Polifenole to związki organiczne z grupy fenoli, które mają przynajmniej 2 grupy hydroksylowe przyłączone do pierścienia benzenowego o charakterze kwasowym. Są bardzo rozpowszechnione w świecie roślinnym. Związki te charakteryzują się wysoką aktywnością przeciwutleniającą, a co się z tym wiąże – korzystnie wpływają na zdrowie człowieka znacznie zmniejszając m.in. ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych.
Podział związków polifenolowych
Pod względem struktury podstawowego szkieletu węglowego związki te dzielimy na:
- kwasy fenolowe – pochodne kwasu benzoesowego i cynamonowego;
- flawonoidy – które dodatkowo dzielimy na flawony, flawanony, flawanole, izoflawony, antocyjany.
Wszystkie te związki stanowią ważną grupę antyoksydantów występujących w żywności pochodzenia roślinnego.
Źródła polifenoli
Zawartość związków polifenolowych w żywności jest bardzo zróżnicowana i zależy od szeregu czynników. W zależności od obróbki technologicznej zawartość ich w przetworzonych produktach spożywczych będzie inna niż w świeżych.
Bogatym źródłem polifenoli są owoce, szczególnie:
- jagodowe – aronia, truskawki, maliny, poziomki czy borówki;
- naturalne soki owocowe;
- żurawina;
- jabłka;
- wiśnie;
- cytrusy;
- dzika róża;
- czarny bez;
- gruszki.
To właśnie one odpowiadają za czerwoną i granatową barwę owoców jagodowych, jak również pomarańczowe i żółte zabarwienie owoców cytrusowych.
Warzywa zawierają nieco mniej tych związków niż owoce. Wśród warzyw najbogatszym źródłem są warzywa:
- kapustne – kapusta czerwona, brokuły;
- cebulowe – cebula, czosnek;
- korzeniowe – np. buraki;
- psiankowate – papryka czerwona.
Szczególnie wysoką zawartość polifenoli posiadają: natka pietruszki, kapary i korzeń pietruszki. Uznaje się także, że bogatym ich źródłem może być miód pszczeli.
Ponadto ich obecność można zauważyć w roślinach strączkowych, orzechach, grzybach, kawie, herbacie oraz kakao.
Jakie właściwości mają polifenole?
Duża liczba grup hydroksylowych nadaje tym związkom właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu chronią one organizmy przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Zabezpieczają ludzki organizm przed działaniem stresu oksydacyjnego.
Wykazują między innymi działanie:
- przeciwzakrzepowe;
- przeciwzapalne;
- przeciwgrzybicze;
- przeciwwirusowe;
- przeciwcukrzycowe;
- antynowotworowe;
- uszczelniające naczynia krwionośne.
Należy wspomnieć, że polifenole są sprzymierzeńcami osób otyłych i cukrzyków, gdyż wpływają korzystnie na metabolizm glukozy, zmniejszają jelitową absorpcję węglowodanów, stymulują wydzielanie insuliny oraz wykazują działanie cytoprotekcyjne względem komórek β trzustki, których uszkodzenie i dysfunkcja są główną przyczyną rozwoju cukrzycy typu II.
Wśród flawonoidów istotną rolę pełnią flawonole, których aktywność biologiczna polega na hamowaniu utleniania frakcji LDL cholesterolu, zwiększaniu zawartości cholesterolu HDL, zmniejszaniu ogólnej zawartości cholesterolu w surowicy, hamowaniu powstawania blaszek miażdżycowych, jak również działaniu detoksykacyjnym w stosunku do kancerogenów.
Ponadto flawonole zmniejszają ryzyko powstawania oraz rozwoju guzów nowotworowych, jak również posiadają aktywność przeciwmutagenną.
Bibliografia
- Sadowska A., Świderski F., Kromołowska R., Polifenole – źródło naturalnych przeciwutleniaczy, Postępy Techniki Przetwórstwa Spożywczego, 1/2011.
- Mężyńska M., Brzóska M., Związki polifenolowe w leczeniu i profilaktyce wybranych chorób cywilizacyjnych – dowody z badań epidemiologicznych, Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu, 3/2016.
- Koszowska A., Dittfeld A., Puzoń-Brończyk A., (i inni), Polifenole w profilaktyce chorób cywilizacyjnych, Postępy Fitoterapii, 4/2013.
- Gheribi E., Związki polifenolowe w owocach i warzywach, Medycyna Rodzinna, 4/2011.
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...
Zostaw komentarz