Aktualizacja: 16 maja 2022
Bardzo duże znaczenie w redukcji wysokiego poziomu cholesterolu ma prawidłowe odżywianie się, a także aktywność fizyczna. Jak więc wprowadzić zbilansowaną dietę, aby utrzymać prawidłowy stan cholesterolu? Oto sprawdzone sposoby na podwyższony cholesterol.
Jak wiadomo, najważniejsza w zbijaniu podwyższonego poziomu cholesterolu jest codzienna dieta. Przede wszystkim musi być tak dobrana, aby utrzymać cholesterol w normie.
Spis treści
Cholesterol i jego funkcje w organizmie
- Jest budulcem błon komórkowych.
- Ułatwia wydalanie toksyn i trawienie tłuszczów.
- Bierze udział w produkcji hormonów płciowych żeńskich oraz męskich.
- Cholesterol sprawia, że możliwa jest synteza witaminy D3.
Cholesterol „dobry” i „zły” – czym się różnią?
„Dobry” cholesterol to tak naprawdę potoczna nazwa lipoproteiny o dużej gęstości (HDL). Frakcja ta przenosi cholesterol z organizmu do wątroby. „Zły” cholesterol (LDL) natomiast zajmuje się transportem cholesterolu z wątroby do komórek w całym organizmie. Transport cholesterolu LDL przebiega szybko. W związku z tym cholesterol ten może otaczać ściany naczyń krwionośnych i prowadzić do ich zwężenia, w konsekwencji prowadząc do rozwoju miażdżycy.
Wysoki cholesterol – objawy
Tak naprawdę objawy wysokiego poziomu cholesterolu odczuwa się w momencie rozwoju miażdżycy tętnic. Pierwsze sygnały to problemy z koncentracją, biało – żółte zmiany skórne np. w okolicach oczu. Częstym podejrzeniem rozwoju miażdżycy jest także otyłość.
Objawy cholesterolu mogą być również oznakami choroby wieńcowej. Głównie jest to ból w klatce piersiowej. W niektórych przypadkach wyrazem tego stanu może być udar mózgu lub zawał serca, który spowodowany jest odkładającym się latami i tworzącym złogi na ścianach tętnic cholesterolem.
Sposoby na podwyższony cholesterol
Wysiłek fizyczny
Aktywność fizyczna może bardzo pozytywnie wpłynąć na podniesie się cholesterolu HDL przy jednoczesnym obniżeniu LDL. Warto więc ćwiczyć codziennie lub co drugi dzień przez około 40 minut. Regularna aktywność wpłynie nie tylko na utratę zbędnych kilogramów, ale spowoduje korzystne zmiany cholesterolu. Dodatkowo aktywność fizyczna poprawia nastrój, działa przeciwdepresyjnie. Wszystko dzięki produkcji w trakcie wysiłku serotoniny oraz endorfin, nazywanych popularnie hormonami szczęścia.
Ryby i kwasy omega 3
Kwasy omega 3 występujące w rybach obniżają ciśnienie krwi oraz ryzyko rozwoju blaszki miażdżycowej. W obniżeniu cholesterolu głównie polecana jest makrela, sardynki, łosoś, pstrąg i halibut.
Oliwa z oliwek
Oliwa z oliwek to źródło antyutleniaczy, które skutecznie obniżają poziom cholesterolu LDL, nie obniżając stężenia cholesterolu HDL. Najlepiej kiedy będzie to oliwa extra virgin (z pierwszego tłoczenia na zimno).
Błonnik
Rozpuszczalny błonnik zapobiega przedostawaniu się cholesterolu z jelita do krwi, wspomagając tym obniżenie cholesterolu. Zawierają go między innymi owsianka, jęczmień, płatki jęczmienne, suszone śliwki, fasola.
Czosnek i cebula
Zarówno cebula jak i czosnek to naturalne antybiotyki. Stymulują rozwój bakterii w jelitach, a także cechują się właściwościami przeciwzapalnymi. Ponadto w sposób naturalny pomagają obniżyć cholesterol oraz cukier we krwi.
Czerwone wino
Niewielka ilość czerwonego wina po posiłku co drugi dzień pomaga zwiększyć poziom cholesterolu HDL, a wszystko dzięki obecnych w nim polifenolom. Związki te zatrzymują w naczyniach krwionośnych procesy zapalne. Dodatkowo zwiększają ich rozkurcz, zapobiegają zakrzepom oraz usprawniają przepływ krwi i zaopatrywanie serca w tlen. Należy wiedzieć, że polifenole szybko tracę swoje działanie i utleniają się kiedy są w kontakcie z powietrzem. Dlatego też, wino po otwarciu powinno być przechowywane w lodówce, w zamkniętej butelce.
Zdrowy styl życia
Oprócz rozsądnych nawyków żywieniowych warto również prowadzić zdrowy tryb życia. Nie wskazane jest więc palenie papierosów. Należy jednak kontrolować masę ciała, być odpornym na stres i złe emocje. Warto zadbać o relaks i dobrze się wysypiać.
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Zostaw komentarz