Ubichinon jest bardziej znany pod nazwą koenzym Q10. To lipofilowy przeciwutleniacz powszechnie występujący zarówno w świecie roślinnym jak i zwierzęcym. Jest intensywnie żółty i posiada charakterystyczny zapach. Rozpuszcza się w tłuszczach, natomiast nie da się go rozpuścić w wodzie.
Czym jest ubichinon?
Koenzym Q10 jest substancją syntezowaną we wszystkich tkankach i komórkach organizmu w ilościach wystarczających do wypełniania swojej roli fizjologicznej. Naturalna produkcja zachodzi w wątrobie. Proces rozpoczyna się w retikulum endoplazmatycznym, a kończy w błonach aparatu Golgiego. Z tego miejsca jest następnie transportowany do innych organelli komórkowych. Koenzym Q10 jest jednym z istotniejszych czynników zapewniających prawidłowe funkcjonowanie tkanek i narządów.
W jakim celu stosuje się koenzym Q10?
Koenzym wykazuje działania stabilizujące na błony komórkowe. Wiąże się to z faktem, że wchodzi on w interakcje z białkami błonowymi, dzięki czemu struktury te są bardziej odporne na działanie szkodliwych czynników. Posiada również właściwości prooksydacyjne i antyoksydacyjne.
Skutecznie eliminuje wolne rodniki oraz wszelkie, zalegające w organizmie trucizny. Zapobiega uszkodzeniu komórek, ponieważ stanowi pierwszą linię obrony.
Dzięki dostarczeniu odpowiedniej ilości ubichinonu możliwa jest skuteczna ochrona przed procesami starzenia. Chroni on bowiem skórę, może spłycać istniejące już zmarszczki, a także bierze udział w regeneracji skóry. Produkty zawierające koenzym Q10:
- chronią skórę przed zanieczyszczeniami środowiska
- zwiększają jędrność skóry
- działają odmładzająco
- stymulują oddychanie komórkowe
- wpływają na wzrost wilgotności i elastyczności skóry
- rozjaśniają przebarwienia
Po produkty z koenzymem sięgają głównie osoby po 40 roku życia, które chcą opóźnić proces starzenia się organizmu.
Pozostałe funkcje koenzymu:
- działanie antyoksydacyjne w fazie lipidowej
- zapobieganie dysfunkcjom nabłonka
- regulacja fizykochemicznych właściwości błon biologicznych poprzez wpływ na integralność wolnych kanałów jonowych i uodparnianie błon na działanie fosfolipazy A oraz proteazy
- przenoszenie elektronów w mitochondrialnym łańcuchu oddechowym i pozamitochondrialnym transporcie elektronów
Substancja występuje również w lipoproteinach krwi, gdzie jest podstawowym antyoksydantem chroniącym LDL przed utlenianiem. Tym samym zmniejsza ryzyko rozwoju miażdżycy. Prowadzone są badania nad wpływem koenzymu na przebieg chorób cywilizacyjnych, takich jak AIDS czy nowotwory.
Koenzym Q10 – źródła
Naturalnymi źródłami koenzymu Q10 mogą być produkty spożywcze, przy czym najbogatsze źródła stanowią organy (serce, wątroba). Sporą ilość można znaleźć również w mięsie i rybach. Warzywa, owoce czy nabiał posiadają pewne ilości ubichinonu, nie są jednak tak bogatym źródłem tej substancji jak organy.
Substancja jest dostępna również w postaci suplementów, które warto przyjmować szczególnie z upływem lat, ponieważ wraz z wiekiem organizm wytwarza go coraz mniej. Wszelkie suplementy należy przyjmować po posiłkach, ponieważ ubichinon rozpuszcza się w tłuszczach. Jest wówczas lepiej przyswajalny przez organizm.
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Sosińska E., Wołosiak R., Aktywność przeciwutleniająca koenzymu Q10, fitosteroli oraz glutationu w reakcji autooksydacji emulsji tłuszczu roślinnego, Żywność, Nauka, Technologia, Jakość, 2/2006.
- Gałka U., Ogonowski J., Koenzym Q – powstawanie, właściwości i zastosowanie w preparatach kosmetycznych, LAB, 5/2015.
- Littarru G., Ubichinol, Nowe spojrzenie na najbardziej aktywną postać koenzymu Q10, Wydawnictwo Mediatrix, Belgia 2014.
- Siemieniuk E., Skrzydlewska E., Koenzym Q10 – biosynteza i znaczenie biologiczne w organizmach zwierząt i człowieka, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 59/2005.
Ciekawy i merytoryczny wpis. Dobrze wiedzieć takie rzeczy. 🙂
U Ciebie zawsze dowiaduje się czegoś nowego 🙂
Czyli powinnam jeść dużo wątróbki? Chyba jednak postawię na większą ilość ryb i mięsa 😉