Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 3 października 2020

Miód gryczanyMiód gryczany jest jednym z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych miodów pszczelich na polskim rynku. Otrzymuje się go z nektaru gryki zwyczajnej, w okresie wakacyjnym (między lipcem a sierpniem).

Charakterystyka miodu gryczanego

Miód gryczany cechuje się ostrym, lekko piekącym, charakterystycznym smakiem i aromatem oraz ciemnobrązowym zabarwieniem. Ulegając krystalizacji przybiera formę gruboziarnistą, swoją strukturą przypominającą kaszę. Zalicza się go do grona miodów ciemnych – jest w tej grupie zdecydowanie najciemniejszy.

Zobacz również: Miód spadziowy.

Co zawiera miód gryczany?

Miód gryczany posiada bogaty skład. Zawiera przede wszystkim:

Omawiając skład miodu gryczanego szczególną uwagę zwraca się na bardzo dużą zawartość witaminy C oraz enzymów.

Właściwości zdrowotne miodu gryczanego

Miód gryczany wykazuje szczególnie korzystne właściwości w odniesieniu do układu sercowo-naczyniowego, ponieważ poprawia elastyczność, wytrzymałość i przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych. Ze względu na obecność w tym miodzie związków przeciwutleniających, produkt ten zmniejsza ilość wolnych rodników tlenowych w organizmie i tym samym pośrednio przyczynia się do hamowania procesów miażdżycowych. Dodatkowo zapobiega pękaniu naczyń, powstawaniu wybroczyn i wylewów.

Wykazano również, że regularne spożycie odpowiedniej ilości miody gryczanego może wspomagać leczenie chorób i dolegliwości takich jak:

  • dusznica bolesna;
  • nerwica serca;
  • nerwica żołądka;
  • niedokrwistość z niedoboru żelaza.

Ponadto wykazano, że regularne spożycie omawianego rodzaju miodu:

  • zwiększa stężenie hemoglobiny we krwi;
  • osłania i działa detoksykująco na wątrobę;
  • regeneruje osłabiony organizm;
  • wspomaga odbudowę kości po złamaniach;
  • zmniejsza intensywność infekcji przebiegających z gorączką;
  • wspomaga terapię zaburzeń wzroku, słuchu;
  • poprawia pamięć.

Miód gryczany polecany jest również w nerwicach i stanach wyczerpania psychicznego. Warto go stosować podczas przeziębienia i grypy, celem wzmocnienia odporności.

Jak stosować miód gryczany?

Wiele osób zajmujących się dietoterapią i medycyną alternatywną poleca spożywanie miody gryczanego w postaci 3-tygodniowej kuracji. W tym celu warto łyżkę produktu rozpuścić w ciepłej wodzie, a następnie wypić z samego rana, około pół godziny przed spożyciem śniadania. Już pod koniec kuracji zauważa się poprawę kondycji skóry i włosów, a także samopoczucia. Podczas przeziębienia czy grypy można spożywać miód nawet 3 razy dziennie po 1 łyżce (w razie braku przeciwwskazań). Można go również dodawać do herbaty (pamiętając, aby podczas dodawania miodu napój miał mniej niż 40 stopni Celsjusza).

Miód gryczany jest świetnym kosmetykiem, można go zatem stosować zewnętrznie na włosy czy skórę. Przykładem takiego zastosowania jest zmieszanie miodu z gruboziarnistym cukrem lub nasionami chia – otrzymuje się wówczas skuteczny, odżywczy peeling do całego ciała. Z kolei miód nałożony na włosy wygładza je i nadaje im blasku. Nie wykazuje interakcji z innymi produktami spożywczymi czy kosmetykami pielęgnacyjnymi, zatem bez obaw można go łączyć z różnymi środkami celem przygotowania domowych kosmetyków.

Zobacz również: Miód wrzosowy.

Bibliografia

  1. Majewska E., Drużyńska B., Derewiaka D., Ciecierska M., Wołosiak R., Fizykochemiczne wyróżniki jakości wybranych miodów nektarowych, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 3/2015.
  2. Bąkowska M., Janda K., Właściwości prozdrowotne wybranych miodów, Pomeranian Journal of Life Sciences, 3/2018.
  3. Panseri S., Manzo A., Chiesa L., Giorgi A., Melissopalynological and Volatile Compounds Analysis of Buckwheat Honey from Different Geographical Origins and Their Role in Botanical Determination, Journal of Chemistry, 7/2014.
  4. Popek S., Badanie współzależności fizykochemicznych parametrów charakteryzujących jakość miodów odmianowych, Zeszyty Naukowe Akademii Ekonomicznej w Krakowie, 572/2001.
Polecane produkty

Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami