Kolagen do picia
Kolagen do picia

Kaszel, mimo że powszechnie uważany jest za lekką dolegliwość, czasami może spędzić sen z powiek i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Stanowi reakcję obronną organizmu, którego celem jest usunięcie zalegających zanieczyszczeń z organizmu, a dokładnie z jego dróg oddechowych. Co warto wiedzieć na temat kaszlu oraz jak pomóc sobie gdy się pojawi? Podpowiadamy.

Czym jest kaszel?

Kaszel to podstawowy mechanizm obronny układu oddechowego, którego głównym zadaniem jest pozbycie się zalegającej wydzieliny, zanieczyszczeń lub ciał obcych z odcinka dróg oddechowych. Jest reakcją naturalną, która następuje w sytuacji gdy gardło lub drogi oddechowe zostały podrażnione. W tym czasie włókna nerwowe zostają stymulowane wysyłając sygnał do mózgu, aby ten z kolei nakłonił mięśnie otaczające klatkę piersiową oraz brzuch do wypchnięcia powietrza z płuc. Kiedy kaszel pojawia się sporadycznie jest zdrową reakcją organizmu, jednak przypadku kiedy występuje przez kilka tygodni lub powoduje wydobycie się odbarwionej wydzieliny wówczas może wskazywać na obecność jednostki chorobowej. Jest to moment kiedy konieczna jest konsultacja lekarska. Należy zaznaczyć, że wraz z kaszlem może występować również podwyższona temperatura ciała, bóle mięśni, ból stawów, bezsenność, bóle głowy, a także duszności.

Przyczyny kaszlu

Kaszel posiada wiele przyczyn. Niekiedy może przyjmować ostrą postać, która towarzyszy często infekcji. Kaszel może być również przewlekły występując przy innych tzw. chorobach przewlekłych. Do najczęstszych przyczyn powstawania kaszlu należy:

Kaszel ostry

Kaszel ostry może mieć wiele różnych przyczyn, które często są związane z infekcjami dróg oddechowych. Najczęstsze przyczyny kaszlu ostrego to:

Kaszel przewlekły

Kaszel przewlekły to taki, który utrzymuje się przez dłuższy okres czasu, zazwyczaj trwający ponad osiem tygodni u dorosłych lub ponad cztery tygodnie u dzieci. Istnieje wiele różnych przyczyn kaszlu przewlekłego, a niektóre z najczęstszych to:

Inne przyczyny kaszlu

Rodzaje kaszlu

Kaszel posiada różne postacie i można podzielić go ze względu na:

Czas trwania

Czas trwania może być różny i zależy od rodzaju kaszlu:

  • ostry – zwykle obejmuje okres 3 tygodni, pojawia się nagle i cechuje się ostrym przebiegiem;
  • przewlekający – może trwać dłużej niż 3 tygodnie, zwykle występuje jako końcowy etap infekcji dróg oddechowych;
  • przewlekły – może trwać nawet 8 tygodni, zaś jego przyczynę jest trudno zdiagnozować.

Charakter

  • kaszel suchy – jest bardzo męczący, występuje często jako objaw przyjmowania niektórych leków. Ponadto występuje u chorych na astmę lub u osób z refluksem żołądkowo-przełykowym.
  • kaszel mokry – towarzyszy mu wydzielina, która odrywa się od ścian układu oddechowego. Występuje m.in. przy mukowiscydozie.

Jak wyleczyć kaszel?

Kaszel poddawany jest leczeniu na wiele sposobów, który zależy w dużej mierze od przyczyny jego powstania. W celu załagodzenia jego objawów warto sięgać po sposoby takie jak:

  • stosować regularne nawadnianie organizmu;
  • używać olej z czarnego kminku, który jest pomocny w łagodzeniu kaszlu dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym i przeciwwirusowym;
  • stosować regularne płukanie gardła ciepłą wodą z solą;
  • unikać czynników drażniących tj. dym papierosowy, pył uliczny;
  • korzystać z preparatów o działaniu przeciwobrzękowym w celu ułatwienia oddychania.

Radzenie sobie z kaszlem zależy od jego konkretnej przyczyny.

Wskazówki

Terapia kaszlu, który współistnieje z innymi objawami choroby lub jeśli posiada charakter przewlekły, powinna być objęta opieką lekarską i tym samym odpowiednią diagnostyką. W tym celu lekarz powinien przeprowadzić wywiad, w którym uwzględnić powinien czas trwania kaszlu oraz jego charakter.

Jeśli kaszel wywołany jest infekcją bakteryjną wówczas lekarz zaleca doustne antybiotyki, syrop na kaszel lub preparaty przeciwkaszlowe na bazie kodeiny. Jeśli natomiast przyczynę kaszlu trudno zdiagnozować wówczas specjalista może zlecić wykonanie badań z uwzględnieniem prześwietlenia klatki piersiowej, badania krwi oraz skóry. Istnieje również możliwość zbadania flegmy lub wydzieliny, aby sprawdzić czy występują w niej bakterie lub czy nie stanowi ona objawu gruźlicy. Nieco rzadziej lekarz zleca badania echokardiograficzne w celu wykluczenia jakichkolwiek chorób ze strony mięśnia sercowego.

Czy kaszel może spowodować powikłania?

Nie ma ku temu wątpliwości, że kaszel zwłaszcza ten o charakterze przewlekłym w dużym stopniu negatywnie wpływa na jakość życia człowieka przyczyniając się do powstawania innych często uciążliwych dolegliwości.

Do najczęściej występujących powikłań kaszlu zalicza się:

  • ból głowy;
  • utrata przytomności;
  • nietrzymanie moczu na skutek osłabienia funkcji mięśni układu moczowego;
  • złamanie żeber;
  • odma opłucnowa;
  • uszkodzenia mięśni międzyżebrowych oraz mięśnia prostego brzucha.

W większości przypadków kaszel jest naturalną reakcją organizmu na drażnienie dróg oddechowych i nie powinno się obawiać powikłań. Jednak jeśli kaszel jest bardzo intensywny, utrzymuje się przez długi czas lub towarzyszą mu inne niepokojące objawy, warto skonsultować się z lekarzem.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami