Aktualizacja: 22 września 2022
Fitohormony to hit wśród zabiegów z zakresu medycyny estetycznej i kosmetologii. Stosowanie ich wpływa na łagodzenie objawów menopauzy, a także przedłuża młodość. Czym dokładnie są fitohormony oraz na czym polega ich działanie? Podpowiadamy.
Spis treści
Co to są fitohormony?
Fitohormony (fitoestrogeny) to naturalne związki odpowiadające za wzrost, czas dojrzewania oraz kwitnienie roślin. Ich działanie mocno zbliżone jest do działania żeńskich hormonów płciowych – estrogenów. Do fitohormonów zalicza się m.in. auksyny, cytokininy, a także gibereliny. Ich synteza zachodzi w stożkach wzrostu pędów i korzeni roślin.
Fitohormony – działanie
Na początku warto nadmienić, że bardzo często ginekolodzy sugerują kobietom hormonalną terapię zastępczą, a więc przyjmowanie hormonów płciowych występujących w postaci tabletek, kapsułek czy plastrów. Jednak nie wszystkie podejmują tego rodzaju terapię. Przede wszystkim ze względu na obawy o swoje zdrowie, a także ze względu na strach o ewentualne skutki uboczne takiego leczenia.
Fitohormony to odpowiedniki ludzkich hormonów żeńskich. Co to oznacza? Podobnie jak estrogeny ludzkie wiążą się z receptorami estrogenowymi neuronów podwzgórza bezpośrednio wpływając na funkcjonowanie jajników. Efektem tego jest łagodzenie objawów menopauzy (klimakterium), która bezpośrednio wiąże się z niedoborem naturalnych estrogenów. To właśnie dlatego w tym czasie odczuwalne są uderzenia gorąca, nagłe pocenie się, rozdrażnienie, napady płaczu, nerwowość, zawroty i silne bóle głowy. Fitoestrogeny dodatkowo korzystnie wpływają na nabłonek, który wyściela narząd rodny.
Należy zaznaczyć, że hormony roślinne nie mogą całkowicie zastąpić ludzkich hormonów. Zalecane są głównie wtedy gdy objawy menopauzy nie są zbyt silne lub gdy potrzebne jest uzupełnienie hormonalnej terapii zastępczej.
Inne działanie fitohormonów:
- spowalnianie procesów starzenia się skóry
- ochrona przed osteoporozą
- regulacja poziomu cholesterolu
- regulacja ciśnienia krwi
Gdzie można znaleźć fitohormony?
Do głównych źródeł hormonów roślinnych zalicza się:
- soja
- daktyle
- nagietek
- szałwia
- niedojrzała kukurydza
- kiełki pszenicy
- ryż
- siemię lniane
- granat
- koper
- glistnik jaskółcze ziele
- szyszki chmielu
- cebula
- czosnek
Szeroki zakres roślin, z których pozyskiwane są fitohormony, przekłada się na równie szeroki wachlarz preparatów ziołowych przeznaczonych dla kobiet w okresie menopauzy. Można zakupić je bez recepty, najczęściej w postaci tabletek.
Wskazówka
Aby terapia fitohormonami przynosiła zamierzone efekty potrzebna jest do tego również zmiana stylu życia. Pozytywny wpływ na przebieg menopauzy ma m.in. aktywność fizyczna, która dodatkowo wspomoże kontrolę nad masą ciała oraz przyczyni się do poprawy nastoju i samopoczucia. W tym czasie zalecana jest również odpowiednio zbilansowana dieta, w którą warto dodatkowo włączyć inne produkty bogate w fitohormony.
Czym jest hormonalna terapia zastępcza (HTZ)?
Hormonalna terapia zastępcza służy przede wszystkim załagodzeniu tzw. objawów wypadowych zespołu klimakterycznego, a także zapobieganiu następstwom menopauzy. Głównym elementem zastępczej terapii hormonalnej stanowią estrogeny. Wykazują one korzystne działanie na błonę śluzową układu moczowego i płciowego niwelując m.in. stany zapalne pochwy i cewki moczowej.
Pozytywne działanie HTZ objawia się również w postaci zmniejszenia objawów choroby niedokrwiennej serca oraz osteoporozy. Oprócz tego wpływa na poprawę jakości snu, a także skraca czas zasypiania.
Ważną informacją jest fakt, że przyjmowanie estrogenów może wpływać na rozwój raka błony śluzowej macicy. Oznacza to, że u każdej pacjentki, u której nie przeprowadzano zabiegu usunięcia macicy, terapia obejmuje połączenie estrogenów z gestagenami (progesteronem), które wykazuje działanie ochronne.
Przeciwwskazania do hormonalnej terapii zastępczej
- krwawienia z pochwy niewiadomego pochodzenia
- zakrzepica naczyń głębokich
- niewydolność wątroby
- nowotwory piersi
- nowotwory błony śluzowej macicy
Uwaga
Przed podjęciem hormonalnej terapii zastępczej konieczne jest wykonanie badania ginekologicznego wraz z cytologią oraz obrazem USG błony śluzowej macicy. Dodatkowo lekarz zleca mammografię, badanie gospodarki lipidowej, układu krzepnięcia krwi oraz badanie wydolności wątroby.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Preparaty z fitohormonami stosowałam do tej pory jedynie na działce, jako środki ochrony roślin lub nawozy 🙂 do menopauzy mam jeszcze trochę czasu , więc może zgłębię temat fitohormonów w ludzkiej diecie
Grubszy temat. Naprawdę trzeba się na tym znać, aby sobie nie zaszkodzić.
Ciekawe, wcześniej w ogóle nie zwracałyśmy uwagi na fithormony 🙂
Przyjmowania HTZ nie zaleca się też kobietom, które mają w swojej najbliższej rodzinie historię nowotworu piersi, więc w takich przypadkach leczenie roślinami byłoby naprawdę super zastępnikiem 🙂
Spotkałam się już z samą nazwą „fitohormony”, ale kompletnie nie wiedziałam w jakim celu się je stosuje. Dzięki Tobie uzupełniłam braki w w wiedzy. Podrzucę info kilku bliskim osobom w rodzinie 🙂
Ostatnio prześladują mnie reklamy preparatów z fitohormonami. I zaczęłam się zastanawiać, skąd się wzięła jakaś nowa moda na nie.