Aktualizacja: 23 czerwca 2022
Elastyna to związek, który w sposób naturalny produkowany jest w organizmie człowieka. Do 25 roku życia występuje w maksymalnej ilości. Jednak po upływie tego czasu jej zawartość stale zmniejsza się. Jednym z głównych zadań elastyny jest zapewnienie skórze jędrności oraz gładkości. Między innymi dlatego bardzo często stanowi składnik wielu kosmetyków, szczególnie dla cer dojrzałych.
Spis treści
Elastyna – czym dokładnie jest?
Elastyna to białko strukturalne, które jest składnikiem tkanki łącznej. W związku z tym stanowi budulec ścięgien i więzadeł. Znaleźć ją również można w ścianach naczyń krwionośnych oraz w tkankach budujących serce i płuca. Elastyna wytwarzana jest przez fibroblasty (komórki skóry). To m.in. dzięki jej właściwościom (nadawanie jędrności i elastyczności), gdy uszczypniemy się w dłoń, skóra w szybkim tempie powraca do pierwotnej formy. Z kolei u osób starszych, u których ilość elastyny w skórze jest na znacznie mniejszym poziomie, zajmuje to nieco więcej czasu.
Właściwości elastyny
Elastyna jest naturalnym elastomerem, a więc substancją działającą podobnie do gumy, która przywraca skórze pierwotną formę, jeśli na jakiś czas ulegnie ona zmianie. Zawdzięcza się to głównie dwóm związkom obecnym w niej:
- desmozyna
- izodesmozyna
Powodują one, że włókno elastyny rozciąga się na początku do podwójnej długości. A momencie gdy siły rozciągające przestaną działać, wraca ona do pierwotnego stanu (nie pozostawiając odkształceń).
Poprzez takie działanie, elastyna nadaje skórze elastyczność, jędrność, zapewnia witalność, a nawet jest w stanie wygładzić drobne zmarszczki. Wykazuje właściwości osłaniające skórę przed szkodliwymi czynnikami chemicznymi. Sprawia, że związki chemiczne lub detergenty w preparatach kosmetycznych działają na nią w sposób mniej drażniący.
Dodatkową zaletą elastyny jest to, że zawiera aminokwasy aromatyczne, które sprawiają, że posiada ona zdolność pochłaniania promieni UV. Oznacza, że to kosmetyki z elastyną pozostawiają na skórze delikatny film (warstwę okluzyjną), która zapobiega utracie wody z naskórka i nie wysusza się. Elastyna wspomaga regenerację włosów powodując, że stają się bardziej miękkie i błyszczące. Korzystanie oddziałuje również na płytkę paznokciową. Zwiększa jej elastyczność oraz zapobiega łamliwości.
Zastosowanie elastyny
Ze względu na właściwości jakie wykazuje elastyna, znalazła szerokie zastosowanie w kosmetologii.
Krem, tonik, balsam
Wykorzystywana jest przede wszystkim do produkcji kosmetyków w postaci kremów pielęgnujących skórę dojrzałą. Znaleźć ją również można w tonikach, płynach oraz balsamach.
Bardzo często elastynę stosuje się też w kosmetykach przeznaczonych do skóry suchej i odwodnionej. Głównie dlatego, że zapobiega utraty z niej wody. Dodatkowo bardzo często występuje w preparatach pod postacią mgiełki, wcierek czy odżywek do włosów.
Lakier do paznokci
Ciekawostką jest to, że elastyna wykorzystywana jest do produkcji lakierów do paznokci. Dzięki jej obecności kosmetyk staje się bardziej elastyczny, a nie twardy w trakcie nakładania. Warstwa lakieru utrzymuje się dłużej na powierzchni paznokcia.
Tusz do rzęs
Elastyna to również składnik tuszów do rzęs. Jej sproszkowana forma nadaje rzęsom połysk, elastyczność, pogrubia je i wydłuża. Można ją znaleźć nawet w kosmetykach kolorowych.
Żel, mydło, szampon
Ze względu na właściwości łagodzące podrażnienia, elastyna znajduje się w żelach pod prysznic, mydłach i szamponach.
Suplementy diety
Elastynę można również znaleźć w suplementach diety. Najczęściej występuje w połączeniu z kolagenem i kwasem hialuronowym. Tego rodzaju produkty przeciwdziałają zmarszczkom przez co poprawia się wygląd skóry, staje się bardziej elastyczna i nawodniona. Dodatkowo wpływają na poprawę funkcjonowania stawów i całego aparatu ruchu.
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Bardzo fajna dawka wiedzy. Zawsze najlepiej uzupełniać od środka – przede wszystkim odpowiednia dieta i dodatkowo suplementy.
Najlepiej uzupełniać od środka 🙂 albo suplementy, albo odpowiednia dieta. Ja mam problem z kolanami, więc biorę suplementy i muszę przyznać, że skóra też wygląda lepiej 🙂