Agrest to owoc, który w Polsce jest mało doceniany. Szkoda, ponieważ stanowi źródło wielu składnik odżywczych, po które powinny sięgać osoby nieustannie skarżące się na zmęczone oczy. Wszystko dlatego, że zawiera luteinę, która wspomaga narząd wzroku oraz procesy widzenia. Co jeszcze kryje w sobie agrest oraz jak owoc ten wpływa na nasze zdrowie?
Agrest jest krzewem, który posiada kolczyste pędy i drobne jasnozielone owoce. Należy do rodziny agrestowatych. Owoc ten wywodzi się z krajów Europy jednak spotkać go można również w innych zakątkach świata.
Agrest, w zależności od swojej odmiany może posiadać różne rozmiary, osiągając nawet 1,5 metra wysokości. Jego owoce mogą przybierać kolor żółty, jasnozielony lub czerwony, a ich skórka pokryta jest niewielkim meszkiem.
Spis treści
Co kryje w sobie agrest?
Do składników odżywczych agrestu zalicza się: witamina A, witaminy z grupy B, witamina C, witamina E, a także minerały tj. cynk, fosfor, magnez, potas, sód, wapń oraz żelazo. Ponadto w jego składzie występuje również luteina, błonnik, pektyny oraz kwasy owoce.
Właściwości agrestu
Agrest słynie przede wszystkim z najwyższej zawartości luteiny spośród wszystkich owoców. To karotenoid – barwnik i jednocześnie silny przeciwutleniacz. Największa jego ilość występuje w czerwonych owocach agrestu. Związek ten chroni organizm przed przewlekłymi chorobami układu krążenia, chorobami nowotworowymi oraz chorobami oczu (zwyrodnienie plamki żółtej). Luteinę zaleca się w szczególności osobom, które długi czas spędzają przed komputerem. Warto nadmienić, że związek ten stanowi również naturalny filtr przeciwsłoneczny chroniący przed działaniem promieni UVA i UVB.
Obecne w agreście kwasy owocowe (jabłkowy, cytrynowy) a także pektyny korzystnie wpływają na procesy trawienne. W związku z tym jego spożywanie zaleca się szczególnie osobom ze skłonnościami do zaparć oraz wzdęć.
Magnez oraz witaminy z grupy B znajdujące się w owocach agrestu łagodzą objawy stresu, wspomagają pracę układu nerwowego, a także poprawiają pamięć i koncentrację.
Agrest wykazuje działanie alkalizujące co oznacza, że wpływa na równowagę kwasowo-zasadową w organizmie, a wysoka dawka witaminy C w naturalny sposób wzmacnia odporność immunologiczną.
Agrest w kuchni
Owoce agrestu można jeść zarówno na surowo jak i przeznaczyć je do produkcji różnego rodzaju przetworów. Z agrestu wykonuje się dżemy, konfitury, kompoty, nalewkę. Ze względu na sporą zawartość pektyn, idealnie nadaje się do galaretki.
Agrest w kosmetyce
Agrest to owoc o szerokich właściwościach. Dzięki nim znalazł zastosowanie również w dziedzinie jaką jest kosmetologia. Wykazuje on działanie antyoksydacyjne ze względu na zawartość witaminy A i C. Związki te skutecznie opóźniają procesy starzenia się skóry, a także korzystnie wpływają na naczynia chroniąc je przed rozszerzaniem, a w konsekwencji pękaniem i nieestetycznymi pajączkami. Na bazie agrestu można przygotowywać domowe kosmetyki w postaci maseczek.
Odświeżająca maseczka z agrestu
Składniki
- 1/2 szklanki agrestu
- 2-3 łyżki jogurtu naturalnego
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej
Przygotowanie
Owoce należy umyć i dokładnie zmiksować. Następnie do masy dodać jogurt naturalny i mąkę ziemniaczaną. Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać. Następnie maseczkę należy nałożyć na twarz i trzymać przez 15 minut. Zmyć letnią wodą.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Zostaw komentarz