Czarci pazur (diabelski pazur) to powszechnie znany, naturalny preparat stosowany w przypadku chorób nerek, wątroby, a także pęcherza moczowego. Jego korzenie stanowią źródło glikozydów irydowych – naturalnych związków o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwobrzękowym. Co jeszcze kryje w sobie czarci pazur oraz jak wpływa na nasze zdrowie?
Czarci pazur to roślina, która osiąga wysokość około 50 cm. Hakorośl rozesłana, bo tak inaczej brzmi jej nazwa, zwykle występuje na terenach Ameryki Południowej. W medycynie naturalnej stosowany jest jej korzeń, który charakteryzuje się prozdrowotnymi właściwościami. Ciekawostką jest tu fakt, że zbierane są w momencie przekwitania rośliny, a następnie poddawane sproszkowaniu. Proszek ten z kolei służy do produkcji tabletek, kapsułek, maści, a także nalewek.
Jakie właściwości wykazuje czarci pazur?
Ze względu na swój bogaty skład chemiczny roślina wykazuje równie szerokie właściwości prozdrowotne. Do jego głównych składników należą:
- flawonoidy – związki o właściwościach przeciwutleniających oraz barwiących, które dodatkowo wykazują działanie owadobójcze. W czarcim pazurze zlokalizowano obecność przede wszystkim kamferolu oraz luteoliny, która cechuje się działaniem moczopędnym oraz nasercowym. Z kolei kamferol wykazuje delikatne właściwości przeciwskurczowe.
- fenolokwasy – zalicza się do nich kwas cynamonowy oraz jego pochodna – kwas kawowy i kwas chlorogenowy. Związki te posiadają właściwości bakteriobójcze i żółciopędne. Ten ostatni zapobiega przemianom kwasu GABA w ośrodkowym układzie nerwowym dzięki czemu wykazuje działanie przeciwdrgawkowe.
- sterole oraz triterpeny – substancje te cechują się zdolnością obniżania poziomu cholesterolu. Obecne są również w roślinach, które posiadają właściwości przeciwzapalne i obniżające gorączkę.
- glikozydy irydowe.
Czarci pazur dzięki obecności związków aktywnych tj. flawonoidy, fenolokwasy czy sterole charakteryzuje się działaniem przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Ciekawostką jest fakt, że działanie czarciego pazura porównuje się do właściwości popularnego fenylobutazonu – leku o działaniu przeciwzapalnym i delikatnie przeciwbólowym.
Dodatkowo wykazuje działanie przeciwreumatyczne oraz przeciwutleniające. Chroni organizm przed stresem oksydacyjnym, który przyczynia się do rozwoju chorób nowotworowych. Niweluje bóle mięśniowe oraz bóle kostne, szczególnie te w obrębie kręgosłupa.
Nie można pominąć korzystnego wpływu czarciego pazura na układ pokarmowy człowieka. Pobudza on produkcję soków trawiennych wspomagając tym procesy trawienne oraz pobudza apetyt.
Czarci pazur szczyci się również działaniem oczyszczającym organizm z zalegających w nim toksyn.
Jak stosować czarci pazur?
Czarci pazur można przyjmować na wiele sposobów, ponieważ występuje on w wielu formach. Posiada on postać tabletek, proszku, naparów, kapsułek, żeli oraz kremów. W stosowaniu czarciego pazura bardzo ważne jest trzymanie się określonych wytycznych znajdujących się na opakowaniu umieszczonych przez producenta. Wszystko dlatego, że każdy z wyżej wymienionych produktów może wykazywać inne dawki przyjmowania.
Nie przestrzeganie ich, może negatywnie odbić się na zdrowiu wywołując alergie lub inne, groźniejsze skutki uboczne.
Przeciwwskazania
Pomimo tak wielu prozdrowotnych właściwości czarci pazur nie jest zalecany każdemu. Jego stosowania powinny unikać osoby przyjmujące leki nasercowe, a także te, zmagające się z wrzodami żołądka oraz dwunastnicy. Korzeń czarciego pazura nie wskazany jest również osobom z niezdiagnozowaną cukrzycą, a także kobietom w ciąży oraz matkom karmiącym.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Zostaw komentarz