Co pić w upalne dni? Wielu z nas zastanawia się nad tym, kiedy przyjdą wysokie temperatury. Jednym z najlepszych rozwiązań jest woda, która nie tylko nawodnia organizm, ale również orzeźwia i gasi pragnienie. Co jeszcze warto pić, kiedy panuje gorące lato? Oto wskazówki.
W gorące dni bardzo ważne jest, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu. W związku z tym należy jak najszybciej sięgnąć po butelkę wody i ugasić pragnienie. Jest to bardzo ważne, ponieważ pocąc się wypłukujemy z organizmu minerały, ale również pozbywamy się wody, która jak wiadomo niezbędna jest do podtrzymania funkcji życiowych każdej komórki ustroju. Ponadto reguluje temperaturę ciała, dostarcza niezbędnych składników odżywczych oraz usuwa z organizmu zbędne produkty przemiany materii.
W związku z tym niedostateczna ilość wody lub jej brak prowadzi do odwodnienia, a co za tym idzie zaburzenia całkowitej homeostazy organizmu.
Spis treści
Co pić w upalne dni?
W czasie gorącego lata bardzo ważne jest nie tylko ile, ale również co pijemy. Niestety nie każdy napój uzupełni utracone w czasie upału elektrolity. Zatem co pić w upalne dni?
1. Woda.
W upalne dni najlepiej sięgać po wodę mineralną, ponieważ taka stanowi najcenniejsze źródło związków mineralnych tj. magnez, wapń. Do szklanki wody mineralnej warto dodać również plasterek cytryny lub listek mięty. Takie dodatki sprawią, że napój stanie się bardziej orzeźwiający. Zaleca się, aby woda posiadała temperaturę pokojową lub była lekko schłodzona.
Należy pamiętać, że pocąc się usuwany jest z organizmu przede wszystkim sód, chlor oraz potas. W związku z tym picie tylko wody nie zagwarantuje nam odpowiedniego uzupełnienia składników odżywczych utraconych w procesie pocenia się.
2. Sok pomidorowy.
Sok pomidorowy stanowi bogate źródło potasu, dlatego jest produktem, który poleca się na upalne dni. Można go pić jako odrębny napój lub w postaci gaspacho (hiszpańska zupa z pomidorów podawana na zimno). Uzupełni ona nie tylko potas, ale i sód, który również tracimy podczas upałów.
3. Herbaty ziołowe.
Oprócz tego, że herbaty ziołowe nawadniają to oczyszczają organizm z toksyn, wspomagają pracę narządów wewnętrznych, a także korzystnie wpływają na wygląd skóry. Szczególnie zaleca się picie zielonej herbaty, czerwonej herbaty oraz yerba mate.
4. Napoje izotoniczne.
Należy zaznaczyć, że napój izotoniczny jest płynem, który wykazuje takie samo stężenie jak stężenie płynów ustrojowych. W ich skład wchodzą m.in. związki mineralne, witaminy i węglowodany. W związku z tym korzystanie z nich zaleca się m.in. podczas aktywności fizycznej jak i w czasie upałów.
5. Soki owocowe.
Soki owocowe to kolejny sposób na nawodnienie organizmu oraz ugaszenie pragnienia. W upalne dni idealnie sprawdzi się sok z melona, arbuza, gruszek, truskawek, brzoskwiń i czereśni. Jest to nie tylko zdrowy, ale i dobrze nawadniający napój.
Czego nie pić w upalne dni?
Kiedy za oknem towarzyszą wysokie temperatury warto wystrzegać się picia kawy, ponieważ zawarta w niej kofeina podnosi ciśnienie krwi, wykazuje działanie moczopędne, przez co dodatkowo pozbywamy się z organizmu sodu i potasu. Smakoszom kawy warto więc polecić zamienniki prawdziwej kawy pod postacią kawy bezkofeinowej. Ponadto w upalne dni należy zrezygnować z picia alkoholu, ponieważ zwiększa on ryzyko wahania się poziomu ciśnienia, które może być bardzo niebezpieczne i prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Słodzone napoje to również nie najlepsze rozwiązanie w upalne dni. Wszystko dlatego, że cukier, który w nich występuje jest niezdrowy oraz spowalnia wchłanianie się płynów do organizmu.
Warto zrezygnować również z czarnej herbaty ze względu na wysoką zawartość teiny, która wykazuje podobne działanie do kofeiny obecnej w kawie.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Ja piję pomarańczowy Tarczyn, dodaję trochę soli do niego, żeby było trochę, jak izotonik 😉