Kac to stan organizmu, w którym po spożyciu alkoholu nie jesteśmy w stanie funkcjonować na pełnych obrotach. Zwykle pojawia się on na drugi dzień po spożyciu alkoholu i najczęściej towarzyszy mu intensywny ból głowy. Czym jeszcze objawia się kac oraz jak załagodzić jego symptomy?
Czym jest kac?
Kac to złe samopoczucie, które występuje po niedługim czasie od spożycia dużej ilości alkoholu. Głównym powodem jego wystąpienia jest aldehyd octowy, który jest związkiem toksycznym, powstającym w wątrobie podczas przemiany alkoholu. Inną przyczyną może być odwodnienie organizmu, hipoglikemia, a także niedobór witaminy B12 oraz glutaminy.
Jak się objawia kac?
Głównym, a zarazem podstawowym objawem kaca jest pogorszone samopoczucie. Charakteryzuje się ono bólem głowy, osłabioną koncentracją, nadwrażliwością na światło, dźwięk, zapachy oraz zmniejszonym apetytem. Niekiedy występują również nudności, wymioty, drżenie rąk oraz nadmierne pocenie się.
Jak uniknąć kaca?
Podczas dobrej zabawy, którą zapewnia m.in. alkohol możemy zapobiec pojawieniu się na drugi dzień kaca. Należy tylko przestrzegać kilku podstawowych zasad:
- przed planowaną zabawą należy dobrze się wyspać (kac często dopada osoby przemęczone);
- w trakcie picia alkoholu należy unikać palenia papierosów, ponieważ nikotyna potęguje zatrucie alkoholowe;
- wykonywać przerwy pomiędzy toastami, drinkami;
- po zakończeniu zabawy warto przyswoić witaminę C, która przyczynia się do szybszego rozkładu alkoholu w organizmie;
- nie wolno mieszać alkoholu z innymi jego rodzajami;
- warto wybierać dobrej jakości, czysty alkohol np. wódkę.
Zobacz również: Sposób na kaca
Jak radzić sobie z kacem?
- Aby przyspieszyć regenerację organizmu warto dostarczać mu glukozę. W tym celu można zastosować napoje słodzone, jednak niegazowane. Sprawdzony domowy sposób to woda z miodem.
- Alternatywą są również apteczne preparaty na kaca. W ich składzie znajdują się niezbędne mikroelementy oraz właściwa ilość cukru.
- W celu zmniejszenia objawów kaca warto wybrać się na spacer lub dobrze przewietrzyć mieszkanie. Korzystnie zadziała również zimny prysznic o poranku.
- Nie można zapomnieć o odpowiednim nawadnianiu organizmu. Zaleca się picie dużych ilości wody oraz spożywania wartościowych posiłków (owoców, warzyw, a także ciemnego pieczywa).
Uwaga!
- Nie wskazane jest picie kawy na drugi dzień, ponieważ napój ten odwadnia organizm.
- Podczas kaca nie zaleca się spożywania alkoholu nawet w najmniejszych ilościach, ponieważ czynność ta wydłuży czas wytrzeźwienia.
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Kaca raczej nie miewam, choć zdarza mi się wypić sporo. Po prostu nie mieszam alkoholi, a kiedy czuję że jest już sporo piję 1 lub 2 gorzkie kawy, Stawia na nogi
Z tym nie mam problemu i nie będę miała 🙂 Na piwo i wino jestem uczulona. Po drugie względy zdrowotne nie pozwalają na alkohol więc problem z głowy
Piję rzadko i w zasadzie o kacu wiedziałam tylko tyle, że wywołuje go często odwodnienie i dodatkowo papierosy. Niestety ból głowy występuję u mnie nawet po małym piwie, więc podejrzewam, że jest jakaś inna przyczyna, która wymieniłeś.
Przydatne! Potwierdzam skuteczność wit C 🙂
Przydatne informacje podane w bardzo skomdensowany i konkretny sposób. Z pewnością się przydadzą. Pozdrawiam.
Całe szczęście nie spożywam Alkoholu, dlatego kac w ogóle mnie nie dotyczy 🙂 To najlepsza recepta na poradzenie sobie z taką dolegliwością 🙂