Siedzący tryb życia dotyczy coraz większej liczby osób. Uczniowie i studenci spędzają sporą część dnia siedząc w klasach i aulach, następnie wracają do domu, gdzie przeważnie resztę dnia spędzają przed telewizorem, komputerem czy w książkach. Także wiele osób dorosłych prowadzi taki tryb życia, najpierw siedząc w pracy, a następnie odpoczywając w domu. Wprawdzie aktywność sportowa staje się coraz popularniejsza, a siłownie i studia fitness wypełniają się ludźmi każdego dnia, to aktywność fizyczna wciąż nie osiąga wystarczającego poziomu.
Spis treści
Jak siedzący tryb życia wpływa na zdrowie?
Siedzący tryb życia wpływa negatywnie zwłaszcza na układ krążenia i ruchu. Jego konsekwencje odbijają się także na sferze psychicznej.
Wpływ na aparat ruchu
Regularna aktywność fizyczna poprawia równowagę, czas reakcji, pobudza syntezę mazi stawowej, wzmacnia kości, a także zwiększa ukrwienie tkanek miękkich. Dzieci i młodzież powinni szczególnie zadbać o wprowadzenie do codziennego grafiku zajęć sportowych, ponieważ w ich przypadku siedzący tryb życia spowoduje rozwój wad postawy ciała – głównie dotyczących kręgosłupa i klatki piersiowej.
U osób dorosłych spędzających całe dnie w pozycji siedzącej zauważa się wzrost związanych z tym schorzeń, jak np. forward head, zespół cieśni nadgarstka i bóle kręgosłupa. Z kolei osoby starsze w wyniku długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej wykazują większe ryzyko upadków. Szczególnie osoby z ryzykiem osteoporozy powinny zdecydować się przynajmniej na 1 spacer w ciągu dnia. Nieaktywny tryb życia może ponadto:
- osłabiać ścięgna i mięśnie;
- zwiększać ryzyko uszkodzeń i bólów stawowych;
- wpływać negatywnie na koordynację ruchową.
Wpływ na układ krążenia
Siedzący tryb życia powoduje upośledzenie krążenia wieńcowego oraz obwodowego krwi. Nie uaktywnia się pompa mięśniowa, przez co krew nie krąży po organizmie w pełni efektywnie, a mięśnie nie otrzymują dostatecznej ilości tlenu i innych niezbędnych substancji. U osób siedzących zauważa się znaczny spadek wysycenia tlenem krwi i zmniejszenie objętości wyrzutowej serca. Może się to przekładać na rozwój nadciśnienia tętniczego i wielu chorób układu krążenia, np. miażdżycy. Taka osoba szybciej się męczy, ponieważ nie wytrenowane serce nie jest w stanie nadążyć za wykonywaniem danej czynności.
Wpływ na psychikę
Aktywność fizyczna, zwłaszcza ta na świeżym powietrzu, powoduje dotlenienie mózgu, zwiększenie jego ukrwienia i produkcję hormonów, w tym endorfiny (hormonu szczęścia). Przekłada się to na poprawę samopoczucia, wzrost chęci do życia i motywacji. U osób prowadzących siedzący tryb życia znacznie częściej odnotowuje się wahania nastroju oraz depresję. Na pogorszenie nastroju wpływa także – zwłaszcza w przypadku kobiet – nieatrakcyjna sylwetka. Tylko ruch w połączeniu ze zdrowym odżywianiem spowoduje widoczne ujędrnienie skóry, zmniejszenie masy ciała i cellulitu, a także przywróci koloryt cerze.
Wpływ na wygląd
Długotrwałe siedzenie i unikanie aktywności fizycznej na dłuższą metę spowoduje:
- odkładanie się tkanki tłuszczowej;
- zwiększenie masy ciała;
- uwidocznienie zmarszczek, pojawienie się cellulitu;
- pogorszenie wyglądu cery i włosów;
- zwiotczenie mięśni;
- spadek elastyczności i jędrności skóry.
Jak wspomniano wcześniej, wygląd z wielu przypadkach ściśle łączy się z samopoczuciem danej osoby. Dodatkowo zwiększenie masy ciała i odkładanie się tkanki tłuszczowej może prowadzić do otyłości i cukrzycy, co stanowi poważne jednostki chorobowe.
Pozostałe konsekwencje
Siedzący tryb życia pogarsza perystaltykę jelit, może prowadzić zatem do zaburzeń wypróżniania, wzdęć, gazów i bólów brzucha. Utrudnia wykorzystanie spożytych pokarmów, przez co nie wszystkie składniki odżywcze są w pełni przyswajane. Osoby rzadziej wychodzące na dwór często cierpią na niedobór witaminy D, której głównym źródłem jest promieniowanie słoneczne.
Podsumowanie
Przeprowadzono badania które wykazały, że regularna aktywność fizyczna przy zdrowym trybie życia (zbilansowana dieta i unikanie używek) przedłuża życie o 5-7 lat. Osoby aktywne cieszą się ponadto lepszym zdrowiem i samopoczuciem. Już samo to powinno przekonać każdego do aktywności.
Bibliografia
- Ćwirlej-Sozańska A., Wpływ trybu życia na występowanie ograniczeń ruchu i dolegliwości bólowych stawów obwodowych u kobiet po 50 roku życia, Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego i Narodowego Instytutu Leków w Warszawie, 4/2014.
- Drygas W., Czy siedzący tryb życia nadal stanowi zagrożenie dla zdrowia społeczeństwa polskiego?, Medycyna Sportowa, 2/2006.
- Drygas W., Kwaśniewska M., Szcześniewska D., Kozakiewicz K., Głuszek J., Wiercińska E., Wyrzykowski B., Kurjata P., Ocena poziomu aktywności fizycznej dorosłej populacji Polski. Wyniki programu WOBASZ, Kardiologia Polska, 6/2005.
- Jopkiewicz A., Gawron J., Majecka-Kotwica M., Charakterystyka wybranych elementów stylu życia osób dorosłych z województwa świętokrzyskiego, Zdrowie i Dobrostan, 2/2015.
- Ostręga W., Aktywność fizyczna jako kluczowy element zdrowego stylu życia, Warszawa 2017.
- Sękowska L., Styl życia a choroby cywilizacyjne, Ruch dla kultury, 4/2004.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Zostaw komentarz