Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 22 września 2022

Spirulina i uklad nerwowySpirulina to bardzo wszechstronny suplement diety, którego składniki pełnią istotna funkcje ze względu na sprawne funkcjonowanie układu nerwowego. Wpływ suplementacji na jego stan można rozważać pod wieloma kątami, ponieważ nie każde działanie, które wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego, musi zachodzić bezpośrednio w obrębie neuronów.

Spirulina i układ nerwowy

Krótki wstęp jest konieczny, abyśmy mogli w sposób właściwy opisać działanie preparatów ze Spirulina. Bardzo często bowiem pod pojęciem układu nerwowego rozumie się wyłącznie komórki nerwowe, czyli neurony, co nie jest prawdą. Oczywiście neurony odpowiadają za aktywność czynnościową, przynajmniej w większości przypadków. Jednak nie byłoby to możliwe, gdyby nie szereg komórek wspomagających, wśród których istotną rolę odgrywają komórki glejowe. Są one ochroną i uzupełnieniem funkcjonalnym dla neuronów. Odżywiają tkankę nerwową, przyjmują na siebie ciężar związany z ochroną przed szkodliwymi czynnikami chemicznymi, a w szczególnych przypadkach mogą nawet uzupełniać sieć nerwową pod względem funkcjonalnym.

Ochronne działanie Spiruliny

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech układu nerwowego jest fakt, że komórki nerwowe mogą powstawać tylko w określonych miejscach, a proces ten jest bardzo powolny i w większości przypadków można powiedzieć, że utracone, uszkodzone neurony są kompletnie nie do uratowania. Układ nerwowy funkcjonuje dalej głównie dlatego, że większość dróg przepływu bodźców może zostać zduplikowana, powstają specyficzne „objazdy”, a nieczynne neurony są w nich zwyczajnie pomijane. Z oczywistych względów jednak nie może to trwać w nieskończoność. Spirulina zawiera w sobie sporo przeciwutleniaczy, które mogą przeciwdziałać spustoszeniu czynionemu przez wolne rodniki. Ponieważ tkanka nerwowa jest pod względem metabolicznym szczególnie aktywna, ryzyko ich powstawania jest w jej obrębie olbrzymie.

Ochrona komórek nerwowych odbywa się na wielu poziomach, zarówno wewnątrz ich struktur jak też w substancji okalającej komórki. Nie wszystkie mechanizmy ochronne już dobrze znamy. Natomiast pewne jest, że obecność wolnych rodników w znaczącym stopniu może upośledzać czynności układu nerwowego. Substancje te niszczą neuroprzekaźniki, a także struktury wewnętrzne komórek nerwowych. Dodatkowo zaburzają schemat polaryzacji błony komórkowej, która jest niezbędna dla szybkiego przewodzenia impulsów.

Substancje zawarte w komórkach alg z rodzaju Spirulina, w tym między innymi beta-karoten, doskonale chronią przez procesami utleniania. Z tego powodu ich podaż w obrębie tkanki nerwowej i glejowej musi być szczególnie duża.

Białko w Spirulinie

Jak wspomnieliśmy wyżej, komórki nerwowe charakteryzują się olbrzymim poziomem aktywności metabolicznej. Przekładając to na bardziej zrozumiały język – w ich wnętrzu zachodzą setki tysięcy procesów chemicznych, które prowadzą między innymi do powstawania neurotransmiterów. Są to substancje chemiczne o charakterze białkowym, które pośredniczą w przekazywaniu sygnałów między kolejnymi neuronami. Synteza białka wymaga dostarczenia pewnej ilości „cegiełek”, czyli aminokwasów. Niektóre z nich organizm potrafi syntetyzować, a inne nie. Tutaj właśnie pojawia się kolejne zastosowanie dla Spiruliny.

Algi z tego rodzaju zawierają wszystkie 8 aminokwasów, które nie mogą być wytwarzane przez człowieka. Wprawdzie ich ilości nie są wystarczające, aby pokryło to dzienne zapotrzebowanie. Jednak jako źródło łatwo przyswajalnych aminokwasów Spirulina ma bardzo wysoką wartość i znacząco uzupełnia powstające niedobory. Biorąc pod uwagę, że ilości wytwarzanych neuroprzekaźników są, oczywiście w skali komórkowej, bardzo duże, a na dodatek komórka może wytwarzać wiele odmiennych substancji białkowych „na eksport” plus te, które służą jej na przykład do budowy własnego cytoszkieletu, okazuje się, że podaż aminokwasów musi być naprawdę duża, aby układ nerwowy funkcjonował tak, jak należy.

Białka ochronne

Pewne choroby, takie jak na przykład neurodegeneracyjna choroba Alzheimera, spowodowane są dysfunkcjami białek. Bardzo często u ich podstaw leży między innymi źle zbilansowana dieta. Jej uzupełnienie o suplementy ze Spiruliną pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania poprzez lepsze „wyposażenie” układu nerwowego w białka potrzebne dla prawidłowego jego funkcjonowania. Wprawdzie mechanizm powstawania choroby nie jest jeszcze dokładnie znany i białka, których deficyt jest za chorobę odpowiedzialny też nie są w pełni opisane. Wiadome jest jednak, że jeśli nie będzie ich z czego syntetyzować, to ich ilość spadnie, co przełoży się na zwiększone ryzyko zachorowania.

Podsumowanie

Tak naprawdę Spirulina wspomaga układ nerwowy głównie na dwa sposoby, ale za to z olbrzymią skutecznością i to w miejscach, w których jest to najbardziej potrzebne. Oczywiście żaden suplement nie jest doskonały. Spirulina także nie zapewnia stuprocentowej ochrony ani nie zaspokaja w pełni zapotrzebowania na aminokwasy. Jednak z pewnością jest to jedno z tych źródeł, które warto rozważyć przy próbie włączenia do diety suplementów o korzystnym działaniu na mózg i nie tylko.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach Febico – 100 % naturalne witaminy i minerały
Spirulina Febico – wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Spirulina bioalgi - kompletne wzmocnienie i oczyszczenie organizmu
Hodowla Spiruliny bioalgi mieści się na Tajwanie, wysoko w górach, w miejscu stałego nasłonecznienia (śr. temp. to 25 st. C). Nie naraża to na stres oksydacyjny komórek Spiruliny. Dlatego zachowuje ona bardzo wysokie stężenie składników odżywczych
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Gumiela E., Szulińska M., Bogdański P., Wpływ suplementacji Spiruliny na wybrane parametry antropometryczne i biochemiczne, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2013.
  2. Jękot B., Hałaszuk P., Rzewińska A., Rojowski J., Muszyńska B., Preparaty zawierające algi źródłem substancji prozdrowotnych, MIR, 1/2016.
  3. Nuhu A., Spirulina (Arthrospira): An Important Source of Nutritional and Medicinal Compounds, Journal of Marine Biology, 4/2013.
  4. Capelli B., Cysewski G., Potential health benefits of spirulina microalgae, Natura Foods, 2/2010.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami