Nadżerka to dolegliwość, która występuje u co 3 lub 4 kobiety w Polsce. Zwykle nie powoduje żadnych objawów, jednak zaniedbana może prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy. Co przyczynia się do powstawania nadżerki oraz jak przebiega jej leczenie? Podpowiadamy.
Nadżerka
Nadżerka to zwykle dość niepozorna, niewielkich rozmiarów ranka, występująca na powierzchni śluzówki szyjki macicy. Zmiany tego rodzaju zwykle dotyczą kobiet, które zaniedbały temat występującego stanu zapalnego pochwy lub sromu, gdzie nastąpił mechaniczny uraz np. podczas współżycia, podczas porodu lub gdy szyjka macicy jest delikatna.
Należy zaznaczyć, że nadżerce sprzyja przebycie licznych porodów lub poronień, ponieważ również wtedy może nastąpić uszkodzenie nabłonka występującego na szyjce macicy. Rozwojowi nadżerki sprzyja także antykoncepcyjna wkładka domaciczna, która może powodować stan zapalny macicy. Ryzyko nadżerki zwiększa się również gdy kobieta często zmienia partnerów seksualnych, ponieważ jest znacznie bardziej narażona na infekcje dróg rodnych.
W celu diagnostyki nadżerek wykonuje się:
- cytologię – polega na pobraniu próbki materiału, a następnie wykonaniu laboratoryjnej oceny pod kątem stanów zapalnych, a także obecności komórek nowotworowych;
- kolposkopię – ginekolog wprowadza do pochwy niedużych rozmiarów urządzenie, dzięki któremu można uzyskać bardzo dokładny obraz zachodzących tam zmian, a także pobrać materiał do dalszych badań;
- posiew – to nic innego jak analiza pobranego wcześniej materiału, aby określić rodzaj infekcji, która spowodowała stan zapalny.
Objawy nadżerki
Samodzielnie jest zdecydowanie ciężko zdiagnozować nadżerkę. Jednak stan ten można poznać po kilku charakterystycznych cechach, do których należy:
- plamienie pomiędzy miesiączkami lub po stosunku;
- ból w okolicy krzyżowo-lędźwiowej lub w okolicy podbrzusza;
- białe upławy (niekiedy zmieniają swój kolor na żółte lub zielonkawe o nieprzyjemnym zapachu).
Należy zaznaczyć, że wyżej wymienione objawy wcale nie muszą mieć miejsca, mogą również świadczyć o zupełnie innym problemie.
Jak leczyć nadżerkę?
Jak wspomniano wcześniej zaniedbana nadżerka może przerodzić się w stan nowotworowy. Może przekształcić się w nowotwór szyjki macicy, a także może przyczynić się do zakażeń macicy oraz jajowodów. To z kolei z biegiem czasu przerodzić się może nawet w niepłodność.
Leczenie nadżerki polega w pierwszej kolejności na redukcji stanu zapalnego, który ściśle związany jest z jej obecnością. W tym celu lekarz ginekolog zaleca stosowanie środków przeciwzapalnych, które stosuje się dopochwowo.
Jeśli natomiast nadżerka jest niewielkich rozmiarów, a wynik jej cytologii jest właściwy, wówczas istnieje szansa na to, aby nadżerka samoistnie się wygoiła.
W niektórych przypadkach potrzebne jest jednak wykonanie koagulacji chemicznej. Rankę smaruje się kilkukrotnie specjalnie przeznaczonym do tego preparatem, gdzie po upływie 2 tygodni powstaje nowy nabłonek. Jednocześnie lekarz zaleca stosowanie dopochwowych globulek hormonalnych, zawierających estradiol.
Duże nadżerki poddaje się terapii prądem elektrycznym lub laserem. Ponadto w leczeniu nadżerek stosuje się również krioterapię. Ciekły azot zamraża zmienioną chorobowo śluzówkę.
Przy bardzo dużej nadżerce, a także kiedy jej obraz cytologiczny wykazuje III grupę lekarz podejmuje konieczną decyzję o wycięciu chorej części szyjki macicy. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym.
Warto wiedzieć
Sposób leczenia nadżerki zależny jest przede wszystkim od jej wielkości oraz lokalizacji. Natomiast każde leczenie wykonuje się drogą dopochwową.
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Zostaw komentarz