Aktualizacja: 9 lutego 2022
Zmiany na języku w postaci plam lub nalotów często mogą świadczyć o nieprawidłowej higienie jamy ustnej. Mimo to istnieją również inne objawy, które mogą zwiastować stany chorobowe. Należą do nich nadżerki, obrzęk czy białe zabarwienie, świadczące o grzybicy lub pleśniawkach. Czy zmiany na języku mogą powodować zagrożenie dla naszego zdrowia? Oto wskazówki.
Spis treści
Zmiany na języku – czy jest się czym martwić?
To jak wygląda język świadczy przede wszystkim o kondycji naszego organizmu. Zdrowy język posiada różowe zabarwienie, jest sprężysty, lśniący i wilgotny. Jego powierzchnia jest gładka nie posiada żadnych nadżerek oraz owrzodzeń.
Plamy na języku
Pojawiające się plamy na powierzchni języka często świadczą o niewłaściwej higienie jamy ustnej. Podczas spożywania pokarmu resztki posiłków osadzają się na zębach oraz na powierzchni języka, jednocześnie stając się doskonałą pożywką dla bakterii. Prowadząc do zaniedbań higienicznych ilość osadu zwykle przyjmuje mleczną barwę, czemu towarzyszy również nieprzyjemny zapach z ust.
Plamy mogą przyjmować również barwę czarną. W takiej sytuacji powierzchnia języka pokryta jest wieloma, długimi włoskami, które tak naprawdę są przerośniętymi brodawkami nitkowatymi.
Z kolei białe plamki, które nie dają odczuć bólowych, to objawy liszaja płaskiego. Zmiany te układają się na kształt białej siateczki o mlecznym zabarwieniu.
Czerwone plamy na języku należą do zmian, które powinny wywołać większy niepokój, ponieważ mogą stanowić objaw niedokrwistości złośliwej. Choroba ta spowodowana jest niedoborem witaminy B12. Dodatkowo zmianom towarzyszy lekki obrzęk oraz pieczenia języka.
Grudki i pęcherzyki
Zmiany na języku mogą przyjmować również postać krost, grudek czy pęcherzyków. Drobne liczne pęcherzyki występujące na jego powierzchni mogą być objawem wirusowego zapalenia jamy ustnej. Początkowo objawiają się grudkami, które mogą z kolei przekształcać się w pęcherzyki oraz nadżerki. Dodatkowo może pojawić się bolesność i zaczerwienienie języka.
Zmiany występujące na języku w postaci krost mogą być również objawem chorób przenoszonych drogą płciową. I tak na przykład w sytuacji zakażenia kiłą bardzo charakterystyczna jest zmiana pierwotna czyli tzw. wrzód twardy. Na początku przyjmuje on postać twardej grudki, która z biegiem czasu ulega owrzodzeniu. Dodatkowym objawem jest powiększenie okolicznych węzłów chłonnych.
Pleśniawki i afty
Białe zabarwienie języka może być wynikiem wystąpienia grzybicy w jamie ustnej. Należy zaznaczyć, że infekcji tej mocno sprzyja obniżona odporność organizmu np. w wyniku przyjmowania leków. Zakażenie drożdżakami objawia się obrzękiem oraz bolesnością języka. Dodatkowo odczuwalne jest jego pieczenie. Chorzy tracą wówczas apetyt, posiadają trudności w połykaniu oraz w porozumiewaniu się. Pleśniawki leczy się lekami przeciwgrzybiczymi.
Afta z kolei to niewielkie, ale bolesne owrzodzenie, które pokryte jest białym nalotem. Wokoło afty z kolei występuje czerwony, zarumieniony brzeg. Zmiany te najczęściej występują pojedynczo choć zdarzają się też w większej ilości prowadząc do tzw. aftozy.
Afty występujące na języku dają dolegliwości bólowe, obrzęk oraz ogólny dyskomfort. Wszystko nasila się podczas spożywania pokarmu. Zmiany utrudniają również porozumiewanie się oraz zmniejszają apetyt.
Rak języka
Warto zaznaczyć, że rak języka to najczęściej lokalizujący się nowotwór w jamie ustnej. Główną przyczyną jego występowania jest palenie papierosów, spożywanie zbyt dużej ilości alkoholu oraz nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Do rozwoju raka języka najbardziej predysponowani są mężczyźni w podeszłym wieku.
Zmiany nowotworowe lokalizują się w bocznej, ruchomej części języka. Głównym objawem jest wrzodziejąca lub guzowata narośl na języku. Innymi objawami mogą być:
- spadek masy ciała
- utrudniona mowa
- ograniczona ruchomość języka
- ślinotok
- szczękościsk
- problemy z połykaniem
- brak apetytu
Wraz z rozwojem choroby guzek powiększa się, rozprzestrzeniając się na inne tkanki. Z upływem czasu może dawać przeżuty. W przypadku zauważenia tego rodzaju zmian bardzo istotna jest szybka reakcja i konsultacja lekarska.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...
Dobrze wiedzieć takie rzeczy, niby wszystko jest ok ale trzeba być czujnym 🙂
Nie byłam świadoma tego, jak wiele zmian może występować na języku.