Orzeszki piniowe posiadają zbliżone właściwości do innych bakalii. Jednak jedną cechą, która je różni jest fakt, że orzeszki pini charakteryzują się wysoką zawartością cynku. Co jeszcze kryją w sobie piniole oraz jak wpływają na nasze zdrowie? Oto wskazówki.
Orzechy piniowe (piniole, orzeszki pini) to nic innego jak nasiona iglastej sosny, którą w Polsce spotkać można przy poboczach dróg, w parkach czy ogrodach. Za granicą rośnie powszechnie w krajach tj. Hiszpania, Grecja, Cypr oraz Włochy. To właśnie z tych terenów wywodzą się piniole, a następnie trafiają do Europy, na sklepowe półki.
Orzeszki piniowe charakteryzują się nietypowym zapachem, od których po rozgryzieniu czuć naturalną woń sosny. Posiadają kremową barwę oraz podłużny kształt. Są stosunkowo niewielkie przez co swym wyglądem przypominają ziarna słonecznika. Często spożywa się je na surowo i stanowią szybką i zdrową przekąskę. Z kolei po podpieczeniu lub podsmażeniu stają się bardziej chrupkie i słodkie. Ten rodzaj orzechów znajduje zastosowanie głównie w kuchni śródziemnomorskiej. Stanowią m. in. główny składnik włoskiego pesto.
Spis treści
Właściwości orzeszków piniowych
Orzechy piniowe stanowią źródło dużej ilości składników odżywczych. Należą do nich witaminy z grupy B, witamina E, witamina K, witamina A, błonnik, związki mineralne tj. cynk, sód, potas, fosfor, magnez, żelazo, wapń, a także cenne kwasy tłuszczowe (nasycone, jednonienasycone i wielonienasycone).
W orzeszkach piniowych znajduje się niemal cała gama witamin z grupy B za wyjątkiem witaminy B12. Związki te wykazują szerokie spektrum działania. Witamina B1 (tiamina) uczestniczy w zachowaniu prawidłowego metabolizmu węglowodanów. Witamina B2 (ryboflawina) z kolei odpowiada za regulację procesów w układzie oddechowym. Niacyna (witamina B3) natomiast bierze udział w procesie tworzenia się czerwonych krwinek. Witaminy z grupy B odpowiedzialne są za prawidłową kondycję włosów, skóry oraz paznokci. Z kolei kwas foliowy to niezbędny składnik diety kobiet w ciąży lub starających się o dziecko.
Witamina E to naturalny antyoksydant, który wymiata z organizmu szkodliwe wolne rodniki zapobiegając m.in. rozwojowi chorób nowotworowych. Korzystnie wpływa również na wygląd zewnętrzny opóźniając procesy starzenia się skóry.
Witamina K znajdująca się w piniolach warunkuje prawidłowy proces krzepnięcia krwi, a także wpływa na zmniejszenie krwawienia podczas miesiączkowania. Ponadto zapobiega osteoporozie zwiększając uwapnienie kości.
Cynk natomiast w szczególności istotny jest dla płci męskiej. Wszystko dlatego, że pełni ważną funkcję w procesach syntezy spermy oraz w wydłużaniu życia plemników. Należy zaznaczyć, że nawet krótki niedobór tego pierwiastka w męskim organizmie powoduje spadek poziomu testosteronu, a także objętości nasienia.
Orzeszki piniowe w kuchni
Z orzeszków piniowych przygotowuje się głównie włoskie pesto, w którego skład wchodzi również bazylia, parmezan, czosnek i oliwa. Orzeszki pini dobrze sprawdzają się również jako składnik sosów serwowanych jako dodatek do makaronu. Swym smakiem wkomponowują się w dania na bazie jagnięciny oraz tych z obecnością łagodnych serów.
Gdzie można dostać orzeszki piniowe?
Należy zaznaczyć, że orzechy pini należą do jednych z najdroższych orzechów na całym świecie, które zwykle dostępne są w większych supermarketach. W Polsce cena za 100 gram tego produktu waha się w granicach 25 zł.
Spirulina Febico – wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Hodowla Spiruliny bioalgi mieści się na Tajwanie, wysoko w górach, w miejscu stałego nasłonecznienia (śr. temp. to 25 st. C). Nie naraża to na stres oksydacyjny komórek Spiruliny. Dlatego zachowuje ona bardzo wysokie stężenie składników odżywczych
Zobacz tutaj ...
Bardzo lubię orzechy – niestety wiele z nich wciąż ma w PL wysoką cenę…Na szczęście te najzdrowsze dla człowieka orzechy, są w PL najbardziej popularne:)