Kolagen do picia
Kolagen do picia

HomeopatiaHomeopatia stanowi rodzaj terapii obejmujący stosowanie specjalnie przygotowanych leków w efekcie rozcieńczenia substancji pochodzenia roślinnego, zwierzęcego czy mineralnego. Leki homeopatyczne dostępne są w postaci granulek, kropli, syropów, tabletek podjęzykowych, czopków, a nawet ampułek do iniekcji. Jest to jedna z metod medycyny niekonwencjonalnej.

Czym dokładnie jest homeopatia?

Homeopatia polega na podawaniu pacjentowi w bardzo małych dawkach substancji, która u zdrowego człowieka mogłaby wywołać objawy podobne do tych występujących u danego pacjenta. Nie należy mylić homeopatii np. z ziołolecznictwem czy aromaterapią, ponieważ są to całkiem różne dziedziny medycyny alternatywnej.

Do głównych zasad homeopatii zaliczamy:

  • prawo podobieństwa – zastosowany preparat leczniczy powinien posiadać zdolność wywoływania podobnych objawów u osoby zdrowej, które występują u pacjenta;
  • energię życiową – nie do końca wyjaśnione zjawisko, pozwalające wyleczyć własny organizm;
  • minimalną dawkę substancji leczniczej – większe dawki mogłyby bowiem spowodować pogorszenie istniejących objawów. Jest to terapia pobudzająca, co oznacza, że minimalna dawka stymuluje organizm do uruchomienia własnych mechanizmów obronnych;
  • indywidualizm – ta sama choroba u różnych pacjentów może wymagać podania innych leków homeopatycznych.

Leki homeopatyczne

Podczas produkowania leków homeopatycznych przestrzega się ściśle określonych reguł i zasad opisanych w farmakopeach. Każdy etap produkcji podlega wnikliwej kontroli, podobnie jak w przypadku zwykłych leków chemicznych.

Leki stosowane w homeopatii uznawane są za bezpieczne i łatwe w użyciu. Sporządzone leki niejednokrotnie są tak mocno rozcieńczone, że ciężko doszukać się tam choćby odrobiny substancji leczniczej. W efekcie środki te mogą być bez obaw stosowane przez dzieci, osoby starsze czy kobiety w ciąży.

Wyróżnia się leki homeopatyczne zwane:

  • nozodami – do ich produkcji wykorzystuje się patologicznie zmienione tkanki ludzkie (rzadziej zwierzęce), np. wirus grypy czy tkankę nowotworową;
  • sarkodami – do ich produkcji wykorzystuje się zdrowe tkanki ludzkie lub ich produkty, np. adrenalinę czy hormony tarczycy.

Leki te mogą zostać wytworzone także na bazie surowców roślinnych, zwierzęcych czy mineralnych. Przykładowo, istnieje wiele leków homeopatycznych zawierających aloes, arnikę górską, kamelię chińską czy nagietek lekarski. Wśród surowców zwierzęcych popularnością cieszą się produkty pszczele i jady węży. Z kolei w przypadku minerałów sięga się po różnego rodzaju glinki, sól morską, złoto, a także srebro.

Jak działa homeopatia?

Jak wspomniano wcześniej, leki homeopatyczne zwykle są mocno rozcieńczone. Tu pada pytanie – jak więc takie preparaty mogą leczyć? Otóż główną ideą leczenia homeopatycznego jest wywoływanie efektu placebo. Efekt placebo to reakcja organizmu na substancje, które nie koniecznie powodują efekty zdrowotne. Stan zdrowia pacjenta poprawia się, ponieważ wierzy on, że te środki rzeczywiście pomogą. Cały mechanizm efektu placebo ściśle wiąże się z psychiką pacjenta – co nie zostało do tej pory do końca wyjaśnione.

Czy warto sięgać po leki homeopatyczne?

Stosowanie homeopatii budzi wiele kontrowersji, zwłaszcza w środowisku lekarzy i naukowców. Zwolennicy twierdzą, że terapia ta może pomóc, a z pewnością nie zaszkodzi pacjentowi. Nie ma on zatem nic do stracenia.

Z kolei przeciwnicy uznają, że cały mechanizm terapii opiera się na efekcie placebo, czyli wierze w działanie leków, a nie na ich faktycznej skuteczności. Wielu lekarzy nie chce podawać pacjentom leków homeopatycznych, ponieważ boją się zarzutu postępowania niezgodnie z zasadami etyki zawodowej. To argument łatwy do obalenia, ponieważ preparaty homeopatyczne dopuszczono do obrotu na podstawie pozytywnej decyzji właściwego organu państwowego. W rezultacie decyzja o sięgnięciu po leki homeopatyczne powinna być przemyślana i indywidualna. Należy mieć świadomość, że tego typu środki nie zaszkodzą organizmowi i nie pogorszą choroby, lecz nie udowodniono ich skuteczności w świetle badań naukowych.

Bibliografia

  1. Gregosiewicz A., Homeopatia ponad prawem, Służba Zdrowia, 55-58/2006.
  2. Wojciechowcka E., Homeopatia oparta na faktach, Służba Zdrowia, 6/2008.
  3. Chrząstek L., Dondela B., Homeopatia – część I., Chemistry, Environment, Biotechnology, XVII/2014.
  4. Kozłowski A., Homeopatyczna apteczka dla każdego, Wydawnictwo Studio Astropsychologii, Białystok 2012.
  5. Kodym P., Homeopatia – poszukiwane panaceum, czy naukowe kłamstwo i źródło duchowych zagrożeń? Próba analityczno-krytycznego ujęcia sposobu leczenia opracowanego przez Samuela Hahnemanna, Bielańskie Studio Teologiczne, 3/2017.
Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami