Aktualizacja: 21 września 2018
Jęczmień na oku to zmiana o charakterze grudkowym jednego lub kilku gruczołów, których ujście znajduje się na brzegach powiek. Zwykle znika samoistnie i rzadko wymaga specjalistycznego leczenia. Czym wywołany jest jęczmień na oku oraz jakie są jego objawy? Oto wskazówki.
Spis treści
Jęczmień na oku – czym dokładnie jest?
Jęczmień to grudkowata infekcja powieki, której objawem jest ropień. Najczęściej wywołany jest przez zakażenie bakterią – najczęściej gronkowcem złocistym. Zmiany mogą pojawić się zarówno na górnej jak i dolnej powiece. Zwykle znika sam i nie wymaga interwencji lekarza.
Warto wiedzieć, że występują dwa rodzaje jęczmienia: zewnętrzny i wewnętrzny. Ten pierwszy powstaje w wyniku zapalenia gruczołów łojowych Zeissa oraz gruczołów potowych Molla. Lokalizuje się na zewnętrznej powiece i posiada charakter czerwonej oraz bolesnej plamki. Jęczmień dojrzewa na powiece przez kilka dni, następnie samoistnie pęka i zasycha.
Z kolei jęczmień wewnętrzny to zapalenie gruczołów Meiboma (gruczołów tarczkowych), czyli gruczołów łojowych znajdujących się wewnątrz tarczki powieki. Zwykle bywa bardziej bolesny lecz nie jest tak widoczny jak jęczmień zewnętrzny. Jęczmień wewnętrzny zauważalny jest w momencie podniesienia powieki, w postaci żółtej grudki, która nie pęka, a następnie powoli samoistnie zanika w przeciągu około 4 dni.
Jęczmień na oku – przyczyny
Spowodowany jest zwykle przez bakterie gronkowca. Oprócz tego mogą jego powstawaniu sprzyjać następujące czynniki:
- pocieranie oczu oraz dotykanie ich brudnymi dłońmi;
- źle dobrane kosmetyki do makijażu oczu;
- nieleczona cukrzyca;
- kontakt oczu z chemikaliami;
- niedokładne usuwanie makijażu;
- nieodpowiednia pielęgnacja okolic oczu.
Jęczmień – czym się objawia?
Jęczmień na oku posiada charakterystyczne objawy, które nie dają żadnych wątpliwości co do diagnozy:
- nadwrażliwość na światło;
- łzawienie;
- obrzęk powieki;
- zaczerwienienie oraz ból powieki;
- wydzielanie ropy wzdłuż linii rzęs od wewnątrz pod powiekę.
Jęczmień na oku – leczenie
Zwykle dolegliwość ta przechodzi samoistnie, czasami jednak wymaga leczenia farmakologicznego. W sposób miejscowy stosuje się maści oraz krople na bazie antybiotyków. W sytuacjach kiedy jęczmień występuje w postaci mnogiej wówczas podaje się antybiotyki doustnie. Zdarza się również, że ropień na oku wymaga nacięcia, które przeprowadza lekarz. W stanach łagodnych ulgę przynoszą ciepłe okłady, które przykładamy na 15-20 minut, 2-4 razy dziennie.
Jęczmień na oku – czego należy unikać?
Kiedy objawy utrzymują się zbyt długo, nawracają lub nasilają się koniecznie należy udać się do lekarza. Ważne jest również aby jęczmienia nie przebijać, nie wyciskać czy rozcinać.
Jęczmień na oku – profilaktyka
Przed rozwojem jęczmienia może ustrzec nas higiena, a więc częste mycie dłoni. Z kolei przed zaśnięciem należy starannie wykonać demakijaż oczu. Oczom nie sprzyjają również zadymione pomieszczenia.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...
Zostaw komentarz