Aktualizacja: 14 czerwca 2024
Jednym z tych układów narządów, w których młody jęczmień wywiera najsilniejsze pozytywne działanie, jest układ pokarmowy. Mimo że działają tutaj dość powszechnie znane i niezbyt skomplikowane mechanizmy, wciąż ich znaczenie jest niedoceniane. Zamiast więc przyjmować syntetyczne probiotyki i suplementy diety, warto zainteresować się trawą jęczmienną?
Spis treści
Młody jęczmień a procesy przeciwutleniające
Procesy trawienne nigdy nie przebiegają idealnie. Rozkładowi substancji odżywczych na składowe, a więc wielocukrów na cukry proste, białek na aminokwasy itd., zawsze towarzyszy wydzielenie pewnej ilości produktów ubocznych, często klasyfikowanych jako wysoce reaktywne. Powstaje też w tych procesach pewna ilość wolnych rodników, których cechą charakterystyczna jest to, że do chwili unieczynnienia mogą one brać udział w reakcjach łańcuchowych, w których powstaje jeszcze większa ilość podobnie szkodliwych substancji.
Młody, zielony jęczmień zawiera całe mnóstwo przeciwutleniaczy. Jest to dla młodego ziarna naturalny sposób obronny – procesy chemiczne w kiełkujących nasionach następują z prędkością wielokrotnie większą niż w organizmie ludzkim, więc ewolucja musiała wyposażyć rośliny w system ochronny, który będzie zapobiegał uszkodzeniu ważnych życiowo tkanek. Z tego systemu mogą korzystać nie tylko rośliny, ale i my, pijąc sok z młodego jęczmienia.
Co więcej, zawarte w trawie jęczmiennej substancje enzymatyczne pomagają w procesach trawienia, a także mogą same stanowić źródło ważnych substancji odżywczych, w szczególności aminokwasów. Wprawdzie ich znaczenie w diecie na tej pozycji nie jest duże, ale w niektórych przypadkach warto się nim zainteresować.
Zobacz również: Trawa jęczmienna – zalety i właściwości zdrowotne.
Błonnik w jęczmieniu
Jako że młody jęczmień to przecież roślina, niezależnie od formy, w jakiej jest przyjmowany, dostarcza pewnej ilości błonnika. Błonnik to tak naprawdę dość złożona mieszanina substancji chemicznych, w sporej mierze wielocukrów, które mają wielotorowe działanie. Po pierwsze bezpośrednio pobudza on prace jelit, a więc młody jęczmień będzie przeciwdziałał zaparciom i wzdęciom, będzie także osłabiał przyswajanie niektórych związków, na przykład tłuszczów, ponieważ po prostu skróci czas, jaki organizm będzie miał na wchłonięcie poszczególnych cząsteczek.
W praktyce jednak często ważniejsze jest inne działanie młodego jęczmienia i zawartego w nim błonnika. Mimo że ludzki układ pokarmowy nie jest w stanie rozłożyć tej substancji, mogą zrobić to niektóre szczepy bakterii jelitowych. Młody jęczmień jest więc naturalną pożywką dla bakterii jelitowych, stąd też będzie sprzyjał utrzymaniu właściwej równowagi mikrobiologicznej i przeciwdziałał infekcjom bakteryjnym i infekcjom wirusowym (choć pośrednio, przez umacnianie naturalnej mikroflory jelitowej).
Młody jęczmień pobudza wchłanianie
Dla niektórych substancji organizm wytworzył specyficzny rodzaj transporterów odpowiedzialnych za ich wchłanianie. Chodzi w nim o to, że w celu wchłonięcia pewnej substancji do komórki, z jej wnętrza trzeba usunąć inną. Młody jęczmień jest bardzo bogatym źródłem wielu ważnych życiowo pierwiastków, między innymi magnezu, wapnia i fosforu. Niektóre z tych pierwiastków są ważnymi elementami wspomnianych pomp transportowych. W efekcie organizm może w autonomiczny sposób wyrównać poziomy tych substancji, które występują w niedoborze.
Młody jęczmień – przeciwwskazania
Młody jęczmień jest popularnym suplementem diety, który oferuje wiele korzyści zdrowotnych, takich jak wsparcie układu immunologicznego, detoksykacja organizmu oraz dostarczanie cennych witamin i związków mineralnych. Jednak jak każdy suplement, może wywoływać pewne skutki uboczne. U niektórych osób młody jęczmień może powodować biegunki, bóle brzucha czy wzdęcia. Jest to często spowodowane wysoką zawartością błonnika, który może być trudny do strawienia dla osób z wrażliwym układem pokarmowym. Taki efekt rzeczywiście może się pojawić, natomiast ma charakter epizodyczny i przytrafia się rzadko. Tego rodzaju problemy, tym bardziej że ustępują po dniu lub dwóch, nie stanowią więc same w sobie przeciwwskazania. Osoby z wrażliwym układem pokarmowym powinny zaczynać suplementację młodym jęczmieniem od małych dawek, stopniowo je zwiększając, aby zobaczyć, jak organizm reaguje.
Młody jęczmień może działać osłonowo na żołądek dzięki zawartości chlorofilu oraz antyoksydantów, które wspierają regenerację błony śluzowej żołądka i jelit. Działa również alkalizująco, co może pomóc w neutralizowaniu nadmiaru kwasów żołądkowych, przyczyniających się do zgagi i choroby refluksowej.
Osoby uczulone na trawy, w tym jęczmień, powinny unikać młodego jęczmienia, aby uniknąć reakcji alergicznych.
Ochronny młody jęczmień – podsumowanie
Młody jęczmień chroni przede wszystkim żołądek i jelito cienkie. W tych dwóch organach jego znaczenie jest z pewnością największe, ale nie ogranicza się tylko do tych odcinków. Wiele będzie zależało przy tym od formy jęczmienia. Czy będzie to suszony sok, czy roztworzona w wodzie zmielona trawa jęczmienna. Niemniej jednak nie ulega najmniejszej wątpliwości, że warto rozważyć włączenie młodego jęczmienia do diety choćby jako źródła substancji ochronnych dla ścian przewodu pokarmowego i naturalnej pożywki dla mikroflory jelitowej.
Jęczmień to najbardziej aktywne połączenie substancji witalnych. Wzmacnia system odpornościowy, spowalnia procesy starzenia się organizmu, a także zmniejsza ryzyko zachorowań na raka. Jest cennym źródłem niezbędnych aminokwasów.
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Kulczyński B., Gramza-Michałowska A., Kompleks polisacharydowy jagód Goji jako element fitoterapii – przegląd literatury, Postępy Fitoterapii, 4/2014.
- Cieślik E., Gębusia A., Charakterystyka właściwości prozdrowotnych owoców roślin egzotycznych, Postępy Fitoterapii, 2/2012.
- Marosz A., Owoce jagody goji (Lycium barbarum i Lycium chinense) – nowe możliwości dla ogrodnictwa czy zagrożenie dla konsumentów?, Annales Horticulturae, 1/2017.
- Wirkijowska A., Rzedzicki Z., Sobota A., Sykut-Domańska E., Zarzycki P. Bartoszek K., Kuzawińska E., Jęczmień w żywieniu człowieka, Polish Journal of Agronomy, 25/2016.
Zostaw komentarz