Aktualizacja: 16 maja 2022
Spirulina i Chlorella to aktualnie najbardziej popularne superfood. Nic dziwnego – mają doskonałą kompozycję witaminową, mineralną i odżywczą. Mogą również mieć głęboki wpływ na samopoczucie. Czy Spirulina jest lepsza od Chlorelli? Czy mocno się od siebie różnią? Którą lepiej wybrać?
Spis treści
Spirulina i Chlorella
Spirulina to zielono-niebieska alga (cyjanobakteria), składająca się z wielu komórek. Z wyglądu przypomina spiralę, do czego również odwołuje się jej nazwa. Spirulina może być nawet 100 razy większa niż Chlorella.
Ściana komórkowa Spiruliny jest miękka i przepuszczalna. Kwasy żołądkowe bez problemu radzą sobie z jej rozkładem, dlatego można ją spożywać na surowo, bez przetworzenia.
W przypadku suplementów diety stosuje się głównie dwa gatunki tej algi:
Chlorella natomiast jest słodkowodną, zieloną algą. Kształtem przypomina kulkę, a jej wielkość waha się od 2 do 10 mikrometrów. Choć jest znacznie mniejsza od Spiruliny, to jej trawienie jest znacznie trudniejsze. Chlorella posiada bardzo twardą ścianę komórkową, która składa się z celulozy, glukozy oraz mannozy. Dlatego, kupując suplement diety Chlorella, należy zwrócić uwagę czy producent poddał ją procesowi rozerwania ściany komórkowej.
Na rynku suplementów diety szczególnie popularne są 2 gatunki Chlorelli:
- Chlorella Vulgaris
- Chlorella Sorokiniana
Spirulina i Chlorella – która jest lepsza?
Biorąc pod uwagę podstawowe informacje żywieniowe, Spirulina i Chlorella są bardzo podobne. Zawierają one średnio:
- 55-70% białka
- 8-9% tłuszczu
- 8-23% węglowodanów
Algi jak Spirulina i Chlorella nie są dobrym źródłem witaminy C, której zawartość w obu przypadkach jest niewielka. Natomiast są bardzo dobrym źródłem tiaminy, ryboflawiny, niacyny, kwasu foliowego i witaminy B6.
Chlorella jest lepszym źródłem witaminy A, żelaza i cynku. Ich wartości znacznie przewyższają te w Spirulinie. [1]
Czy Spirulina i Chlorella zawierają witaminę B12? Aktualnie trwają badania, czy mikroalgi są źródłem wegańskiej witaminy B12, która jest biodostępna dla ludzi. [2]
Obie algi są wolne od glutenu i nie zawierają GMO. Jak na razie nie ma także wersji genetycznie zmodyfikowanej.
Fitoskładniki
Najważniejszą cechą, która różnicuje te algi, jest zawartość fitoskładników.
Chlorella jest najbogatszym źródłem chlorofilu, który jest bardzo silnym przeciwutleniaczem i nadaje jej zielony kolor. Oprócz znacznie większej ilości beta-karotenu, Chlorella jest lepszym źródłem innych karetonoidów – luteiny i zeaksantyny, które według badań mają wpływ na prawidłowe funkcjonowanie wzroku i chronią przed powstawaniem zaćmy oraz zwyrodnieniem plami żółtej. [3]
Natomiast Spirulina zawiera bardzo ważny, jednak rzadko spotykany przeciwutleniacz – C-fikocyjaninę, która odpowiedzialna jest między innymi za jej niebiesko-zielony kolor. Aktualnie fikocyjanina jest badana pod kątem potencjalnej aktywności przeciwnowotworowej i korzyści związanych z detoksykacją, wpływając na czynność wątroby i nerek. [4], [5], [6], [7]
Podsumowując, jeśli Chlorella nie została poddana procesowi rozerwania ściany komórkowej, to zdecydowanie lepszym wyborem będzie Spirulina. Natomiast jeśli posiada rozerwaną ścianę komórkową to warto się nad nią zastanowić dla dużej ilości witaminy A, chlorofilu oraz karetonoidów. Spirulina z drugiej strony oferuje fikocyjaninę, która potencjalnie może oferować różne korzyści. Którą zatem wybrać? Najlepszym rozwiązaniem jest przyjmować obie algi. Ich działanie będzie się wzajemnie uzupełniać.
Spirulina i Chlorella w proszku czy tabletkach?
W wyborze formy szczególnie ważne są preferencje, choć istnieją potencjalne korzyści wyboru tabletek. Najważniejszą z nich jest wygoda. Znacznie łatwiej jest dawkować i przyjmować tabletki. Również ich przechowywanie czy przenoszenie nie stanowi większego problemu. Drugim ważnym aspektem jest proces utleniania. Sprasowane tabletki znacznie dłużej zachowują swoją świeżość. Kolejna sprawa to smak alg, który nie każdemu przypada do gustu. Dlatego tabletki mogą być znacznie łatwiejsze w konsumpcji.
Niezależnie czy Spirulina i Chlorella jest w tabletkach czy w proszku, odpowiednio przechowywana nie traci swoich właściwości odżywczych. Forma, w której będzie przyjmowana też nie ma większego znaczenia, jeśli algi pochodzą od zaufanego dostawcy.
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, …
Zobacz tutaj ...
Bardzo ciekawy artykuł z mnóstwem informacji i wiadomości. Mam i uzywam
Biorę codziennie już chyba ponad 4 lata.
tak naprawdę wszystko zależy od przyswajalności, chociaż ja zawsze wybieram proszek 🙂
Można wymieszać z miodem i trzymać w takiej formie w słoiku dla wygody? Czy coś tam może się rozłożyć pod wpływem składników miodu?
Może kiedyś się skuszę. A gdzie to można stacjonarnie kupić? 🙂
Fajnie, że piszesz na taki temat. Na pewno podzielę się Twoim postem z mamą, bo jest „zakręcona” na punkcie takich rzeczy, na pewno z chęcią również sobie poczyta. 🙂 pozdrawiam!
Ostatnio chyba udało mi sie jej użyć do koktajlu, a teraz się dowiedziałam ile ma w sobie drogocennych właściwości dla organizmu 🙂
Jak zawsze interesujący temat! 🙂 Lubię tu wpadać!
Jak super ze przekladasz to wszystko na ludzki jezyk.
Ja swego czasu w ogóle nie rozróżniałam spiruliny, chlorelli :p dopiero czytając artykuły zaczęłam rozumieć różnicę.
Tyle mądrości w tych Twoich artykułach, ale muszę przyznać, że w ostanim czasie trochę zmęczyły mnie te wszystkie teorie. Fajnie właśnie je przełożyć na język osób, które nie poruszają się zbyt swobodnie w specjalistycznym słownictwie. Dobrze że poruszasz te tematy.
Nie znam w ogóle tego typu jedzenia. Pierwsze słyszę. Nazwy trochę odstraszają. 😀