Herbata z cytryną to napój doskonale znany każdemu. W Polsce ceniony jest przede wszystkim za właściwości rozgrzewające, a dzięki temu redukujące objawy przeziębienia i grypy. Jednak w ostatnim czasie pojawiają się informacje, że połączenie tych dwóch składników może powodować przykre konsekwencje dla naszego zdrowia. Jak jest naprawdę? Czy herbata z cytryną szkodzi czy pomaga?
Spis treści
Herbata z cytryną – szkodzi czy pomaga?
Zarówno czarna herbata jak i cytryna to produkty, które wskazane są w codziennej diecie, ponieważ stanowią źródło przeciwutleniaczy oraz innych wartościowych dla organizmu składników odżywczych.
Należy zaznaczyć, że sam napar herbaciany nie jest dla nas żadnym zagrożeniem. Czarna, zielona czy czerwona herbata zawiera antyoksydanty, których zadaniem jest m.in. zapobieganie rozwojowi chorób nowotworowych. Jednak ziemia, w której jest ona hodowana, bogata jest w glin (aluminium), który przenika do struktury rośliny i gromadzi się w niej. Jak się jednak okazuje glin w takiej formie nie jest rozpuszczalny w wodzie, więc zaparzając herbatę nie przedostaje się on do wody.
Natomiast w połączeniu z sokiem z cytryny, który tak chętnie dodajemy do czarnej herbaty, związek ten przekształca się w dobrze przyswajalny przez organizm cytrynian glinu. Dzieje się tak, ponieważ kwas cytrynowy wypłukuje z fusów herbaty aluminium, przez co przedostaje się do naparu. Obecnie istnieje przekonanie, że cytrynian glinu jest szkodliwy dla człowieka, ponieważ odkłada się w jego tkankach, zwiększając tym ryzyko zachorowalności na Alzheimera.
Należy wziąć pod uwagę fakt, że taka sytuacja ma miejsce tylko wtedy gdy w filiżance znajdują się fusy. Czyli przed usunięciem torebki herbaty. Jeśli więc sok z cytryny dodamy do samego naparu, taka reakcja nie będzie miała miejsca. A co za tym idzie szkodliwe związki aluminium nie dostaną się do naszego organizmu.
Kierując się tą zasadą, herbatę z cytryną można pić bez żadnych obaw o własne zdrowie. Ponadto jeśli zależy nam, aby napój był jeszcze bardziej wartościowy należy sok z cytryny dodać po ówczesnym przestygnięciu naparu. Wysoka temperatura herbaty bowiem niszczy ilość przyswajalnej witaminy C pochodzącej z cytryny.
Jak herbata wpływa na nasze zdrowie?
Herbata stanowi źródło flawonoidów, alkaloidów (kofeina), garbników (teina) oraz przeciwutleniaczy. Ze względu na zawartość tak wielu cennych składników herbata korzystnie wpływa na nasze zdrowie:
- oczyszcza organizm z toksyn
- reguluje poziom cholesterolu we krwi
- zapobiega miażdżycy
- pobudza produkcję soków trawiennych
- pobudza organizm do działania (zwiększa koncentrację oraz zdolność zapamiętywania)
Właściwości cytryny
Cytryna to owoc, który słynie z zawartości witaminy C. Należy zaznaczyć, że nie stanowi ona najbogatszego jej źródła, jednak zawiera jej wystarczająco tyle, aby pokryła dawkę naszego dziennego zapotrzebowania. W związku z tym cytryna zwiększa odporność organizmu, zapobiegając infekcjom wirusowym, bakteryjnym i grzybiczym oraz skracając czas ich trwania. Ze względu na to, że witamina C to naturalny antyoksydant, razem z innymi związkami aktywnymi pozytywnie wpływa na układ krążenia oraz spowalnia procesy starzenia się skóry (bierze udział w syntezie kolagenu warunkującego jej jędrność).
Oprócz tego cytryna to także źródło witaminy A, witaminy E, błonnika oraz związków mineralnych tj. potas, miedź, magnez, żelazo. Zwiera także pektyny, kwasy organiczne i polifenole (rutyna, resweratrol). Substancje te stymulują procesy trawienne oraz skutecznie odchudzają.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...
Zostaw komentarz