Sałata to warzywo, na które sezon rozpoczyna się latem. To właśnie wtedy powinniśmy czerpać z niej korzyści, gdyż świeża i młoda jest podstawowym elementem zdrowej diety. Sałata pozwala zachować zgrabną sylwetkę, wspomaga pracę układu nerwowego, a także wzmacnia włosy i paznokcie. Poznajmy bliżej właściwości sałaty.
Spis treści
Sałata – właściwości
Szczególną uwagę zwraca intensywnie zielony kolor sałaty, na który wpływ ma obecność chlorofilu. Wykazuje on działanie bakteriobójcze, przyspiesza regenerację skóry i gojenie się ran. Chroni również skórę przed atakiem infekcji. Chlorofil wzmacnia również układ odpornościowy organizmu z walce z wirusami i bakteriami.
W składzie sałaty znaleźć można również luteinę i zeaksantynę. Są to silne przeciwutleniacze, które usuwają z organizmu wolne rodniki zapobiegając rozwojowi nowotworów. Ponadto chronią one przed pojawieniem się zwyrodnienia plamki żółtej oka, a także spowalniają procesy starzenia się organizmu.
Spożywanie sałaty dostarcza organizmowi witaminy z grupy B, duże ilości kwasu foliowego, witaminę A, E, C i D oraz sole mineralne takie jak mangan, potas, żelazo, błonnik, kwasy organiczne oraz wiele innych antyoksydantów m.in. karotenoidy, flawonoidy czy polifenolokwasy.
Z racji tak wielu składników odżywczych znajdujących się w tym warzywie, sałata wykazuje szereg jeszcze innych właściwości zdrowotnych.
Kwas foliowy
Kwas foliowy zawarty w sałacie istotny jest dla kobiet planujących ciążę. Związek ten bierze udział w procesach tworzenia się kwasów nukleinowych (materiału genetycznego komórek człowieka), a także chroni płód przed wadami rozwojowymi.
Błonnik
Błonnik wspomaga pracę układu pokarmowego m.in. reguluje trawienie oraz oczyszcza organizm ze zbędnych produktów przemiany materii. Dzięki regularnemu spożywaniu sałaty możemy pozbyć się problemów takich jak wzdęcia, biegunki czy zaparcia. Jest lekkostrawna, można więc ją jeść bez obaw i nie martwić się o jej zaleganie w żołądku czy powodowanie uczucia ciężkości.
Witaminy
Ze względu na zawartość witaminy A, E i C sałata wpływa także na naszą urodę. Witamina E warunkuje odpowiedni stan skóry, sprawia, że staje się dobrze nawilżona, gładka i pełna blasku. Z kolei witamina C wzmacnia i uszczelnia ściany naczyń krwionośnych zapobiegając tym powstawaniu rumienia czy tzw. pajączków. Te silne antyoksydanty korzystnie wpływają także na włosy i paznokcie. Zostają wzmocnione, nie łamią się oraz zyskują naturalny blask.
Działanie alkalizujące
Sałata wykazuje również działanie alkalizujące, odkwaszające i regulujące właściwy poziom pH w organizmie. Włączanie tego warzywa do swojej codziennej diety sprawia, że organizm zachowuje równowagę kwasowo-zasadową.
Właściwości moczopędne
Sałata posiada także właściwości moczopędne. Z tego względu działa wpływa na oczyszczanie organizmu. Jej spożywanie pozwala więc pozbyć się również obrzęków oraz nadmiaru wody z organizmu.
Rodzaje sałaty
Rozróżniamy różne rodzaje sałat.
- Sałata lodowa – jest dość ciężka, posiada kruche oraz soczyste liście. Jej cechą charakterystyczną jej fakt, że zachowuje przez długi czas swoją świeżość.
- Sałata masłowa – posiada miękkie liście, które układają się w jej luźną główkę. Najczęściej podawana jest w połączeniu z sosem winegret.
- Sałata rzymska – posiada charakterystyczne długie liście. W smaku jest bardziej słodka niż sałata lodowa czy masłowa. Tworzy idealne połączenie z sosem czosnkowym.
- Cykoria sałatowa (radicchio) – charakteryzuje się bordowo-białymi liśćmi. Jest delikatnym rodzajem sałaty, ponieważ po namoczeniu jej w ciepłej wodzie traci swoje właściwości.
- Rukola – przypomina nieco liście rzodkiewki. Posiada lekko czosnkowy lub chrzanowy smak. Często wykorzystywana jest jako składnik diety śródziemnomorskiej.
- Sałata lollo – jest rodzajem dekoracyjnych sałat, bardzo dobrze komponuje się z innymi jej gatunkami. Występuje w 2 odmianach jako zielona lub czerwona. Jej liście są kruche i posiadają lekko orzechowy smak.
Jak prawidłowo kupować sałatę?
Najbezpieczniej decydować się na zakup sałaty w sezonie letnim, a więc od maja do września. Wówczas mamy pewność, że spożywamy sałatę polską, a nie importowaną z krajów takich jak Włochy, Hiszpania czy Maroko. Przy zakupie zwracajmy uwagę na jej kolor oraz stan liści. Świeża sałata powinna mieć regularne zielone zabarwienie oraz jędrne i sprężyste liście. Sałatę warto kupować u zaufanego sprzedawcy, najlepiej w sklepach z ekologiczną żywnością.
Jak obchodzić się z sałatą?
Sałaty nie należy przechowywać w foliowym woreczku, ponieważ powoduje to przekształcanie się azotanów sałaty w toksyczne azotyny. Liście należy myć pod delikatnym strumieniem wody, dokładnie, ale krótko. Liści sałaty nie powinno kroić się nożem, jedynie rwać na małe kawałki. W ten sposób nie straci swoich cennych właściwości. Różnego rodzaju dodatki do sałaty należy stosować umiarkowanie, aby nie zdominowały jej smaku.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Zostaw komentarz