotyki są niezwykle wydajne jeśli chodzi o stymulację omówionej bariery. Znaczenie prawidłowej czynności mikroflory jelitowej znane jest od dawna. Korzystne bakterie jelitowe nie tylko stanowią barierę ochronną przed szkodliwymi związkami, toksynami i drobnoustrojami, ale również:
- syntezują pewną ilość witamin z grupy B i witaminy K;
- poprawiają trawienie;
- zmniejszają wzdęcia, biegunki czy zaparcia, regulując tym samym wypróżnianie;
- zwiększają biodostępność cennych składników odżywczych.
Wykazano, że stosowanie postbiotyków w dużej mierze wspiera czynność mikroflory jelitowej. Między innymi poprzez poprawę szczelności połączeń międzykomórkowych nabłonka jelit i nasilanie jego regeneracji w przypadku uszkodzenia.
W związku z tym specjaliści ds. żywności i żywienia uznali, że postbiotyki powinny być włączone do codziennej diety osób z chorobami jelit: nieswoistymi zapaleniami jelit, procesami zapalnymi, biegunkami (bez względu na przyczynę) czy zespołem jelita drażliwego.
Bibliografia
- Ruszkowski J., Szewczyk A., Witkowski J., Przegląd doustnych prebiotyków, probiotyków, synbiotyków i postbiotyków dostępnych na polskim rynku aptecznym, Farmakologia Polska, 2/2018.
- Ciborowska H., Rudnicka A., Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
Probiotyki od bioalgi zawierają aż 150 milionów wyselekcjonowanych, naturalnych i żywych szczepów bakterii. Uzupełniają dietę w składniki probiotyczne i roślinne takie jak Lactobacillus Sporogenesis (Bacillus Coagulans), Lactobacillus Acidophilus, ...
Zobacz tutaj ...
Temat jest mi dobrze znany, ale fajnie, że o tym piszesz, bo wielu ludzi niewiele wie w tym temacie
Nie słyszałam jeszcze tej nazwy postbiotyki, ale to kolejne związki, którym warto się bliżej przyjrzeć 🙂
Ciekawy materiał i bardzo przystępnie napisany
Nigdy nie słyszałam o postbiotykach. Ciekawy temat;)
Bardzo ciekawy i konkretny artykuł. Myślę, że ujęta powinna być tu również dysbioza, na którą choruje mnóstwo ludzi, a zawsze jest pomijana w takich artykułach