Syrop z sosny to naturalny produkt, który wykazuje silne właściwości lecznicze. W związku z tym zaleca się jego stosowanie nie tylko w momencie pojawienia się choroby, ale również profilaktycznie przez cały rok. Do sporządzania syropu stosuje się młode pędy oraz pączki sosny zwyczajnej.
Spis treści
Właściwości zdrowotne syropu z sosny
Pędy oraz pączki sosny zwyczajnej stanowią źródło wielu składników odżywczych. W swym składzie zawierają m.in. olejki eteryczne, które wykazują działanie rozgrzewające, wykrztuśne oraz antyseptyczne. Syrop sosnowy działa także przeciwzapalnie, moczopędnie oraz rozkurczowo dzięki obecności flawonoidów. Skutecznie wzmacnia odporność dzięki witaminie C, solą mineralnym oraz węglowodanom. Syrop z sosny cechuje się również działaniem wykrztuśnym i przeciwbakteryjnym, co zapewnia jego zastosowanie w przypadku bólu gardła czy problemów z górnymi drogami oddechowymi.
Wykorzystuje się go również do kuracji wspomagającej leczenie przeziębienia, grypy, kaszlu, kataru, bólu gardła, bóli mięśniowych, a także dolegliwości nefrologicznych.
Syrop z sosny zawiera:
- olejki eteryczne;
- flawonoidy;
- gorycze;
- witaminę C;
- sole mineralne;
- garbniki.
Przepis na syrop z sosny
Pędy sosny należy umyć czystą wodą, a następnie pokroić na kawałki o długości 1 cm. Można również ugnieść je, co sprawi, że puszczą soki. Następnie w słoiku należy warstwami układać pędy, zasypywać je cukrem oraz zalewać niewielką ilością wody. Słoik należy zakręcić i odstawić w nasłonecznione miejsce na około tydzień. Po upływie tego czasu powstały syrop można odlać i przechowywać w chłodnym oraz zaciemnionym miejscu.
Jak stosować syrop sosnowy?
Ze względu na szeroki wachlarz swoich właściwości syrop z sosny można stosować przez cały rok, w celach profilaktycznych. Osoby dorosłe oraz dzieci powinny dodawać 1 łyżeczkę syropu do herbaty. Jeśli choroba zaatakuje należy zwiększyć dawkę do 3-4 łyżeczek na dobę, dzieci z kolei do 3 łyżeczek na dobę.
Syrop z sosny – przeciwwskazania
Do głównych przeciwwskazań stosowania syropu z sosny jest:
- alergia na którykolwiek ze składników;
- cukier – każdy, kto powinien uważać na cukier w codziennej diecie.
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Proszeni uwierzyć ? mam w domu własnej roboty przez mamę wykonany! Specyficzny smak ale na plus ?
próbowałam i jest dla mnie za mocny 😉 ale zatoki mi się przeczyściły od razu 🙂