Obfite miesiączki to jedna z najczęściej występujących kobiecych dolegliwości. Przekłada się to na silne zmęczenie i osłabienie organizmu, a także na możliwość wystąpienia zaburzeń hormonalnych w ciele kobiety. Co przyczynia się do zjawiska obfitych miesiączek oraz jak leczyć ten problem?
Miesiączką nazywamy regularne krwawienie z jamy macicy, które odbywa się cyklicznie, według zmian hormonalnych zachodzących w ciele kobiety dojrzałej płciowo. Czas prawidłowej miesiączki waha się w granicach tygodnia, zwykle 4-6 dni. Z kolei średnia utrata krwi wynosi u kobiet 30-80 ml. Utrata krwi powyżej górnej granicy świadczy o obfitym miesiączkowaniu.
Przyczyny obfitych miesiączek
Obfite miesiączki bardzo często występują u młodych kobiet, które są jeszcze w okresie dojrzewania. Jest to również częste zjawisko kobiet wchodzących w okres przekwitania. Obfite miesiączki u młodych kobiet bardzo często związane są z nie do końca rozwiniętym układem hormonalnym. W drugim zaś przypadku, a więc u kobiet dojrzałych, przyczyną obfitych miesiączek jest zanik funkcji jajników.
Obfite miesiączki mogą zwiastować również różnego rodzaju choroby. Mogą zatem stanowić objaw:
- mięśniaków macicy;
- polipów macicy;
- torbieli na jajnikach;
- endometriozy;
- zaburzeń hormonów tarczycy;
- zaburzeń funkcji nerek;
- choroby wątroby;
- zespołu zapalenia miednicy mniejszej (przydatki);
- zaburzenia krzepnięcia krwi.
Należy zaznaczyć, że obfite miesiączki mogą stanowić również skutek uboczny działania niektórych leków antykoncepcyjnych, szczególnie wkładek domacicznych. Zjawisko obfitego miesiączkowania dotyczy także kobiet po przebytej ciąży, bowiem pierwsza miesiączka po urodzeniu dziecka zwykle trwa dłużej i jest bardziej obfita.
Obfite krwawienie może również świadczyć o zarażeniu się drobnoustrojami, które przenoszone są drogą płciową. Efektem tego jest:
- rzeżączka;
- chlamydioza;
- drożdżyca;
- opryszczka;
- rzęsistkowica;
- bakteryjne zakażenie pochwy.
Leczenie obitych miesiączek
Podstawowym krokiem w leczeniu zaburzeń miesiączkowania jest włączenie terapii hormonalnej. W wielu przypadkach lekarz przepisuje doustne preparaty antykoncepcyjne oraz leki przeciwzapalne. Ich stosowanie ma za zadanie wyregulować oraz zmniejszyć krwawienie.
W sytuacji kiedy poprawa nie jest zauważalna u kobiet przed menopauzą lekarz może zlecić wykonanie zabiegu wyłyżeczkowania jamy macicy.
U kobiet, u których występuje obfite krwawienie bada się również poziom żelaza we krwi, a kiedy występuje jego niedobór wówczas należy włączyć jego suplementację.
Istnieją również domowe sposoby radzenia sobie z obfitymi miesiączkami. Należy do ziołolecznictwo, a dokładnie wykonywanie naparów z konkretnych ziół jak np. krwawnik pospolity, rumianek, arnika górska czy kozłek lekarski.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Zostaw komentarz