Kolagen do picia
Kolagen do picia

Zioła na bezsennośćZioła na bezsenność często są pierwszym wyborem wielu osób. Bezsenność określana jest jako zaburzenie polegające na odczuwaniu przez chorego własnego snu za niewystarczający lub o złej jakości. Jest to spowodowane zwykle jednym z niżej wymienionych czynników: trudność w zasypianiu, trudność w utrzymaniu snu, zbyt wczesne poranne budzenie się, a także odczuwanie snu jako niedającego wypoczynku.

Zioła na bezsenność

Do ziół mających praktyczne zastosowanie w leczeniu bezsenności zalicza się między innymi męczennicę cielistą, miętę pieprzową, dziurawiec zwyczajny, kłącze pieprzu metystynowego, kwiatostan lipy i ziele serdecznika.

Bardziej znane zioła na bezsenność to kozłek lekarski, chmiel zwyczajny, rumianek pospolity, melisa lekarska i lawenda wąskolistna. Każdy z nich został bardziej szczegółowo omówiony niżej.

Kozłek lekarski

Kozłek lekarski ułatwia zasypianie i ma działanie przeciwlękowe. Zawarte w roślinie flawonoidy (głównie linaryna) charakteryzują się właściwościami uspokajającymi, co również wpływa na spokojny sen. Badania wykazały, że linaryna podawana jednocześnie z kwasem walerenowym wpływa na wydłużenie długości snu oraz wzmocnienie go.

Roślina jest stosowana jako lek nasenny już od ponad 1000 lat. Uważa się, że kozłek lekarski wspomaga wydzielanie melatoniny, poza tym zmniejsza stres, co również wpływa na spokojny i długi sen.

Chmiel zwyczajny

Chmiel zwyczajny stosuje się w stanach napięcia, niepokoju, nadmiernej pobudliwości płciowej, a także przy trudnościach w zasypianiu. Właściwości uspokajające wykazuje poprzez hamujący wpływ na czynność kory mózgowej, zmniejszenie wrażliwości niektórych ośrodków w rdzeniu kręgowym i przedłużonym, a także utrudnianie przenoszenia bodźców do mózgu. Dodatkowo badania wykazały, że chmiel zwyczajny ma właściwości antydepresyjne.

Wpływ chmielu na sen niejednokrotnie był tematem badań i dyskusji. Ostatecznie potwierdzono, że poprawia on jakość snu, jednakże powoduje również senność po porannym przebudzeniu. Dodatkowo zmniejsza liczbę koszmarów sennych oraz częstość przebudzeń w nocy.

Rumianek pospolity

Rumianek pospolity jest jednym z najstarszych ziół w dziejach ludzkości. Stosuje się go jako środek ściągający, rozkurczowy, przeciwzapalny, uspokajający oraz nasenny. Działanie nasenne wykazuje zarówno napar jak i wdychany olejek eteryczny. Wodny ekstrakt używa się w leczeniu napadów histerii, koszmarów nocnych, a także bezsenności.

Melisa lekarska

Melisa lekarska ma zastosowanie głównie jako środek uspokajający, ponieważ wyraźnie obniża próg wrażliwości ośrodkowego układu nerwowego. Napar z melisy spożywany codziennie wpływa na zmniejszenie pobudzenia nerwowego w nerwicy wegetatywnej, stanach niepokoju i bezsenności.

Lawenda wąskolistna

Wdychanie olejku eterycznego z lawendy powoduje efekt uspokajający, bez znacznego obniżenia zdolności motorycznych organizmu. Zmniejsza również odczucie lęku i działa uspokajająco oraz przeciwdepresyjnie. Wszystko to wpływa na lepszą jakość snu. Aby ułatwić zasypianie stosuje się zapachy lawendowe rozmieszczanie w okolicy łóżka lub przed snem spożywa się napar.

Bibliografia:

  1. Dobros N., Zioła o działaniu uspokajającym i przeciwdepresyjnym, Postępy Fitoterapii, 3/2017.
  2. Nowak G., Surowce roślinne o działaniu przeciwlękowym i antydepresyjnym, Herba Polonica, 1/2009.
  3. Wichniak A., Wierzbicka A., Jernajczyk W., Zasady rozpoznawania i leczenia bezsenności, Via Medica, 1/2008.
  4. Grabska-Kobyłecka I., Nowak D., Sen, bezsenność i jej leczenie – krótki przegląd aktualnej wiedzy ze szczególnym uwzględnieniem ziołolecznictwa, Pediatria i Medycyna Rodzinna, 3/2014.
Polecane produkty

Spirulina w tabletkach Febico – 100 % naturalne witaminy i minerały
Spirulina Febico – wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Spirulina bioalgi - kompletne wzmocnienie i oczyszczenie organizmu
Hodowla Spiruliny bioalgi mieści się na Tajwanie, wysoko w górach, w miejscu stałego nasłonecznienia (śr. temp. to 25 st. C). Nie naraża to na stres oksydacyjny komórek Spiruliny. Dlatego zachowuje ona bardzo wysokie stężenie składników odżywczych
Zobacz tutaj ...

Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami