Teina to związek, który kojarzy się głównie z herbatą. I bardzo słusznie. To właśnie ona odpowiada za właściwości pobudzające napoju herbacianego. Związek ten powszechnie znany jest jako substancja psychoaktywna. Może przyczyniać się do różnych reakcji ze strony organizmu, zarówno tych pozytywnych jak i negatywnych. Czym dokładnie jest teina oraz jak wpływa na nasze zdrowie?
Spis treści
Co to jest teina?
Teina w herbacie, kofeina w kawie, mateina w yerba mate, guaranina w guaranie to ten sam związek, jednak występujący pod inną nazwą. Kofeina zawarta w kawie posiada postać czystego alkaloidu, co tłumaczy jej szybkie, ale za to krótkotrwałe działanie. W przypadku herbaty jest jednak nieco inaczej. W jednej filiżance herbacianego napoju znajduje się mniej teiny niż w jednej filiżance kawy. Dodatkowo w herbacie posiada ona postać mieszaniny kwasów organicznych oraz soli kofeiny, co świadczy o trudniejszym wchłanianiu się do organizmu, a przez to wolniejszym działaniu. W związku z tym po wypiciu filiżanki kawy zastrzyk energii odczuwalny jest od razu, natomiast w przypadku herbaty należy poczekać na niego około godziny. Jako rekompensatę możemy uznać, za to dłuższe działanie teiny, które utrzymuje się aż do około 4 godzin.
Ciekawostka
Do najbardziej pobudzających napojów należy czerwona herbata, ponieważ to właśnie ona zawiera największą ilość teiny. Na drugim miejscu znajduje się czarna herbata i biała herbata zawierająca około 70 mg teiny oraz herbata zielona około 40 mg. Jednak istnieją również takie, które nie zawierają jej wcale. Zalicza się do nich m.in. napar z czerwonokrzewu.
Właściwości prozdrowotne teiny
Teina wykazuje wielokierunkowe działanie na nasz organizm. Przede wszystkim pobudza i stymuluje do pracy ośrodkowy układ nerwowy. W związku z tym regularne spożywanie tego napoju redukuje zmęczenie oraz poprawia pamięć i koncentrację. Teina obecna w herbacie korzystnie wpływa na układ pokarmowy wpływając na syntezę soków trawiennych.
Inne działania:
- zwiększa wentylację płuc
- rozszerza naczynia krwionośne
- działa moczopędnie
- przyspiesza proces przemiany materii
Wady teiny
Mimo tak wielu właściwości prozdrowotnych teina dostarczana w nadmiernych ilościach może przyczyniać się do zmniejszenia wchłaniania się żelaza. W związku z tym osoby będące fanatykami herbaty muszą liczyć się z ryzykiem jakim jest wystąpienie u nich anemii. Właśnie z tego względu często podawanie czarnej herbaty odradza się dzieciom, szczególnie przed ukończeniem 3 roku życia. Z kolei osobom starszym zaleca się picie herbat na bazie suszu owocowego, które nie zawierają teiny.
Jakie skutki uboczne może powodować teina?
Przedawkowanie teiny może powodować:
- zaburzenia pracy serca
- problemy żołądkowe
- pobudzenie psychiczne i ruchowe
- bezsenność
- ból w stawach
- artretyzm.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...
Zostaw komentarz