Kozłek lekarski (łac. Valeriana officinalis) to jedno z najczęściej stosowanych ziół na sen jak i uspokojenie. Mimo to roślina znalazła zastosowanie również w innych dolegliwościach organizmu. Wykorzystuje się ją w przypadku bolesnych miesiączek oraz zaburzeń ze strony układu pokarmowego, ponieważ charakteryzuje się działaniem rozkurczowym. Jakie inne właściwości wykazuje kozłek lekarski oraz gdzie jeszcze znalazł zastosowanie? Oto wskazówki.
Kozłek lekarski powszechnie nazywa się również walerianą. Jest rośliną, która rośnie dziko na terenie całej Polski, szczególnie na wilgotnych terenach. Surowcem leczniczym kozłka jest jego korzeń oraz kłącze. Zbiera się je przed momentem kwitnienia rośliny lub jesienią. Następnie suszy się w specjalnych suszarniach, w których występuje maksymalna temperatura 35 stopni Celsjusza.
Spis treści
Właściwości kozłka lekarskiego
Zioło jakim jest kozłek lekarski wykazuje szerokie spektrum działania. Z tego względu zaleca się jego spożycie w przypadku:
1. Zaburzeń snu i rozdrażnienia.
Kozłek lekarski hamuje aktywność ośrodkowego układu nerwowego, co prowadzi do pozbycia się stresu, napięcia i niepokoju. Ponadto roślina wprawia organizm w stan odprężenia psychicznego, a także skutecznie ułatwia zasypianie oraz poprawia jakość snu.
2. Schorzeń układu pokarmowego.
Przyjmowanie kozłka lekarskiego stymuluje produkcję śliny, która jak wiadomo pomocna jest w konsumpcji oraz trawieniu pokarmu. Dodatkowo pobudza produkcję soków żołądkowych, wpływając na szybsze trawienie pokarmu. Kozłek lekarski cechuje się również działaniem rozkurczowym dzięki czemu skuteczny jest w redukcji skurczów oraz bólów żołądkowych.
3. Chorób układu moczowego.
Kozłek lekarski wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, dlatego stosowany jest również w zaburzeniach układu moczowego jak np. zapalenie pęcherza lub dróg moczowych. Roślina ta wypłukuje zalegający piasek w nerkach, w związku z tym, zalecana jest równie mocno osobom z kamicą nerkową.
4. Bolesnych miesiączek.
Ze względu na działanie uspokajające i rozkurczające kozłek lekarski doskonale radzi sobie z dolegliwościami bólowymi związanymi z miesiączką u kobiet, a także z objawami PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego). Jego stosowanie zalecane jest również u pań w okresie menopauzy.
Jak stosować kozłka lekarskiego ?
Kozłek lekarski podobnie jak inne zioła należy stosować w odpowiednich ilościach. W tym przypadku zwykle zaleca się kurację wynoszącą jeden miesiąc. Następnie po jego upływie, należy wykonać 14 dniową przerwę, po której ponownie można wrócić do jego stosowania.
Z kozłka lekarskiego można przygotować:
- napar
- nalewkę
- napój
Nie zaleca się stosować kozłka lekarskiego z jednoczesnym przyjmowaniem leków o działaniu uspokajającym, zwiotczającym tkankę mięśniową, leków przeciwgrzybiczych oraz antydepresantów. Spożywanie alkoholu równolegle z kozłkiem lekarskim również jest zabronione.
Jakie skutki uboczne może wykazywać kozłek lekarski?
Przyjmowanie kozłka lekarskiego z jednoczesnym brakiem stosowania się do zaleceń zamieszczonych na jego opakowaniu może wywołać negatywne skutki uboczne w stosunku do naszego organizmu. Zbyt długie jego przyjmowanie powoduje bóle głowy, zaburzenia widzenia, zaburzenie pracy serca, mdłości oraz zaburzenia procesów trawiennych.
Przeciwwskazania do przyjmowania kozłka lekarskiego
Mimo wielu cennych właściwości jakie wykazuje kozłek lekarski, roślina ta w skrajnych sytuacjach może wywołać reakcje niepożądane. Jego unikanie zaleca się w przypadku:
- ciąży
- karmienia piersią
- prowadzenia pojazdów oraz urządzeń mechanicznych
Dodatkowo kozłka lekarskiego nie powinny spożywać dzieci poniżej 12 roku życia, z kolei osoby w podeszłym wieku w wyniku jego przyjmowania mogą doznać zawrotów głowy, omdleń lub zaburzeń świadomości.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Zostaw komentarz