Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 13 czerwca 2022

Suche dłonie - przyczyny i domowe sposobySuche dłonie to bardzo powszechny problem, który może pojawić się niezależnie od pory roku oraz wieku. Często sucha oraz popękana skóra to efekt jej wysuszenia poprzez działanie detergentów, gorącej wody czy niskiej temperatury. Mocno wysuszona skóra może również zwiastować pewne choroby takie jak np. łuszczyca. Jakie są przyczyny występowania suchych dłoni oraz jak zwalczyć ten problem domowymi sposobami? Sprawdźmy.

Suche dłonie – przyczyny

Suche dłonie najczęściej są efektem przesuszenia skóry, co poniekąd wynika z samej budowy. Przede wszystkim jej struktura jest cienka, pozbawiona gruczołów łojowych oraz tkanki tłuszczowej. To sprawia, że nie jest chroniona w swój naturalny sposób przed szkodliwymi czynnikami środowiska zewnętrznego. Wyposażona jest jednak w dość sporą ilość gruczołów potowych, co przyczynia się niestety do jej odwodnienia, jeśli zachodzą trudne warunki atmosferyczne. Skóra dłoni pozbawiona właściwej ochrony oraz nawilżenia staje się szybko zaczerwieniona, zaczyna się łuszczyć, niekiedy nawet boleśnie pękać.

Często problem suchych dłoni występuje w okresie jesienno-zimowym, kiedy skóra narażona jest na działanie niekorzystnych czynników pogodowych takich jak wiatr czy niska temperatura. Inną przyczyną suchych dłoni mogą być również środki czystości zawierające silne detergenty, mydła oraz kosmetyki wykonanie na bazie alkoholu. Zdarza się też, że sucha skóra to po prostu efekt zaniedbania.

Inną przyczyną mogą być choroby skóry. Zalicza się do nich m.in. łuszczycę, wyprysk alergiczny czy grzybicę. Głównymi objawami takich schorzeń jest zaczerwienienie skóry, suchość, jej łuszczenie się, pęcherze, świąd i pieczenie. Pojawienie się tego rodzaju zmian na skórze powinno być jak najszybciej skonsultowane z lekarzem dermatologiem.

Inne przyczyny suchych dłoni to:

  • odwodnienie organizmu – wywołane na przykład przez biegunki, wymioty lub podwyższoną temperaturę ciała;
  • starzenie się skóry – fizjologiczny proces organizmu uwarunkowany „zegarem biologicznym”;
  • zaburzenia hormonalne i choroby ogólnoustrojowe – niedoczynność tarczycy, cukrzyca, niewydolność nerek;
  • uwarunkowania genetyczne – zaburzenia procesu rogowacenia naskórka oraz uszkodzony płaszcz hydrolipidowy (np. atopowe zapalenie skóry);
  • zaburzenia produkcji lipidów skóry – czyli tzw. ceramidów (związki zlepiające martwe komórki warstwy rogowej naskórka).

Domowe sposoby na suche dłonie

Domowe sposoby na suche dłonie powinny obejmować minimum raz na dwa tygodnie pełnowartościowy zabieg, mający na celu głównie ich nawilżenie. Zabieg ten powinien obejmować m.in.:

  • kąpiel z datkiem soku aloesowego czy mleka, która nawilży skórę oraz załagodzi jej podrażnienia;
  • peeling dłoni, który usunie martwe komórki naskórka, a jednocześnie przygotuje skórę do dalszych kroków w pielęgnacji (domowy peeling można wykonać np. z brązowego cukru, kilku łyżeczek oliwy z oliwek, miodu oraz soku z cytryny);
  • maska na dłonie – to końcowy etap całej pielęgnacji skóry. Można wykonać ją samodzielnie lub skorzystać z gotowej zakupionej w drogerii. Maseczkę należy utrzymać na skórze przez około 15 minut. Dobrym rozwiązaniem jest jej przykrycie folią. W ten sposób składniki aktywne wnikną w głębsze warstwy skóry. Maskę należy spłukać letnią wodą.

Trafnym domowym rozwiązaniem radzenia sobie z suchymi dłońmi jest również regularne smarowanie ich naturalnymi olejami takimi jak np. olej z czarnego kminku, olej kokosowy, olej arganowy czy masłem kakaowym.

Jak zapobiegać przesuszeniu się skóry na dłoniach?

  1. Nakładaj krem do rąk na noc oraz przed każdym wyjściem z domu.
  2. W okresie jesienno-zimowym zakładaj rękawiczki, aby chronić skórę przed niskimi temperaturami.
  3. Podczas mycia rąk unikaj zbyt gorącej i zimnej wody.
  4. Podczas prac domowych zakładaj zawsze gumowe rękawiczki ochronne.
Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami