Aktualizacja: 3 października 2023
Sfermentowana soja, a w zasadzie soja natto, bo tak się ją nazywa od szczepu baterii fermentacyjnych dodawanych w tradycyjnej recepturze do ugotowanej soi. Jest jedną z najlepiej przyswajalnych form spożywczych tej rośliny. W przypadku soi bowiem pojawiało się mnóstwo zarzutów o to, że zawiera niekorzystne dla zdrowia formy izomeryczne fitoestrogenów. Dodatkowo uważa się, że jest ciężkostrawna i może prowadzić do zaparć. Jeśli tak, to soja natto takich niekorzystnych właściwości już nie ma.
Spis treści
Fermentacja soi
Jeśli do ugotowanej soi doda się kultury bakterii Bacillus natto, to zaczną one produkować spore ilości bakteryjnego enzymu, nattokinazy. Wszystkie jej funkcje nie są do dziś opisane. Jednak już w 1980 roku potwierdzono naukowo, że substancja ta wykazuje bardzo silne działanie przeciwzakrzepowe. Wykorzystano to przy produkcji antyzakrzepowej aspiryny, która musi być podawana w znacznie większych ilościach. Poza tym jest substancją odpowiedzialną za podrażnienia błony śluzowej żołądka.
Nattokinaza prawdopodobnie odpowiada, w sposób pośredni lub bezpośredni, za szereg innych przemian. Zmieniają one dostępność poszczególnych związków zawartych w ziarnach soi.
Sfermentowana soja – co zawiera?
W czasie fermentacji zmienia się forma, pod jaką fitoestrogeny występują w ziarnach. Związki te, pokrewne ludzkim estrogenom, czyli hormonom płciowym żeńskim, mogą je w jakimś zakresie zastępować. Wykorzystuje się to, przygotowując z natto suplementy diety dla kobiet w okresie menopauzy. Ważna jest także zawartość witaminy K oraz witamina D, które razem z wapniem zapobiegają osteoporozie.
Sfermentowana soja i układ trawienny
Sfermentowana soja jest doskonałym probiotykiem i prebiotykiem jednocześnie. Dzięki niej wzrasta zdolność do samoregulacji w obrębie jelitowego mikroekosystemu. Dodatkowo przewód pokarmowy oczyszczany jest z nadmiaru śluzu, a całkiem spore ilości błonnika powodują wyrównanie tempa perystaltyki na optymalnym poziomie. Teoretycznie podobne właściwości mają wszystkie rośliny strączkowe. Jednak tylko w przypadku natto działanie takie bardzo rzadko powoduje efekty uboczne. Przypuszcza się, że któryś ze składników sfermentowanej soi odpowiada także za regulacje tempa wymiany kosmków jelitowych. Fizjologicznie wszystkie powinny zostać wymienione w ciągu od 3 do 6 miesięcy. Natomiast przy niewłaściwej diecie okres ten może ulec skróceniu lub wydłużeniu.
Korzystne działanie sfermentowanej soi na układ trawienny objawia się także poprzez wpływ na przyswajalność cholesterolu. Dzięki zawartości pewnych związków o charakterze peptydowym i tłuszczowym, zbyt wysoki poziom cholesterolu zostaje dezaktywowany. Trudniej jest go wchłonąć, za to o wiele łatwiej może zostać usunięty z organizmu. Ze względu na to, że nie sprawia to jednak drastycznego wzrostu ilości tłuszczów przesuwanych w świetle jelita, natto nie powoduje rozregulowania tempa procesów trawiennych.
Sfermentowana soja na zaparcia
Sfermentowana soja, podobnie jak większość warzyw strączkowych, zawiera spore ilości błonnika. Jest on niestrawny, natomiast zdecydowanie nie można powiedzieć, że nie ma żadnego znaczenia. Błonnik jest substancją odżywczą dla drobnoustrojów zasiedlających jelita.
Natomiast w przypadku soi natto bardzo ważne jest, że dzięki dodatkowi bakterii fermentujących produkt ten jest wzbogacony w wiele witamin i minerałów, które korzystnie wpływają na proces kształtowania się mikroflory jelitowej oraz utrzymanie jej naturalnej równowagi. Przy tym ilość błonnika jest na tyle duża, że powoduje on niewielki wzrost tempa ruchów perystaltycznych, usuwa gromadzące się na powierzchni jelita grudki pokarmu i śluzów, które odpowiadają za uczucie ciężkości, wzdęcia i zaparcia. Sfermentowana soja reguluje także ilość dostępnej w przewodzie pokarmowym wody, dzięki czemu pozwala we właściwy sposób nawadniać jelita i sprzyja utrzymaniu odpowiedniej konsystencji śluzu.
Sfermentowana soja – gdzie kupić i jak stosować?
Soję natto można kupić w formie kuleczek, suszonej fermentowanej soi. Produkt ten jest bezwonny i nie ma też za bardzo smaku, więc dodaje się go praktycznie wszędzie. Oczywiście bez nadziei na to, że wpłynie to na kubki smakowe. Bardzo często suszoną soję sprzedaje się jako dodatek do suplementów w postaci sproszkowanej. Nie ma to większego wpływu na przyswajalność, natomiast jest to postać neutralna pod względem smakowym.
Co ważne, tego rodzaju suplementy najczęściej są wieloskładnikowe i poza sfermentowaną soją zawierają także preparaty witaminowe lub dodatki ziołowe. Takie połączenia też działają skutecznie, bo na zasadzie wzajemnego wzmacniania efektów. Sfermentowana soja nie daje objawów niepożądanych. Działa dość wszechstronnie i jest produktem doskonałym dla wegetarian, także ze względu na obecność aminokwasów egzogennych.
Probiotyki od bioalgi zawierają aż 150 milionów wyselekcjonowanych, naturalnych i żywych szczepów bakterii. Uzupełniają dietę w składniki probiotyczne i roślinne takie jak Lactobacillus Sporogenesis (Bacillus Coagulans), Lactobacillus Acidophilus, ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Wilk M., Soja źródłem cennych składników żywieniowych, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 2/2017.
- Rosada T., Ukleja-Sokołowska N., Bartuzi Z., Alergia na soję – co wiemy obecnie?, Alergia Astma i Immunologia, 24/2019.
- Hoffmann M., Górnicka M., Jędrzejczyk H., Zamiennik białka zwierzęcego – technologia, wartość odżywcza, możliwości wykorzystania, Postępy Techniki Przetwórstwa Spożywczego, 1/2009.
Zostaw komentarz